Kiedy wymienić okna plastikowe? Jeśli te rzeczy występują u Ciebie w domu, pomyśl nad nowymi oknami!

Przeciekający parapet, zbita szyba, próba włamania – wszystkie te zdarzenia powinny nas skłonić do wymiany stolarki okiennej. Czy to jedyne powody, dla których warto zainwestować w nowe okna do domu? Co może wskazywać na konieczność wymiany stolarki okiennej? Dlaczego warto to zrobić po nieprawidłowo przeprowadzonym montażu? Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na kluczowe pytania.

Kiedy wymienić okna plastikowe?

Stolarka okienna jest ważnym elementem budynku mieszkalnego. Odpowiednio dopasowane profile mogą nam posłużyć przez długie lata, nie tracąc na walorach estetycznych czy użytkowych. Wiele osób decyduje się na wymianę okien przed generalnym remontem z obawy, że nie będą pasować do dotychczasowej elewacji i domowego wnętrza. Do podjęcia tego kroku powinny nas skłonić nie tylko względy estetyczne, ale też użytkowe.

Po wieloletnim użytkowaniu mogą pojawić się problemy z otwieraniem i zamykaniem okna. Najczęściej spowodowane jest to zużyciem uszczelek przyszybowych lub okuć. Problem ten może się też pojawić po próbie włamania. W takim przypadku należy wymienić niektóre elementy lub zdecydować się na zakup nowego okna. Do wymiany stolarki okiennej powinny też skłonić pożółkłe ramy, widoczne pęknięcia czy złuszczenia na powierzchni profili okiennych. Nie można również przejść obojętnie wobec wyraźnych odkształceń ramy okiennej, które powstają zwykle po nieodpowiednim montażu.

Wymiana okien PCV – kiedy nie należy zwlekać z decyzją?

Jednym z najważniejszych powodów są zauważalne straty energii cieplnej, które niekorzystnie wpływają na ogólny bilans energetyczny budynku mieszkalnego. Wymiana okien na nowe może okazać się konieczna w przypadku nieszczelnych profili. Szczególnie wtedy, gdy dochodzi do znacznej utraty ciepła w okresie grzewczym oraz przegrzewania latem. Problem tego typu może wynikać z rozszczelnienia niektórych elementów, których wymiana jest dość kosztowna.

Stare okna mogą przyczyniać się nie tylko do powstawania niekontrolowanych przewiewów, ale też braku dostatecznej ochrony przed hałasem. Nieszczelne profile okienne są mniej odporne na uciążliwe dźwięki, które dobiegają z otoczenia. Z tego względu wiele osób decyduje się na zakup okien o podwyższonym współczynniku izolacyjności akustycznej. Szczególną popularnością cieszą się modele zapewniające dźwiękoszczelność na poziomie 40-50 dB.

Kiedy wymienić okna PCV?

Możliwie najlepszym momentem na montaż są ciepłe miesiące, czyli okres od kwietnia do października. Zdecydowana większość osób decyduje się na ten krok w sytuacji, gdy na zewnątrz nie panują zbyt wysokie czy niskie temperatury. Ryzykowny jest montaż okien zarówno podczas letnich upałów, jak i mrozów. Prace montażowe warto oddać w ręce specjalistów, którzy posiadają w tym zakresie spore doświadczenie. Dzięki temu unikniemy w przyszłości problemów z ich bezpieczną obsługą, wodoszczelnością czy odpornością na działanie czynników zewnętrznych.

Podsumowanie

Na co zwrócić uwagę przed i po montażu okien? Gdzie można nabyć dobrej jakości modele? Przede wszystkim należy przyjrzeć się bliżej parametrom technicznym związanym z izolacyjnością termiczną oraz akustyczną. Po zamontowaniu okien warto sprawdzić, czy otwierają i zamykają się swobodnie. Nie bez znaczenia jest również przyjrzenie się powierzchni tafli szkła oraz profili okiennych. W wyniku nieprawidłowego montażu mogły tam powstać widoczne zarysowania. Energooszczędne i innowacyjne okna o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych oferuje firma Domel.

 

 

 

  #Materiałsponsorowany