Anemia w ciąży — przyczyny, objawy i dieta. Zadbaj o siebie podczas ciąży w 3 krokach


Anemia w ciąży jest stanem zagrażającym życiu dziecka, jak i kobiety ciężarnej. W wyniku niedoboru żelaza mogą zdarzyć się nieprzewidziane komplikacje, które w niektórych przypadkach prowadzą do blokowania rozwoju dziecka.

Przeczytaj, z czym wiąże się niedoboru żelaza i anemia w ciąży oraz zobacz, co jest najczęstszą przyczyną anemii i jak temu przeciwdziałać. 
 

Normy i zapotrzebowanie dobowe na żelazo w ciąży

Dobowe zapotrzebowanie na żelazo u kobiety wynosi 18 mg/ dobę. Kiedy zachodzi w ciążę, zapotrzebowanie zwiększa się wraz z rozwojem dziecka. 
 

Zapotrzebowanie w 1 trymestrze

W pierwszym trymestrze ciąży, zapotrzebowanie na żelazo wzrasta o 0,8 mg. 
 

Zapotrzebowanie w 2 trymestrze

W drugim trymestrze zapotrzebowanie kobiety ciężarnej na żelazo wzrasta o 4,5 mg. 
 

3 trymestr

Największe zapotrzebowanie dobowe kobiety w ciąży na żelazo jest w 3 trymestrze. Dobowa norma wynosi wtedy o 6 mg więcej i wzrasta w ostatnich tygodniach ciąży.

Jest to newralgiczny moment, w którym może pojawić się anemia w ciąży. Jeśli Twój organizm cierpiał już wcześniej na niedobór żelaza, to niewykluczone, że pojawią się objawy anemii. 
 

Anemia w ciąży — przyczyny anemii w ciąży

Anemia ciążowa nie występuje u każdej kobiety ciężarnej, natomiast jeśli miała ona od dłuższego czasu kiepską dietę, to rozrost płodu może uaktywnić problem niskiego poziomu żelaza we krwi.

Leczenie anemii w ciąży to przede wszystkim odnalezienie jej przyczyn, a te mogą być przeróżne. Czasem to uwarunkowania genetyczne, a innym razem nieodpowiednia dieta, która powoduje niedobór żelaza wśród kobiet ciężarnych. 
 

Co jest przyczyną anemii w ciąży?

Anemia w ciąży może mieć różne podłoże i jest to sprawa bardzo indywidualna. Aby określić powody jej powstania, trzeba po prostu przeprowadzić badania.

Anemia w ciąży może być wynikiem: 
 • problemów ze wchłanianiem żelaza w układzie pokarmowym;
 • anemia w ciąży może mieć podłoże genetyczne;
 • w przypadku zdiagnozowanej niedokrwistości może się okazać, że ciężarna w swoim jadłospisie łączy produkty, które zakłócają proces wchłaniania żelaza. 
 

Kiedy mówimy o anemii w ciąży?

Anemia w ciąży występuje wtedy, gdy poziom hemoglobiny, poziom żelaza i poziom ferrytyny jest zbyt niski.

W organizmie kobiety ciężarnej takie zjawisko może pojawić się już w 1 trymestrze ciąży i jest to wyraźny sygnał, że należy rozpocząć leczenie anemii, zanim się rozwinie.

Jeśli chcesz zapytać o to, czy możesz sama przyjmować suplementy diety, to odpowiedź brzmi nie.

To lekarz na podstawie morfologii krwi obwodowej i wyników badań zleci konieczność suplementacji żelaza. 
 

Objawy anemii w ciąży

Jest kilka objawów anemii, które już na początku ciąży mogą dać o sobie znać. Jeśli zauważysz je u siebie, koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem ginekologiem, prowadzącym Twoją ciążę.

Najczęstsze objawy anemii, które pojawiają się już na początku wystąpienia choroby: 
 • wypadanie włosów;
 • bladość skóry;
 • bóle brzucha;
 • bóle głowy;
 • kołatanie serca;
 • łamliwość paznokci;
 • do objawów należy także zaliczyć napady duszności.

Kobiety ciężarne muszą dbać o siebie szczególnie dlatego, jeśli cokolwiek Cię niepokoi w trakcie ciąży, zgłoś to swojemu lekarzowi. Lepiej zabezpieczać, niż leczyć.
 

Objawy niedoboru żelaza mogą być podobne do objawów niedoboru kwasu foliowego

W trakcie ciąży ważna jest także prawidłowa norma kwasu foliowego, który spożywasz w diecie lub suplementujesz.

Niektóre z objawów niedoboru żelaza mogą do złudzenia przypominać te, związane z brakiem kwasu foliowego i odwrotnie. W przypadku anemii w ciąży lekarz zobaczy jej odbicie w wynikach badań kwi. Jeśli wyniki będą idealne, poszukaj w kierunku norm kwasu foliowego. 
 

Czy anemia w ciąży zagraża dziecku?

Anemia w ciąży może prowadzić do przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. Leczenie niedokrwistości jest bardzo ważne, bo anemia w czasie ciąży zwiększa ryzyko obumarcia płodu.

Ponadto w wyniku anemii dochodzi do obniżenia stężenia hemoglobiny, co skutkuje krwotokiem podczas ciąży lub przy porodzie.

Jeśli masz niedobór żelaza, to postaw na zbilansowaną dietę w czasie ciąży, która zwiększy przyswajanie żelaza.
 

Dieta, a anemia w ciąży

Żeby uniknąć niedoborów żelaza w ciąży, rozpisz sobie dietę, która nie tylko poprawi wchłanianie żelaza, ale i podniesie stężenie hemoglobiny.

Wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego wynosi od 10-15%. To mało, zwłaszcza kiedy Twoje zapotrzebowanie rośnie z tygodnia na tydzień. Co możesz zrobić? Spożywaj takie produkty w posiłkach, które wzmacniają wchłanianie żelaza.
 

Co jeść, aby poprawić morfologię w ciąży?

Do produktów idealnych, które mają wysoki poziom żelaza (najlepiej przyswajalna forma, to żelazo hemowe pochodzące z mięsa), należą: 
 • czerwone mięso, którego spożycie zwiększa objętość krwinek czerwonych;
 • mięso indyka;
 • ryby i owoce morza;
 • pestki dyni i orzechy;
 • natka pietruszki;
 • świeże soki z buraka i marchwi;
 • witamina C w zwiększonych dawkach — pijąc do posiłków z tymi produktami sok pomarańczowy, przyswoisz witaminę C, która zwiększa poziom żelaza.

Dieta bogata w powyższe składniki eliminuje powstanie wad rozwojowych u dziecka.
 

Zaburzenia wchłaniania żelaza w ciąży — co je powoduje?

Podczas zwiększonego zapotrzebowania na żelazo w ciąży powinnaś unikać pokarmów, które blokują wychwyt tego pierwiastka.

Będą to: 
 • nasiona roślin strączkowych;
 • nabiał i mleko;
 • herbata i kawa;
 • otręby i nasiona zbóż (produkty pełnoziarniste);
 • czerwone wino.

Pamiętaj, że w ciąży najważniejsze jest monitorowanie stanu zdrowia. Dzięki badaniom lekarz wychwyci anemię szybko i będzie w stanie zlecić odpowiedni protokół przeciwdziałający. 
 

Jak zapobiegać anemii w ciąży?

Anemia jest poważną chorobą zagrażającą zdrowiu matki i dziecka. Żelazo jest kluczowym pierwiastkiem, który zapewnia prawidłowy rozwój płodu, dlatego jego wchłanianie jest szalenie ważne.

Jeśli kobieta ciężarna ma prawidłową dietę, a jej liczba czerwonych krwinek w dalszym ciągu jest niska, to z tego powodu zaleca się zazwyczaj włączenie do diety suplementów żelaza. 
 

Jak szybko uzupełnić żelazo w ciąży?

Kobieta ciężarna mająca małe zapasy żelaza w organizmie lub nieposiadająca ich wcale, musi zacząć przyjmować suplementy diety.

Uwaga: to lekarz zadecyduje, kiedy powinnaś zacząć. Nie podejmuj tej decyzji samodzielnie.
 

Jakie leki na anemię w ciąży?

Lekarz prowadzący ciążę może zlecić suplementy diety z dobre przyswajalnymi formami. Obecnie na rynku jest dostępne żelazo sukrosomalne, które wchłania się w jelicie w całości podanej porcji i dzięki temu nie powoduje skutków ubocznych, takich jak zaparcia i bóle brzucha. Niestety większość leków na receptę to żelazo w formie siarczanu, które już te dolegliwości powoduje.

Warto też poszukać żelazo, które zawiera np. kwas foliowy oraz witaminy niezbędne dla kobiet w ciąży tj. B6, B12, D3 i C.

Jeśli wybrałaś preparat dla siebie, pokaż go swojemu lekarzowi prowadzącemu ciążę zanim rozpoczniesz suplementację.