Piwonia i wszystko, co warto wiedzieć o jej uprawie!


Piwonie to wyjątkowe rośliny ozdobne, które za sprawą mnogości odmian i gatunków, pozwalają na tworzenie wspaniałych i nietuzinkowych aranżacji ogrodowych. Równocześnie piwonia to roślina o wielu obliczach, która uprawiana jest na rabatach oraz na kwiat cięty. Jak uprawiać piwonie? Co trzeba wiedzieć o uprawie piwonii, aby czerpać radość z jej nadzwyczajnego piękna? 
 

Piwonia i jej odmiany

Piwonie to rośliny, które mogą poszczycić się bardzo dużą liczbą gatunków i odmian. Tych pierwszych jest kilkadziesiąt, a drugich aż kilka tysięcy. Olbrzymie zróżnicowanie stwarza niezwykłe wręcz możliwości aranżacyjne. Piwonie można sadzić na rabatach, uprawiać na kwiat cięty czy sadzać w donicach. Różnice pomiędzy konkretnymi gatunkami i odmianami obejmują nie tylko ubarwienie, ale także kształt płatków czy budowę kwiatostanu.

Peonie można podzielić przede wszystkim na:

  • piwonie ogrodowe
  • piwonie chińskie
  • piwonie lekarskie
  • piwonie krzyżówki
  • piwonie IOTH

Na uwagę zasługują również polskie odmiany piwonii, które są równie piękne, jak te zagraniczne. Natomiast jedną z najbardziej popularnych odmian, cieszącą się olbrzymim zainteresowaniem, jest piwonia Sarah Bernhard o pięknych i mięsistych pąkach w różowym odcieniu, osiągająca do 100 cm wysokości.


Uprawa piwonii

Nie licząc piwonii chińskiej, pozostałe odmiany peonii są stosunkowo proste w uprawie. Piwonia jest byliną wieloletnią i mrozoodporną, która z reguły lubi miejsca dobrze nasłonecznione i średnio wilgotne. Przy czym w żadnym wypadku nie można sadzić piwonii w miejscu, w którym w czasie jesieni i zimy może dochodzić do nadmiernej wilgoci spowodowanej wodą stojącą.

Co do jakości do gleby to piwonia lubi ziemię żyzną i zasobną w składniki pokarmowe. W czasie wzrostu, a także kwitnięcia piwonię należy regularnie nawadniać, co wraz z dostępem do słońca sprawi, że będzie pięknie i obficie kwitnąć.

Piwonie sadzonki ze szkółki

Umieszczenie piwonii w ogrodzie najczęściej polega na posadzeniu sadzonki piwonii. Są one dostępne w formie gołej karpy lub piwonii w pojemnikach (donicach). Takie piwonie najlepiej pozyskać z profesjonalnej szkółki piwonii. Warto zaznaczyć, że wiele odmian peoni można sadzić do gruntu praktycznie od marca do listopada. Oczywiście z uwzględnieniem lokalnych warunków pogodowych.

Przy sadzeniu gołej karpy piwonii do ziemi, trzeba pamiętać o tym, aby pąki rośliny znajdowały się około 3-5 centymetrów pod ziemią. A uwzględniając fakt, że są to rośliny, które z czasem się rozrastają, należy zapewnić im nieco przestrzeni, zachowując odległość od innych roślin wynoszącą minimum po 30 cm z każdej strony.