Jak być idealną matką?

być idealną matką rady

Zastanawiasz się czasem jak być idealną matką, albo choć trochę zbliżyć się do upragnionego ideału. Chcesz być kobietą, która zawsze ma czas dla swoich dzieci i męża? Kobietą, która nigdy nie bywa zmęczona, czy nigdy nie popełnia błędów? 

Niestety taka kobieta nie istnieje. 

Nie można być idealną matką.


Jako mama dwójki dzieci już dawno skutecznie wyleczyłam się z idealizmu. Gdy urodziłam moje pierwsze dziecko chciałam być dobrą matką, ba idealną ale szybko przekonałam się, że to skutkuje ciągłym napięciem. Każdy popełnia błędy. Błędy są wpisane w macierzyństwo i wychowanie. Mama nie jest w stanie bawić się ze swoim dzieckiem, nosić je i przytulać 24 godziny na dobę, w przeciwnym razie umrze w głodu albo niewyspania. Musi wykonywać również inne czynności: prać, gotować, sprzątać, prasować itd. 

Jak więc być (nie)idealną matką?


Mam dla Ciebie kilka zasad, które może nie sprawią, że staniesz się idealną matką, żoną ale na pewno uczynią Twoje życie odrobinę lepszym i bardziej spokojniejszym.


Ciesz się z małych rzeczy

 

Ciesz się z małych rzeczy z drobnego uśmiechu Twojego dziecka, z jego pocałunku, przytulenia. Baw się z nim jeśli tylko masz czas. Wiem z własnego doświadczenia, że czasami chciałabym aby moje dzieci były już większe, bardziej rozsądniejsze, samodzielne, jednak natychmiast łapie się na tym, że tak naprawdę niczego nie chcę przyśpieszać bo te chwile, które teraz przeżywam już nigdy się nie powtórzą, a ja nie będę mogła cofnąć czasu. Czas szybko płynie i już nie długo każdy maluszek nie będzie już dzieckiem. 


Pomaluj paznokcie na czerwono

Zadbaj choć trochę o siebie. Uwierz mi to najlepszy sposób aby poczuć się lepiej. Nic nie daje tak pewności siebie jak proste gesty, nawet jeśli miały by być to tylko pomalowane paznokcie, ale to one przypomną Ci, że jesteś kobietą i to bardzo atrakcyjną. 


Dres fajny jest!

Załóż coś wygodnego w czym będzie Ci dobrze i pozwoli bez przeszkód biegać za Twoim dzieckiem. Dres też fajny jest! Nie musi być nudny i szary. Możesz sama wymyślić slogan na swoją bluzę, wszystko zależy od Twojej kreatywności. Taką bluzę z własnym nadrukiem możesz zamówić - tutaj. Pamiętaj, że dom jest jedynym miejscem gdzie możesz a wręcz musisz czuć się dobrze.


Korzystaj z pomocy innych

Bardzo dużo mówi się o wypaleniu zawodowym. A mama jest w pracy przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Nawet najlepsza mama, nie mówiąc już o idealnej matce czasami potrzebuje wytchnienia, odpoczynku od swoich dzieci. Warto więc korzystać z pomocy najbliższych. Podrzuć dziadkom wnuczki niech nacieszą się swoją obecnością. A może jakaś ciotka z chęcią zaopiekuje się maluchami. Ty będziesz miała czas dla siebie, czy swojego męża. 


matka idealna

Znajdź swoją pasję 


Każda mama choć kocha z pewnością swoje dzieci nad życie i nie raz dałaby się za nie poćwiartować potrzebuje odskoczni od bycia "idealną mamą". Nie da się cały czas myśleć o dzieciach. Warto znaleźć sobie coś co będzie swoistą odskocznią od macierzyństwa, swoją pasję. Moją pasją jest blogowanie. Bardzo lubię pisać a blog pozwala mi się rozwijać i to bardzo. Mimo, że w jakiś stopniu wiąże się z macierzyństwem, bo to przecież blog parentingowy, pozwala mi inaczej spojrzeć na to jaką jestem matką również dzięki opiniom innym mam. 

Ale możliwości jest bardzo wiele. Nie które mamy szyją, gotują i czują się przy tym szczęśliwe. Ważne aby mieć swoją pasję, w myśl głównej zasady szczęśliwa mama to szczęśliwe dzieci. 


Na koniec...
Jeśli będziesz się cieszyć z życia, zadbasz o siebie, o swój rozwój odpoczynek na pewno staniesz się lepszą mamą, może nie będziesz idealną matką jakbyś sobie tego życzyła ale z pewnością dużo bardziej szczęśliwszą. Ja cały czas się tego uczę i na pewno dam Ci znać jak mi poszło:-)


dobra matka

poduszka - Little things
bluza - Little things

[full_width]