jak optycznie powiększyć pokój

7 skutecznych sposobów jak optycznie powiększyć pokój

08:12:00,5 Komentarze


Nie zawsze możemy się cieszyć z pomieszczeń, które mają duży metraż. Ale jest kilka sposobów aby oszukać zmysł wzroku. Dziś chcę przedstawić Ci 7 skutecznych sposobów jak optycznie powiększyć pokój, które stosowałam aranżując moje mieszkanie. 

 
1.Jasne barwy
Chcąc optycznie powiększyć pokój musimy uświadomić sobie, jak wielką rolę odgrywają kolory. Jeżeli wybierzemy jasne barwy pozwoli to nam na uzyskanie wrażenia większej przestrzeni. Dlatego wybierając farbę na ściany czy sufit warto wybierać farbę w jasnych kolorach. Ta zasada dotyczy również koloru mebli oraz podłogi. Nie trzeba ograniczać się jednak do białego, jasnych barw jest bardzo wiele, Umiejętnie łącznie barw naprawdę daje ciekawy efekt. Ciemny kolor znacznie zmniejsza optycznie pomieszczenie, powoduje, że co pokój staje się smutny i ciasny.


2. Dodatki

Dodatki są bardzo ważne w każdym wnętrzu, ważne jest jednak to aby umiejętnie je dobrać. Zasłony, dywaniki czy ozdobne poduszki pozwalają na wprowadzenie do wnętrza różnych faktur i odcieni barw. Zbyt duża ilość dodatków znacznie zmniejsza pomieszczenie, więc jeśli zależy nam na tym aby optycznie powiększyć pokój musimy ograniczyć ich ilość. W takiej sytuacji pożądany jest minimalizm i prostota.

3. Lustro

Powieszone na ścianie lustro bardzo dobrze odbija światło. Lustro również optycznie powiększa przestrzeń, warto sięgać po te rozwiązanie jeśli zależy nam na tym.4. Zasłony

Generalnie w małym pokoju nie poleca się zawieszania zasłon, a jeśli już się decydujemy na takie rozwiązanie to trzeba pamiętać, że zasłony powinny być proste. Należny rozsuwać je, aby do pokoju mogło wpaść więcej światła.W kuchni mam bardzo małe okna, dlatego w ogóle zrezygnowałam z firan czy zasłon. Nie mam nawet żaluzji aby nie ograniczać wpadającego światła.

5. Liczba mebli

Chcąc optycznie powiększyć pokój warto ograniczyć ilość mebli do minimum oraz kupić takie które łączą w sobie kilka funkcji. Zamiast tradycyjnego łóżka można wybrać rozkładaną sofę z pojemnikiem na pościel. Można kupić również stolik rozsuwany.

6. Podłoga

Jeżeli zależy nam aby optycznie powiększyć pokój, warto zrezygnować z dywanów na podłodze, bądź wybrać bardzo mały dywan pod stolik przy kanapie. Pusty parkiet sprawia wrażenie większego niż jest w rzeczywistości.

7. Szafki
W małym pomieszczeniu warto wykorzystać każdy centymetr. Na ścianach można umieścić wiszące póki, ale trzeba pamiętać zbyt duża ich ilość może przynieść odwrotny efekt od zamierzonego.

Mam nadzieję, że jeśli posiadacie tak jak ja małe pomieszczenie to tych 7 trików pomoże wam optycznie powiększyć pokój. A może znacie jeszcze jakieś sposoby aby osiągnąć taki efekt? 

Przeczytaj także o:

5 komentarzy:

 1. Przydatny post, mam kilka takich małych pomieszczeń w mieszkaniu i zależy mi na tym aby choć wrażenie sprawiały większych niż są w rzeczywistości :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super tekst. Bardzo praktyczny. Ja niestety z czasem zagraciłam mieszkanie szafami, szafkami, półkami, ale z dzieckiem mamy teraz tyle gratów, że nie byłoby ich gdzie pochować. Za to te jasne barw sprawdzają się zawsze. My mamy w domu dużo bieli, jasnej szarości i kakaowego brązu i mieszkanie wydaje się na spore. U zaprzyjaźnionych sąsiadów z tym samym metrażem i rozmieszczeniem pokoi gdzie jest głównie kakaowy brąz i bordo, mieszkanie wydaje się sporo mniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 3. dzięki za porady, ja właśnie mam jeden pokój tak mały i słabo ustawny, że nie wie co z nim zrobić tak naprawdę. zgadzam się, że jasne barwy powiększają pokój, lubię białe ściany i jak jest jasno w pokojach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mamy stosunkowo niewielki salon, ale powiększyliśmy go optycznie właśnie dzięki lustrom, które stanowią front wnękowej szafy. Lustra naprawdę robią robotę. W mieszkaniu królują też jasne barwy, więc nie jest przytłaczająco. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nic tak nie powiększa pokoju, jak dobry obiektyw ;) Ale zgadza się, po ostatnim remoncie zmieniliśmy kolor ścian i regałów na biały, usunęliśmy znaczną część dodatków itp. Tylko luster nie lubię. Polecam także podwyższanie szaf/regałów do sufitu, optycznie podwyższa to pokój i też daje wrażenie przestrzeni.

  OdpowiedzUsuń