5 Topowych rodzajów makijażu, które warto znać


Szukasz topowych rodzajów makijaży, które znają profesjonalne wizażystki? Poznaj pięć z nich, o których warto wiedzieć więcej. 

Każda specjalistka od wizażu powinna znać przynajmniej pięć podstawowych rodzajów makijażu, aby świadomie dobierać zarówno kosmetyki, jak i metody jego wykonania. Jeśli chcesz stać się specjalistką, rozważ odbycie szkolenia uwzględniające podstawowe warianty: wieczorowy i dzienny. 

Jeśli posiadasz już pewną wiedzę oraz umiejętności i chcesz poznać zaawansowane techniki, to możesz wziąć pod uwagę ciekawy kurs makijażu artystycznego do sesji fotograficznych. Nabyte tam umiejętności mogą okazać się szczególnie przydatne, jeśli marzysz o pracy przy sesjach zdjęciowych, a nawet reklamach.

Wykonując określony rodzaj makijażu, szczególnie jeśli to pierwsze profesjonalne zlecenia, należy pamiętać o tym, żeby do każdego z nich podchodzić indywidualnie. Należy pamiętać o podstawowych zasadach w zależności danego typu, jednocześnie uwzględniać indywidualne oczekiwania klientów, ale też samodzielnie oceniając okoliczność - doradzać i proponować własne rozwiązania.

Wraz z nabytym doświadczeniem, zauważysz pewnie jak dużo jest metod, technik, specyficznych kosmetyków, stworzonych dla określonych celów. Najlepsze wizażystki kreatywnie wykorzystują różne elementy, znajdują ich nowe, wyjątkowo trafione zastosowania. Opanowanie tej umiejętności wymaga opanowania wiedzy, umiejętności i doświadczenia pozwalającego przewidywać efekty nowych pomysłów.

Makijaż dzienny

To powszechnie stosowany rodzaj makijażu, który wykonują nie tylko specjalistki, ale tak prawie każda osoba nosząca codzienny make up. Jego podstawową właściwością powinna być trwałość, ale również lekkość. Letni makijaż dzienny wymaga stosowania kosmetyków o wyjątkowo lekkiej formule, aby nie zapychać porów, żeby zachować piękną skórę.

W świetle dziennym makijaż będzie bardziej widoczny, niż wieczorami. Mocno kryjący podkład wraz z pudrem mogą wyglądać nienaturalnie. Do codziennych stylizacji sprawdzi się styl no-makeup, który powinien być mało widoczny, jednocześnie podkreślając urodę i kamuflując niedoskonałości.

Makijaż wieczorowy

O ile światło dzienne sprawia, że makijaż jest bardziej widoczny, to w sztucznym oświetleniu jest zupełnie inaczej. W takich warunkach można wykorzystać bardziej wyraziste barwy kosmetyków oraz te o mocniejszym kryciu. Makijaż wieczorowy również powinien być intensywniejszy, wodoodporny i bardzo trwały, szczególnie jeśli ma być noszony przez kilka godzin.

Do jego wykonania stosowane są kosmetyki o mocnej pigmentacji i lepiej kryjące, niż te wykorzystywane stosowane w dziennym make-upie.

Makijaż do sesji fotograficznych

Makijaż fotograficzny jest bardzo trudnym do wykonania. W świetle studyjnym widoczne są wszelkie niedociągnięcia wizażystki, ale także niedoskonałości cery. Profesjonalny make up do zdjęć powinien być niezwykle precyzyjny, szczególnie w sesje portretowe i reklamowe, gdzie twarz modelki będzie pokazana w zbliżeniu.

Wśród kosmetyków nie powinno zabraknąć: specjalistycznych baz wygładzających, podkład powinien być intensywnie kryjący lub sceniczny. Należy być przygotowanym pod planowaną sesje. Zdjęcia artystyczne mogą wymagać użycia między innymi neonowych szminek, eyelinerów, brokatu do twarzy oraz ciała. Jeżeli pierwszą sesje masz jeszcze przed sobą, to pamiętaj, aby dowiedzieć się o szczególnych wymaganiach. 

Makijaż ślubny

Makijaż ślubny musi być wykonany kosmetykami najwyższej jakości. Nawet niewielkie poprawki w trakcie tego ważnego dnia, mogą okazać się uciążliwe i powodować większy stres. Nie zapomnijmy, że makijaż musi pasować do wyjątkowej stylizacji.

Najważniejsze zasady dotyczą kosmetyków, do wykonania wybierz: wodoodporne i o przedłużonej trwałości. Korzystaj tylko ze sprawdzonych kosmetyków i pamiętaj, że dzień ślubu to czas niezwykle wzruszający, ale też ogromny stres i często zaskakujące momenty. To wszystko należy mieć na uwadze, aby podołać wyzwaniom makijażu ślubnego.

Powinien łączyć się z oczekiwaniami panny młodej i zasadami podanymi w przypadku: wieczorowego i do sesji fotograficznych. Profesjonalna wizażystka musi wiedzieć, jakie są panujące trendy w ślubnych stylizacjach. Pamiętaj, że klientka niekoniecznie zna tajniki makijażu i może proponować coś, co nie będzie dla niej korzystne. Dlatego też należy wiedzieć co zaproponować i doradzić, aby w dniu swojego ślubu mogła wyglądać zjawiskowo.

Makijaż sylwestrowy/karnawałowy

Sylwester, karnawał, festiwal to okazje, w których dozwolone są bardziej ekstrawaganckie stylizacje. Makijaż ma nie tylko podkreślać urodę, ale często pozwolić się wyróżnić. Często wykorzystywane są bardzo neonowe barwy cieni do powiek, eyelinerów, szminek, ale także brokat oraz cekiny. 

Może za jego sprawą dodać charakteru, łącząc go z bardziej klasycznymi stylizacjami. Oczy powinny być mocno podkreślone za pomocą wodoodpornych kosmetyków. Używając intensywnych barw cieni do powiek lub mocno połyskujących, używamy palet o wyjątkowej trwałości.

Najczęściej będzie to makijaż odważny, zupełnie odbiegający od tego, jaki proponuje się do stylizacji wieczorowych. Ten efekt ekstrawagancji jest bardzo łatwy do osiągnięcia, jednak wymaga poznania przynajmniej kilku różnych technik. 

Przykładowe elementy, które mogą zostać wykorzystane to: kolorowe sztuczne rzęsy lub mocno odbiegające od ich typowego kształtu, brokatowe wzory, fantazyjnie ułożone cyrkonie. Inspiracje można, a często nawet należy szukać w kreacji lub fryzurze, jakie planowane są w tej niecodziennej stylizacji.