Kalendarz ciąży - trymest pierwszy

Kobieta w ciąży

Będąc w ciąży zarówno z synkiem jak i córką wertowałam wszystkie dostępne źródła w poszukiwaniu kalendarza ciąży. Nurtowało mnie bardzo wiele pytań, podejrzewam zresztą jak każdą matkę spodziewająca się dziecka. Zastanawiałam się co się dzieję w moim brzuszku w poszczególnych tygodniach i ile mój maluszek już waży w poszczególnych okresach. Postanowiłam zmierzyć się z dość trudnym zadaniem i stworzyć własny kalendarz ciąży z najbardziej istotnymi informacjami dla każdej przyszłej mamy. Nie jest to jednak typowy kalendarz ciąży, gdyż narratorem będzie wasze dziecko, które wkrótce przyjdzie na świat.

Dziś trymestr pierwszy. Zapraszam do lektury.


Tydzień pierwszy i drugi

Droga mamo, co prawda się jeszcze nie począłem ale już twój organizm przygotowuje się na tą chwilę, zmienia się błona śluzowa macicy a pęcherzyki jajnikowe dojrzewają. W tym czasie cierpliwie czeka jajeczko aż spotka na swojej drodze plemniki i powstanę JA.

Tydzień trzeci

Już jestem, choć tak niezupełnie, bo zanim się urodzę i weźmiesz mnie w ramiona mimie jeszcze wiele, wiele tygodni. Na razie zygota - bo tak się na razie nazywam, zaczyna się dzielić i wędrować do jajowodu ku macicy.

Tydzień czwarty

Następuje zagnieżdżenie w macicy, która będzie moim domem przez najbliższe osiem miesięcy. Embrion (gdyż tak teraz mówią na mnie lekarze ale ty wkrótce będziesz nazywać mnie swoim skarbem, kruszynką czy jak tylko zechcesz), dzieli się na dwie części. Pierwsza to ja - twoje dziecko a druga to łożysko, przez które będziesz mnie karmić.

Tydzień piąty

Może teraz bardziej przypominam kijankę niż dziecko ale cały czas intensywnie rosnę. Wielkością można mnie porównać do pestki pomarańczy. Moje serce zaczyna nabierać kształtu i zaczyna już bić choć dopiero ma postać dwóch maleńkich kanalików. Powstaje też cewa nerwowa, z której wykształci się mój mózg i kręgosłup.

Tydzień szósty

W tym tygodniu rozwijają się moje policzki, podbródek oraz szczęka a także formują się przewody słuchowe zewnętrzne oraz oczy. Powstają również nerki, płuca oraz wątroba.

Tydzień siódmy

Droga mamo, teraz jestem już 10 tys. razy większy niż po poczęciu. Prawda, że to niesamowite, iż tak szybko rosnę i mam wielkość borówki amerykańskiej. W tym tygodniu powstają usta i język, a także zalążki moich rączek i nóżek.

Tydzień ósmy

W tym tygodniu mamo mam już ok. 1,3 cm i jestem wielkości dużej maliny. Zaczynam się też poruszać, ale ty z pewnością tego jeszcze nie odczujesz. 

Tydzień dziewiąty

Rosnę i rosnę, i mam już ok. 2,5 cm długości, czyli jestem wielkości średniej zielonej oliwki. W tym tygodniu rozwija się moja główka i zaczynają kształtować się maleńkie mięśnie.

Tydzień dziesiąty

Drogo mamo, mam już ok. 3,8 cm długości, czyli wielkości suszonej śliwki. Kształtują się moje kości o chrząstki i tworzą się kolana i stawy skokowe, abym mógł biegać. Choć minie jeszcze sporu czasu zanim coś ugryzę już pod dziąsełkami powstają zalążki moich ząbków. Żołądek wytwarza już soki trawienne i moje nerki wytwarzają już większą ilość moczu, choć jeszcze nie potrzebuje pieluszki.

Tydzień jedenasty

Mam już ok. 5 cm długości i ważę ok. 9 gram. Moje ciałko nabiera odpowiednich proporcji, wyprostowuje się, wydłuża tułów i powstają mieszki włosowe oraz łożyska paznokci.

Tydzień dwunasty

Ważę ok. 14 g i mam długość ok. 6,3 cm, czyli wielkość świeżej dużej śliweczki. Mój układ pokarmowy dojrzewa, szpik kostny zaczyna wytwarzać białe ciałka krwi a przysadka mózgowa zaczyna wytwarzać hormony.

Tydzień trzynasty

Mamo, teraz to już mam wielkość brzoskwini i mam długość ok. 7,5 cm. Moja główka stanowi 1/2 długości ciała ale reszta ciała zaczyna się rozwijać szybciej i wkrótce osiągnie odpowiednie proporcje. W tym tygodniu powstają również strumy głosowe. Jeszcze tylko dwa trymestry a usłyszysz mój pierwszy płacz.


Pierwszy trymestr jest niezwykle ważny gdyż to w nim kształtują się wszystkie układy i organy. Mam nadzieję, że spodobał się wam mój kalendarz ciąży i choć trochę przybliżyłam wam co się dzieję w pierwszym trymestrze ciąży.