Jak zaplanować pokój dla małego alergika?

Urządzanie pokoju dla dziecka z alergią potrafi być wielkim wyzwaniem, by zapewnić maluchowi bezpieczne warunki do wypoczynku lub zabawy. O czym warto pamiętać, gdy urządza się wnętrza dla alergików? Jakie meble i dodatki powinny do nich trafić, a jakich lepiej się wystrzegać? Kilka wskazówek znajdziecie poniżej.

Pokój dla małego alergika – bezpieczeństwo ponad wszystko

Pokój dziecięcy to niezmiernie ważne miejsce w domu. W nim najmłodsi członkowie rodziny bawią się, uczą, odpoczywają i poznają świat – samodzielnie, z rodziną lub przyjaciółmi. Musi być to przestrzeń zaprojektowana z dbałością o najmniejsze nawet detale, by łączyć funkcjonalność z przytulnością i upodobaniami dziecka.

Co zatem zrobić, gdy maluch cierpi z powodu alergii wziewnych choćby na roztocza lub pyłki? Wówczas trzeba zadbać o to, by zbudować naprawdę bezpieczną przestrzeń, w której uda się ograniczyć do minimum alergeny. W końcu ochrona zdrowia dziecka jest zawsze wartością nadrzędną.

O czym zatem pamiętać? Podstawą jest oczywiście właściwe wyposażenie, zachowanie czystości i dbanie o dobrą wentylację w pomieszczeniu – wietrzenie lub stosowanie nowoczesnych urządzeń, jak te dostępne na: Klimatyczny.pl.

Praktyczny minimalizm nie musi być nudny

Jeśli dziecko ma alergię, przede wszystkim trzeba zadbać o ład i porządek w każdym pomieszczeniu, w którym spędza ono dużo czasu. W tym przypadku warto postawić na minimalizm. Im bardziej ograniczy się liczbę niepotrzebnych przedmiotów, tym mniej kurzu będzie się osadzać we wnętrzu. Pozwoli to załagodzić objawy chorobowe.

Równocześnie trzeba pamiętać o regularnych porządkach. Jak ułatwić sobie takie zadanie? Warto postawić na wyposażenie z materiałów prostych do utrzymania w czystości – gładkich, bez wielu zagłębień, w których może odkładać się brud. Najlepiej zrezygnować też z zasłon, firanek i grubych dywanów – to także potencjalne siedliska roztoczy i kurzu.

Gdy wybiera się wyposażenie do pokoju małego alergika, powinno się stawiać na produkty z bezpiecznych materiałów, nie zawierających toksycznych barwników i klejów, które też potrafią być przyczyną podrażnień i alergii.

Odpowiednie meble i podstawowe wyposażenie

Podczas urządzania pokoju dziecka i poszukiwania wyposażenia do niego, często zwraca się uwagę przede wszystkim na walory estetyczne każdego elementu. Nic w tym dziwnego, w końcu pragniemy stworzyć maluchom prawdziwe królestwo do przyjemnej zabawy.

Jeśli jednak mamy w domu małego alergika, trzeba zastanowić się, jakie meble trafią do jego pokoju. Powinny to być produkty z materiałów w pełni bezpiecznych i certyfikowanych przez renomowane instytucje. Świetnie sprawdza się wyposażenie drewniane lub z gładkich tworzyw sztucznych, prostych do utrzymania w czystości.

Wszystkie szafki i komody powinny mieć zamykane półki i szuflady, by ograniczyć do minimum zaleganie kurzu. Takie produkty można znaleźć choćby na: DomIDeko.pl. Na wszelkie zabawki i bibeloty najlepiej znaleźć miejsce w zamykanych pudełkach lub skrzynkach. W przypadku łóżka warto zdecydować się na prosty do oczyszczenia, oddychający materac z syntetycznym wypełnieniem, w którym nie będą się rozwijać szkodliwe drobnoustroje.

Optymalna wentylacja w pomieszczeniu – jakie urządzenia wykorzystać?

Wybór odpowiednich mebli i dbanie o czystość to jedno. Oprócz tego trzeba zadbać o właściwą wentylację pomieszczenia. Warto regularnie wietrzyć wnętrze, nawet w okresie zimowym.

Jeśli jakość powietrza na zewnątrz jest jednak niezbyt dobra, można pomyśleć o oczyszczaczu powietrza. Pozwala uporać się z drobinkami pyłu zawieszonego w powietrzu i innymi szkodliwymi substancjami lub drobnoustrojami. Wiele modeli posiada także moduły, służące do dodatkowego nawilżania i jonizacji powietrza, by jeszcze skuteczniej uporać się ze smogiem i zanieczyszczeniami.

Przytulny i bezpieczny pokój dziecięcy dla alergików

Szeroki wybór wyposażenia dla dzieci sprawia, że bez trudu da się urządzić wygodny i piękny pokój dla małych alergików, dbając nie tylko o walory estetyczne przestrzeni, ale także o pełne bezpieczeństwo użytkowników. Dzięki temu maluchy będą mogły skupić się na radosnym poznawaniu świata, zapominając o nieprzyjemnych objawach uczulenia.

 

#materiałsponsorowany