Jak uspokoić niemowlaka? – 10 skutecznych sposobów

jak uspokoć niemowlaka

To naturalne, że gdy maluszek płacze, każdy rodzić chce go jak najszybciej uspokoić przez zaspokojenie jego potrzeb, czy usunięcie kłopotliwych dolegliwości.  Czasami udaje się to instynktownie, nie kiedy jednak potrzebujemy dodatkowych wskazówek, zwłaszcza gdy wiele znanych nam sposób zawodzi. Podpowiadamy, co zrobić gdy noworodek płacze, jak uspokoić niemowlaka.

Płacz jest jedną z podstawowych form komunikacji u małego dziecka. Maluszek nie potrafi jeszcze mówić i nie jest w stanie określić, czego potrzebuje. Robi to płaczem. Z początku potrzeby dziecka mogą być trudne do określenia, z czasem jednak dużo łatwiej będzie określić powód płaczu i sposób jego niwelowania.

Skuteczne sposoby jak uspokoić niemowlaka

Istnieje kilka różnych sposobów na uspokojenie płaczącego dziecka i to, który wykorzystamy, zależy od różnych czynników. Poniżej kilka podpowiedzi bardziej lub mniej oczywistych. Niemowlę w histerii można uspokoić przez:

  • Karmienie – To jeden z najbardziej oczywistych sposobów, choć nie zawsze. Bo maluszek może domagać się piersi nawet kilka czy kilkadziesiąt razy dziennie. Niemowlę w pierwszych dniach życia będzie najczęściej płakało z głodu, dlatego tak ważne jest karmienie na żądanie. Podanie dziecku piersi czy butelki pomoże maluszkowi wyciszyć się i zasnąć.
  • Przewijanie – Maluszkowi może być zwyczajnie niewygodnie czy nie przyjemnie. Mokra czy brudna pieluszka może stwarzać dla dziecka duży dyskomfort.
  • Kołysanie – Skutecznym sposobem jest również kołysanie. Bujanie uspokaja dziecko, gdyż przypomina noworodkowi o czasie spędzonym w łonie matki.  Dziecko będąc jeszcze w brzuchu czuło ruch mamy. Każde siadanie, wstawanie czy chodzenie wiązało się z charakterystycznym kołysaniem. Nie zawsze trzeba jednak cały czas nosić dziecko. W pewnym wieku jest to też bardzo trudne. Już od pierwszych dni warto przyzwyczajać maluszka do kołyski. Na rynku dostępne są świetne modele, które łączą ze sobą funkcję kołyski, łóżeczka, a nawet wózka. Gdy dziecko podrośnie i będzie samo się uspokajało, zasypiało, zawsze można zdemontować mechanizm bujający.
  • Otulanie – kolejny sposób na to, jak uspokoić niewolę w histerii jest otulanie. Warto do tego wykorzystać różnego rodzaju otulacze czy zwyczajne kocyki, które nie tylko stworzą podobne warunki, jakie panowały w brzuchu mamy przed narodzeniem, ale również zapewnią odpowiedni komfort cieplny. Badania udowodniły, że otulanie zapewniają poczucie bezpieczeństwa i dzieci łatwiej zasypiają.
  • Odpowiedni sposób noszenia – Dziecko szczególnie podczas kolki bardzo cierpi, dlatego można mu pomoc przez odpowiedni sposób noszenia na tygryska czy na małpkę. Nasza ręka naturalnie uciska na brzuszek maluszka. Taka pozycja pozwala równocześnie pozbyć się nagromadzonych gazów z jelit. Warto wypróbować zwłaszcza podczas napadu kolki.  
  • Bujaczek – Maluszek w późniejszym okresie może płakać z powodu nudy. Leżenie na płasko w łóżeczku nie jest na dłuższą metę interesujące. Aby to zmienić, warto wykorzystać bujaczek. Bujaczki niemowlęce oprócz tego, że kołyszą dziecko sam, to również służą do leżenia i zabawy. Niemowlę obserwuje świat zupełnie z nowej perspektywy. Wyciąga rączki do zabawek znajdujących się na pałąku czy bezpośrednio bez nim. 
 

 
  • Szum – Kolejny sposób to dźwięk szumu. Ponownie staramy się stworzyć dla dziecka podobne warunki jak przed narodzinami. Zbyt dużo różnych bodźców może  powodować rozdrażnienie, szum natomiast dzięki swojej jednostajności jest idealny do wyciszenia. Niektórzy w tym celu używają zwykłej suszarki, inni specjalnych urządzeń czy aplikacji.
  • Środki farmakologiczne – Jeśli niemowlę cierpi na kolkę, można mu podać specjalny preparat łagodzący tę dolegliwość. Skuteczność środków z simetikonem albo dimetikonem jest naprawdę różna. U innych dzieci pomaga, u niektórych nie.
  • Wykluczenie alergii – niestety powodem płaczu może być uczulenie na białko. Najczęściej jest to białkom mleka krowiego. Nawet w sztucznych mieszankach mleko krowie jest rozbijane na białko i podawane dziecku. W takim przypadku należy wykluczyć alergię pokarmową. To ona może powodować dyskomfort i ból brzucha u dziecka. Jeśli dziecko jest karmione piersią, dobrze jest też zwrócić uwagę na pokarmy, które je matka. Niektóre produkty mogą okazać się zbyt ciężko trawne u maluszka. Zmiana diety może okazać się w tym przypadku kluczowa.
  • Zabawki – Gdy dziecko wpadło w rozdrażnienie, możemy spróbować odwrócić jego uwagę, pokazując mu różnego rodzaju zabawki. Świetnie sprawdzają się różnego rodzaju miękkie produkty. Lalki szmacianki są przede wszystkim bezpieczne dla małych dzieci. Miłe w dotyku, wykonane z dobrych jakościowo tkanin wprost zostały stworzone do przytulania. Część lalek można prać w pralce czy ręcznie, co z pewnością zapewni wysoki poziom higieny. 
 
 

Podsumowanie

Jak można zauważyć, współczesne mamy mają bardzo wiele sposobów na to, jak uspokoić niemowlaka. To który zostanie przez nas wybrany, dużo zależy od sytuacji i potrzeb samego maluszka. Warto po prostu nauczyć się odpowiedniej reakcji na płacz, nie zawsze musi on oznaczać coś złego. 

 

 #Materiał sponsorowany