5 sposobów na ulewanie u noworodkaUlewanie jest problemem bardzo wielu noworodków. Każda mama, której dziecko ulewa próbuje znaleźć jak najlepszy sposób na to aby się go pozbyć. Ulewanie jest uciążliwe nie tylko z powodu częstej konieczności zmiany ubranek ale ulewaniu często towarzyszy strach, że dziecko nie ma wystarczająco pokarmu w żołądku i nie będzie przyrastać.
 
Mój synek ulewał tylko po określonym rodzaju mleka. Natomiast córka potrafi sporadycznie ulewać niewielką ilość mleka podczas odbijania. Osobiście stosuję kilka sposobów, które skutecznie pomagają mi w walce z tym problemem.

Ulewanie u niemowląt – co to jest?
U niemowlaka mięsień zwieracza przełyku oraz żołądek znajdują się bardzo blisko siebie i czasami zdarza się, że część pokarmu ulegnie cofnięciu. Najczęściej jest to spowodowane zwykłą niedojrzałością układu pokarmowego niemowlaka. Ta przypadłość zwykle mija z wiekiem dziecka. Podczas ulewania mleko wypływa dość wolno i jest to stosunkowo bardzo mała ilość w porównaniu z ilością wypitego mleka. Nie należy mylić ulewania z wymiotami, które mają zupełnie inny charakter bardziej gwałtowny i przede wszystkim chlustający.

5 sposobów jak sobie radzić z ulewaniem u niemowląt:
1. Właściwa pozycja karmienia
Nigdy nie należy karmić maluszka na wznak. Nie jest wskazane nie tylko ze względu za ulewanie ale również z powodu ryzyko zakrztuszenia dziecka. Trzeba więc pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Przy kamieniu główka dziecka musi być uniesiona do góry, tak aby była wyżej od reszty ciała.

2. Odbijanie po karmieniu 
Należy pamiętać o odbijaniu po każdym karmieniu. Zbyt duża ilość połykanego powietrza podczas karmienia może być nie tylko źródłem dyskomfortu trawiennego ale powodować iż część pokarmu zostanie usunięta w postaci ulewania.

3. Ograniczenie ruchu 
Kolejnym sposobem, który znacznie zmniejsza ryzyko ulewania u noworodka jest ograniczenie ilości ruchu maluszka bezpośrednio po karmieniu. Warto pamiętać aby dziecku zmieniać pieluszkę czy zmieniać ubranka przed karmieniem. Nie należy też wykonywać żadnych gwałtownych ruchów podczas zabawy, noszenie. Podniesienie nóżek, turlanie czy dotykanie brzucha po jedzeniu może spowodować ulewanie. Dziecko, które ma tendencję do ulewania powinno chwilę odpocząć po karmieniu.

4. Odpowiednia ilość pokarmu 
Nie należy karmić maluszka na siłę. Zbyt przepełniony żołądek nie jest wstanie pomieścić dodatkowej porcji jedzenia. Gdy pokarmu jest za dużo dziecko zaczyna ulewać. Przy dziecku ulewającym warto karmić częściej a po mniej. Unikniemy w ten sposób nadmiernego przepełnienia.

5. Zagęszczenie pokarmu 
Zamiast zwykłego mleka można również sięgnąć po mleko oznaczone AR czyli antyrefluksowe. Zawsze należy jednak skonsultować to z lekarzem pediatrą. Po 4 miesiącu można do mleka dodawać kleiku lub kaszki wówczas mleko jest gęściejsze. Ma to na celu zapobiec cofaniu się treści pokarmowej. Czasami wystarcza również sama zmiana mleka. 

Podsumowanie:
Mam świadomość, że każde dziecko jest inne. Ale warto skonsultować ten problem z lekarzem specjalistą jeśli ulewanie jest naprawdę uciążliwe. U nas zdecydowanie pomogło stosowanie się do tych 5 uniwersalnych sposobów, które ograniczyły znacznie ulewanie u niemowląt. Gdy dziecko ulewa warto wyposażyć się z dodatkową ilość śliniaczków ceratkowych, pomoże to rozwiązać problem z koniecznością częstego przebierania maluszka.