Przegląd mleka specjalistycznego dla dzieciPo zaprzestaniu karmienia piersią nie zawsze dziecku możemy podać dowolne mleko początkowe. Są bowiem sytuacje w których jest konieczność podawania mleka specjalistycznego. O tym czym kierować się przy wyborze mleka pisałam wam ostatnio - Najlepsze mleko modyfikowane dla noworodka.


Czym jest mleko specjalistyczne?

Mleko specjalistyczne to takie, które jest dostosowane do szczególnych potrzeb żywieniowych dziecka a które wymaga innego karmienia niż pozostałe niemowlęta. Zdecydowanie nie zgadzam się z stwierdzeniem, że mleko specjalistyczne przeznaczone jest dla dzieci chorych. Dużo bardziej odpowiednim stwierdzeniem jest określenie takich dzieci, iż posiadają indywidualne potrzeby żywieniowe, które muszą zostać zaspokojone poprzez szczegółowe dostosowanie składu mleka dla dzieci do ich wymagań pokarmowych. Mleka specjalistyczne są określane mianem dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego, gdyż swoim składem znacznie odbiegają od standardowego mleka początkowego czy następnego.Rodzaje mleka specjalistycznego:AR - symbol AR oznacza antyrefluksowe, jest przeznaczone dla dzieci, które ulewają. W swoim składzie może mieć zawartość mączki z ziaren chleba świętojańskiego, która gęstnieje w żołądku niemowlaka podczas procesu trawienia, uniemożliwiając cofanie się treści pokarmowej.


Comfort – mleko dla dzieci z tym oznaczeniem, jest lekkostrawne i delikatne, zawiera zhydrolizowane białko oraz znacznie obniżony poziom laktozy. Jest dietetycznym środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia medycznego dla dzieci, które cierpią na dolegliwości trawienne typu kolki czy zaparcia


HA – mleko hipoalergiczne - przeznaczone dla zdrowych niemowląt, które są narażone na duże ryzyko wystąpienia alergii na białko mleka krowiego. Są to najczęściej niemowlęta, których rodzeństwo lub przynajmniej jedno z rodziców jest alergikiem. Dzięki odpowiedniemu procesowi technologicznemu białko, które jest zawarte w mleku dla dzieci zostało w znacznym stopniu pozbawione szkodliwych właściwości alergizujących. Ten rodzaj mleka stosuje się z powodzeniem u niemowląt narażonych na wystąpienie alergii na tle białko mleka krowiego.Nenatal lub PRE – to określenie odnosi się do mleka dla wcześniaków i dzieci z niską wagą urodzeniową. Mleko te jest specjalnie skomponowane aby możliwe było wyrównanie przez dziecko niedoborów masy ciała spowodowanych niską wagą urodzeniową. Białko najczęściej w mleku jest częściowo zhydrolizowane w taki sposób aby było łatwiej trawione przez niemowlę. Jest również bardziej kaloryczne niż zwykłe mleko początkowe dla dzieci.Mleko dla dzieci bezlaktozowe – to takie, które w swoim składzie nie zawiera laktozy, przez co jest dużo łatwiejsze do trawienia niemowlaka. Laktoza czyli cukier mleczny może przyczyniać się do dyskomfortu trawiennego u niemowląt, czego skutkiem są kolki, wzdęcia.Takie mleko jest również powodowane przy biegunkach na tle nietolerancji laktozy u niemowląt.
Przed podaniem dziecku mleka specjalistycznego należy skonsultować taką konieczność z lekarzem pediatrą. Trzeba również pamiętać się nie zawsze wina określonych problemów leży po stronie mleka dla dzieci, często wynika to z niedojrzałości układu pokarmowego maluszka. Tak było w naszym przypadku, musieliśmy uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż problemy z brzuszkiem miną.