Organizacja domu przy dwójce małych dzieci

W organizacji domu ważny jest czas

Opieka nad dwójką małych dzieci i prowadzenie domu jest niesamowitym wyzwaniem dla każdej mamy. Ważna jest odpowiednia organizacja domu i perspektywiczne planowanie.  W domu trzeba być dobrym menadżerem aby wszystko przebiegało sprawnie. 

Będąc w ciąży wiedziałam, że wszystkiego nie uda mi się przewidzieć. Opieka na 1,5 - rocznym synem i nowonarodzoną córeczką będzie prawdziwym wyzwaniem organizacyjnym. Postanowiłam się dobrze przygotować na ten czas, zaczynając od organizacji.

Określenie problemu
Na samym początku mojej drogi do sprawnej organizacji domu przy dwójce małych dzieci, określiłam z czym mogę mieć problem. Co będzie sprawiało mi najwięcej trudności organizacyjnych. Mogące się pojawić problemy zapisałam tworząc listę.

A oto ona:
1.  Gotowanie obiadu i przygotowywanie posiłków dla siebie, męża
2.  Karmienie dzieci
3. Organizacja drzemki starszego syna
4. Organizacja zabawy z synem  

Wizualizacja i próba rozwiązania problematycznej sytuacji
Chcąc rozwiązać dany problem organizacyjny najprościej posłużyć się wizualizacją i wyobrazić sobie co należy zrobić aby dana czynność przebiegała sprawnie. Zaczęłam więc zastanawiać się nad tym co zrobię chociażby w sytuacji, gdy będę musiała przygotować obiad i zająć się jednocześnie dwójką małych dzieci. Jak zorganizuje karmienie córki w sytuacji gdy będę musiała położyć synka spać.

Moja organizacja domu przy dwójce małych dzieci w praktyce
Drzemka starszego dziecka
Synek wstaje ok. 5.00 nad ranem i około 8.00 - 9.00 idzie ponownie spać. Zasypia samodzielnie ale muszę być w pokoju w tym czasie. Przyzwyczaił się, że w domu jest jego siostra tak więc nawet gdy córka w tym czasie domaga się karmienia niestanowi to dla niego problemu. 

Staram się, wykorzystać czas drzemki na gotowanie obiadu. Gdy ja jestem w kuchni włączam nianie elektryczną z czujnikiem ruchu w pokoju syna. Niania elektryczna jest niesamowitym wynalazkiem, tylko, że ja popełniłam mały błąd przy jej wyborze. Byłam pewna, że niania którą chcę kupić oprócz standardowego przesyłania głosu musi posiadać czujnik ruchu ze względu na ryzyka wyjścia syna z łóżeczka. Okazuje się jednak, że sam  czujnik ruchu nie wystarcza. Czujnik alarmuje o każdym ruchu. Tak więc załącza się również gdy dziecko przewraca się na boki czy po prostu zamacha rączką przez sen. Jeżeli dziecko dużo kręci się przez sen możemy spodziewać się nieustannych pielgrzymek do pokoju. Super rozwiązaniem jest więc również podgląd na sypialnie, ale to oczywiście wiąże się z kosztami.

Posiłki
Syn je co 3 godziny, tak więc w ciągu dnia daje to 5 posiłków. Córka karmiona jest piersią na żądanie. Karmienie naturalne jest na tyle wygodne, że nie wymaga każdorazowego przyrządzanie mleka i trzymania się sztywno pór karmienia. 

Między czasem oczywiście muszę sama coś zjeść. Staram  się gotować rano, podczas drzemki syna. Wstawiam zupę, drugie danie, które potem mogę odgrzać w mikrofali. Mam świadomość, że posiłki odgrzewane z mikrofali mogą być niezdrowe czy tracić część składników, ale jest to najszybszy sposób podgrzania obiadu. Warto również przewidzieć takie dni gdy nie będę miała czasu na gotowanie dlatego w zamrażarce mam pomrożone zupy, aby w każdej chwili móc je wyjąć. 

W zamrażarce mam również zamrożone półprodukty do przyrządzania dań (marchewka, pietruszka, dynia - pokrojone w kostkę). Dzięki temu, że warzywa są już pokrojone, nie tracę czasu na ich siekanie tylko bezpośrednio wrzucam do gotowania. Synowi staram się podawać obiadki, które sama mu ugotuje. Nie gotuje codziennie, tylko pasteryzuje. Na czarną godzinę mam zapas gotowych słoiczków, sprawdzonego producenta.

Mam nadzieję, że te wskazówki jak można zorganizować dom przy dwójce małych dzieci przydadzą się któreś z mam i staną się motywacją do zorganizowania własnych obowiązków domowych. Organizacja domu przy dwójce małych dzieci wcale nie jest taka trudna trzeba tylko chcieć.