7 skutecznych sposobów jak optycznie powiększyć pokój


Nie zawsze możemy się cieszyć z pomieszczeń, które mają duży metraż. Ale jest kilka sposobów aby oszukać zmysł wzroku. Dziś chcę przedstawić Ci 7 skutecznych sposobów jak optycznie powiększyć pokój, które stosowałam aranżując moje mieszkanie. 

 
1.Jasne barwy
Chcąc optycznie powiększyć pokój musimy uświadomić sobie, jak wielką rolę odgrywają kolory. Jeżeli wybierzemy jasne barwy pozwoli to nam na uzyskanie wrażenia większej przestrzeni. Dlatego wybierając farbę na ściany czy sufit warto wybierać farbę w jasnych kolorach. Ta zasada dotyczy również koloru mebli oraz podłogi. Nie trzeba ograniczać się jednak do białego, jasnych barw jest bardzo wiele, Umiejętnie łącznie barw naprawdę daje ciekawy efekt. Ciemny kolor znacznie zmniejsza optycznie pomieszczenie, powoduje, że co pokój staje się smutny i ciasny.


2. Dodatki

Dodatki są bardzo ważne w każdym wnętrzu, ważne jest jednak to aby umiejętnie je dobrać. Zasłony, dywaniki czy ozdobne poduszki pozwalają na wprowadzenie do wnętrza różnych faktur i odcieni barw. Zbyt duża ilość dodatków znacznie zmniejsza pomieszczenie, więc jeśli zależy nam na tym aby optycznie powiększyć pokój musimy ograniczyć ich ilość. W takiej sytuacji pożądany jest minimalizm i prostota.

3. Lustro

Powieszone na ścianie lustro bardzo dobrze odbija światło. Lustro również optycznie powiększa przestrzeń, warto sięgać po te rozwiązanie jeśli zależy nam na tym.4. Zasłony

Generalnie w małym pokoju nie poleca się zawieszania zasłon, a jeśli już się decydujemy na takie rozwiązanie to trzeba pamiętać, że zasłony powinny być proste. Należny rozsuwać je, aby do pokoju mogło wpaść więcej światła.W kuchni mam bardzo małe okna, dlatego w ogóle zrezygnowałam z firan czy zasłon. Nie mam nawet żaluzji aby nie ograniczać wpadającego światła.

5. Liczba mebli

Chcąc optycznie powiększyć pokój warto ograniczyć ilość mebli do minimum oraz kupić takie które łączą w sobie kilka funkcji. Zamiast tradycyjnego łóżka można wybrać rozkładaną sofę z pojemnikiem na pościel. Można kupić również stolik rozsuwany.

6. Podłoga

Jeżeli zależy nam aby optycznie powiększyć pokój, warto zrezygnować z dywanów na podłodze, bądź wybrać bardzo mały dywan pod stolik przy kanapie. Pusty parkiet sprawia wrażenie większego niż jest w rzeczywistości.

7. Szafki
W małym pomieszczeniu warto wykorzystać każdy centymetr. Na ścianach można umieścić wiszące póki, ale trzeba pamiętać zbyt duża ich ilość może przynieść odwrotny efekt od zamierzonego.

Mam nadzieję, że jeśli posiadacie tak jak ja małe pomieszczenie to tych 7 trików pomoże wam optycznie powiększyć pokój. A może znacie jeszcze jakieś sposoby aby osiągnąć taki efekt?