Ubezpieczenie szkolne

ubezpieczenie szkolne

Rodzeństwo - idealna różnica wieku między dziećmi


Prędzej czy później kobieta zaczyna planować drugie dziecko. Zawsze, gdy na świecie pojawia się pierwsze dziecko, nie jako z automatu pojawia się pytanie: kiedy urodzi się kolejne. Taką życzliwą troskę możemy usłyszeć nie tylko od naszej najbliżej rodziny, naszych przyjaciół ale również od sąsiadów.

 • Marta, Marta! Kiedy Ci bocian dzieciątko przyniesie? - krzyczy sąsiad do mojej sąsiadki spacerującej z trzyletnim synkiem.

 • Jeszcze za wcześnie... – odpowiada zmieszana sąsiadka.

Przychodzi więc czas, że rodzice zaczynają się zastanawiać. Kiedy więc najlepiej zdecydować się na drugie dziecko? Jaka jest najlepsza dla dzieci i rodziców różnica wieku między rodzeństwem?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. I bardzo dobrze, wszystko zależy od samych rodziców, ale na pewno warto się zastanowić i rozważyć zarówno zalety jak i wady takiego rozwiązania.

Moja córka urodziła się jak syn miał niespełna półtora roku. To miało swoje wada, jak i zalety.

Przede wszystkim nie musiałam się uczyć na nowo opieki nad noworodkiem, wszystko dobrze pamiętałam. Nasz tryb życia zmienił się ale nie było to, aż tak radykalne. Niestety najgorsze były momenty, gdy dwójka jednocześnie potrzebowała mojej opieki a ja była sama. Czasami bywa ciężko, oj bywa.

- Zawsze mogłam liczyć na naszych kochanych dziadków oraz mojego męża, który o 14.15 był już w domu z pracy. 

- Większość rzeczy miałam po synku, w tym dużą część śpioszków. Wszystko było tak naprawdę nowe i nawet łóżeczko nie musieliśmy ponownie składać. 

- Syn bardzo szybko zaakceptował nowego członka rodzina. Widzę, że są naprawdę do siebie przywiązani. Nie jest wstanie wymówić imienia Weronika więc nazywa siostrę Niunia.

- Mam nadzieję, że różnica wieku jest na tyle między nimi mała, że szybko znajdą ze sobą wspólny język. Będą się razem bawić i wychowywać, mniej nas absorbując. Już się potrafią razem bawić, poza zabawami konstrukcyjnymi. 

- Oboje jeszcze śpią w ciągu dnia to mogę sobie zaplanować niektóre prace np. prowadzenie bloga czy sprzątanie.Ważna jest organizacja domu zwłaszcza przy dwójce małych dzieci.


- Posiadanie dwójki małych dzieci jest jednak bardzo absorbujące dla rodziców. Dwójka dzieci w tym wieku to bardzo dużo pracy i mało czasu dla siebie. Oj dobrze to wiem:-) Wyjście wymaga zaangażowania dziadków i to babci i dziadka. Póki co dzieci są w łóżkach o 20.00 – 20.30 więc resztę czasu mamy dla siebie. 

- Dla niektórych może być trudna kwestia ekonomiczne - jedno z rodziców musi zostać w domu, by zajmować się dwójką dzieci, dlatego drugie z nich zmuszone jest zarabiać na całą rodzinę. W naszym wypadku i tak nie miałam bym możliwości powrotu do pracy przed pójściem synka do przedszkola, więc ten argument był bez znaczenia.

Myślę, że w każdym wypadku trzeba dobrze wszystko przemyśleć, aby i dzieci i rodzice mogli być szczęśliwi.

Prześlij komentarz

11 Komentarze

 1. Dla dzieci, najlepiej jak różnica wieku jest najmniejsza. Dla rodziców, no cóż to zależy od wielu czynników. Wiadomo, że im starsze dziecko tym samodzielniejsze:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą, ideałem jest znalezienie właściwego kompromisu.

   Usuń
 2. To jest sprawa indywidualna dla każdego rodzica. Dla mnie idealne są maksymalnie 2 lata różnicy.
  Moje dzieci mając niespełna 2 i 4 lata, potrafią się bawić razem pół dnia. Oczywiście kłócą się i biją. Ale też przytulają. Są przyjaciółmi. Razem wchodzą do nowego towarzystwa. Tak jak wspomniałaś wymaga to dobrej organizacji ze strony rodziców. Nam jest trudniej. Jednak z każdym dniem utwierdzam się coraz mocniej, w tym co napisałam :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście z czasem jest dużo łatwiej, a więź między rodzeństwem jest bezcenna.

   Usuń
 3. To faktycznie trudny temat, zależy od wielu czynników, jednak zdjęcie przy tym wpisie pokazuje, że warto mieć rodzeństwo! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Z jednej strony kusi mnie taka mała różnica wieku - ale z drugiej przeraża - nie mam co liczyć na czyjąś pomoc, a mój mąż jest w domu dopiero o 19 :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak podejmując tą decyzję warto mieć na uwadze również kwestię pomocy ze strony najbliższych.

   Usuń
 5. No właśnie, ta różnica wieku. Sama nie wiem, bo i na mnie przyjdzie pora. Boję się jednak, że będę za długo zwlekać. Z drugiej strony nie chciałabym za szybko i tak kółko się zamyka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba to jest najgorsze w posiadaniu dzieci niby się czegoś chcę ale z drugiej strony pojawia się strach czy się podoła i czy się jest na to gotowym.

   Usuń
  2. Taki strach to pojawia się nawet przed pierwszym dzieckiem. Ale gdybyśmy tylko myśleli o tym strachu i czy damy radę, to pewnie nigdy byśmy się nie zdecydowali na dziecko.

   Usuń
  3. Rzeczywiście coś w tym jest.

   Usuń