Przedszkole Montessori - na czym polega?

Metoda Montessori to system dydaktyczny stworzony przez włoską lekarkę Marię Montessori, którego celem jest wsparcie indywidualnego rozwoju każdego dziecka. Obecnie wiele przedszkoli i szkół wdraża elementy tego podejścia do programu edukacyjnego, by umożliwić dzieciom poznanie swoich mocnych stron. Wspomniana metoda zakłada między innymi całkowity brak ocen oraz systemu kar i nagród. A na czym polega przedszkole Montessori?

Metoda Montessori to system dydaktyczny stworzony przez włoską lekarkę Marię Montessori, którego celem jest wsparcie indywidualnego rozwoju każdego dziecka. Obecnie wiele przedszkoli i szkół wdraża elementy tego podejścia do programu edukacyjnego, by umożliwić dzieciom poznanie swoich mocnych stron. Wspomniana metoda zakłada między innymi całkowity brak ocen oraz systemu kar i nagród. A na czym polega przedszkole Montessori?

Przedszkole Montessori - podstawowe założenia

Polski system edukacji od dawna nie przynosi zadowalających rezultatów. Większość dzieci uczęszcza do placówek edukacyjnych niechętnie, ponieważ zajęcia nie są dla nich ciekawe, a oceny wywołują u nich dyskomfort. Dzieci w wieku przedszkolnym bardzo intensywnie się rozwijają. Jest to czas, gdy maluch odkrywa świat i swoje możliwości. Dlatego to ważne, by w tym okresie pozwolić dziecku spędzać dużo czasu na swobodnej zabawie. W przedszkolu, które stosuje metodę Montessori, dziecko powinno:

  • czuć się bezpiecznie i pewnie
  • uczyć się przez zabawę
  • rozwijać się we własnym tempie
  • skupiać się na tym, co je interesuje
  • móc zawsze liczyć na pomoc pedagoga
  • aktywnie spędzać czas

W takiej placówce maluch może się bawić z dziećmi w różnym wieku, a każda pomoc dydaktyczna występuje tylko w jednym egzemplarzu, żeby dzieci się ze sobą nie porównywały. Ponadto wychowawca powinien stworzyć dla podopiecznego indywidualny plan rozwoju, który będzie bazował na jego zdolnościach i możliwościach.

Przedszkole Montessori - na czym polega jego fenomen?

Przedszkola, które inspirują się metodą Montessori, zwykle prowadzą zajęcia w małych grupach, ponieważ wtedy pedagodzy mają czas, żeby podejść do wszystkich dzieci i poświęcić im wystarczająco dużo uwagi. W placówce powinna panować przyjazna atmosfera, która wykluczy rywalizację między przedszkolakami. Podczas wykonywania poszczególnych zadań ważniejsza od efektów będzie umiejętność skoncentrowania się na celu i przyjemność płynąca z tworzenia lub odkrywania nowych rzeczy. Nauka powinna aktywizować wszystkie zmysły, dlatego wiele zajęć opiera się na dotykaniu, modelowaniu, wycinaniu i kolorowaniu. W przedszkolu Montessori dziecko będzie się też uczyło samodzielności poprzez wykonywanie takich czynności jak pranie, czyszczenie butów czy opiekę nad zwierzętami.

Przeczytaj też: Co to są cylindry montessori i czego dzieci się uczą za ich pomocą

Przedszkole Montessori - czy to naprawdę działa?

W przedszkolu Montessori panuje duży porządek, a wszystkie pomoce dydaktyczne są dobrane w bardzo przemyślany sposób. Ten nowatorski system nauczania przynosi zaskakująco dobre efekty i sprawia, że dzieci szybko odkrywają swoje talenty i chętnie je rozwijają. Maluchy, które mogą zdobywać nową wiedzę w swoim tempie, bez zbędnej presji nie kojarzą nauki z negatywnymi emocjami. W przedszkolu Montessori dzieci uczą się także odpowiedzialności za własne działanie i otaczające je przedmioty oraz samodzielności. W ten sposób maluchy budują pozytywną samoocenę, dzięki której będą bardziej pewne siebie i odważne, a to pozwoli im dobrze odnaleźć się w dorosłym życiu.

Metoda Montessori ma wielu zwolenników, ponieważ opiera się na założeniu, że dziecko nie musi opanować danej umiejętności w tym samym czasie, co jego rówieśnicy. Maluch powinien w pierwszej kolejności skupić się na tym, co mu najlepiej wychodzi i co lubi robić, a z czasem będzie krok po kroku nabywał kolejne ważne umiejętności. Przedszkole Montessori to doskonała alternatywa dla tradycyjnej placówki edukacyjnej. Podstawowe założenia tego nurtu można też z powodzeniem samodzielnie stosować w domu, by wspierać rozwój swojego dziecka. 

 

 

 

  #Materiałsponsorowany