Innowacyjna opieka małych dzieci, czyli żłobki bliskościowe

Przybycie na świat nowego członka rodziny wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, która spoczywa na barkach obojgu rodziców. Już w trakcie urlopu macierzyńskiego pojawiają się pierwsze poważne pytania, o to, co dalej począć z dzieckiem. Skorzystać można z państwowych instytucji albo prywatnych żłobków. Te pierwsze nie do końca cieszą się renomą. Ciekawym rozwiązaniem są żłobki bliskościowe i na nich warto się skupić.

Problemy adaptacyjne

Państwowe placówki wiążą się z pewnymi problemami. Po pierwsze nie zawsze znajdziemy w nich miejsce dla malucha. Przysparza to bólu głowy wielu rodzicom. Kolejnym mankamentem jest kwestia adaptacji niemowlęcia. Malutkie dzieci czują się zwyczajne wystraszone w nowym środowisku. Obecność innych dzieci, spędzanie czasu według określonego harmonogramu, obcy ludzie i nieobecność rodziców może przestraszyć maluszka.

Opiekunami do dzieci są zazwyczaj osoby wykwalifikowane, które ukończyły dedykowane kierunki studiów przygotowujących do pracy z dziećmi. Niekoniecznie musi to iść w parze z nastawieniem do dzieci. Nigdy nie wiadomo, w jakie ręce oddaje się dziecko. Nieco lepszy poziom prezentują prywatne żłobki w Warszawie, do których zapisać można bobaska. Raz, że nie powinno być problemów z zapisem dziecka do żłobka, to i jakość opieki jest znacznie wyższa. Istnieje też trzecie rozwiązanie, które jest dosyć innowacyjne. To tak zwane żłobki bliskościowe.

Niekonwencjonalne podejście do opieki

Na polskim gruncie zmieniło się podejście do sprawowania opieki nad maluchami. Żłobki bliskościowe, bo o nich mówimy, zakładają gruntownie odmienne podejście wychowawcze od tego prezentowanego w publicznych i prywatnych placówkach. Pierwsza różnica polega na wielkości grupy. W przeciętnym żłobku natkniemy się na grupy kilkunastu, dwudziestoosobowe. Żłobki bliskościowe redukują ilość dzieci w grupie, dzięki czemu maluszki czują się bardziej komfortowo. Stwarza to też możliwość jeszcze większego skupienia się wychowawców na indywidualnych potrzebach dziecka.

Hasło indywidualizm jest tu kluczowe. Dziecko ma wolną rękę co do spędzanego czasu. Nie sypia w ustalonych porach, jada, kiedy czuje taką potrzebę i bawi się, kiedy ma ochotę. Nad jego bezpieczeństwem i rozwojem czuwają wykwalifikowani opiekunowie, którzy cieszą się sporym doświadczeniem i znają się na psychologii dziecka. Wiedzą jak stworzyć mu odpowiednie do rozwoju warunki.

Rodzice a żłobki bliskościowe

Te jakże innowacyjne placówki stwarzają idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy nie mają doświadczenia w wychowaniu dzieci. Oddając maluszka pod opiekę wyspecjalizowanych opiekunów, zyskują pewność, że będzie ono prawidłowo zaopiekowane. Prawidłowemu rozwojowi dziecka nic nie będzie zagrażać.

Rodzice, szczególnie ci, którzy dotąd nie odchowali potomstwa, mogą poradzić się w tej kwestii pracowników żłobków bliskościowych. Instytucje te zatrudniają psychologów, którzy wyjaśnią rodzicom niuanse wychowawcze i przedstawią punkt widzenia psychologii wczesnodziecięcej w tym zakresie. Wiedzy uzyskana za pośrednictwem opiekunów takiego żłobka przysłuży się rodzicom w dalszym procesie wychowawczym. To spore ułatwienie dla świeżo upieczonych rodziców.