Wiosenne porządki w domu

wiosenne porzadki w domu


Mimo, że krajobraz za oknem nie przypomina mam, że już za niespełna tydzień rozpocznie się wiosna warto pomyśleć o wiosennych porządkach w domu. Dzięki prostym dodatkom można zaprosić wiosnę do swojego mieszkania sprawiając, że będziemy czuli się w nim o wiele przyjemniej. Dziś pora na uporządkowanie zapachów w naszym mieszkaniu. 


Tak tak dobrze przeczytaliście, odkładamy trzepanie dywanów, pranie firanek czy porządkowanie szaf i szafek a zajmujemy się zapachem naszych pomieszczeń. W wiosennych porządkach warto zwrócić również uwagę na ten aspekt, który jest często pomijany. Co prawda środki czyszczące mają w swoim składzie substancje zapachowe, chyba, że ktoś używa tych neutralnych zapachowo ale są one wyczuwalne tylko przez pewien określony czas bezpośrednio po użyciu. 

Wbrew pozorom zapach jest bardzo istotny. Aromaty mniej lub bardziej lubiane wnikają do naszej podświadomości i to one określają jak będziemy postrzegać dane miejsce czy osobę. A nawet więcej aromaty zostają zachowywane w naszej pamięci. Często tak nam, że pamiętam niektóre zapachy z mojego dzieciństw i gdy tylko je poczuję natychmiast przypomina mi się jakieś wydarzenie.

Piękny zapach a domowe porządki

Nic nie poprawia humoru w domu jak piękny zapach.  Z pewnością poprawi on humor podczas wiosennego przesilenia, uchroni od chandry a przede wszystkim wprowadzi  magiczną atmosferę.  Lubię jak w moim domu ładnie pachnie i chcąc nie chcąc zwracam na to ogromną uwagę. Taka mała pozostałość po ciąży, kiedy to byłam bardzo wyczulona na zapachy. Zapraszając więc gości staram się aby już od progu witał ich piękny zapach.

wiosenne porządki


Można chociażby wybrać olejek różany, z którego wyrabiane są wszelkiego rodzaju perfumy czy aromaty. Jest on jednym z najcenniejszych na świecie zapachem. Okazuje się bowiem, że do wyprodukowania 1 litra olejku potrzeba aż 5 ton różanych płatków. Aromat róży działa uspokajająco oraz koi nerwy zwłaszcza po ciężki dniu. Pomaga również zrelaksować się oraz wyciszyć.
Lubię również zapach cytrusów choć te bardziej kojarzą mi się ze świętami Bożego Narodzenia niż wiosną i Wielkanocą. Jest to jednak jedna z najstarszych nut zapachowych. Cytrusy pobudzają swoim zapachem, orzeźwiają i są cenione przede wszystkim ze względu na swoje właściwości orzeźwiające. Cytrusowy zapach w domu pozytywnie nastraja oraz dodaje energii jego mieszkańcom.Warto więc w swoich wiosennych porządkach pamiętać również o tym aromacie.  


cytryny i wiosenne porządki w mieszkaniu

Świece zapachowe

Kocham tą elegancką dekorację, która wieczorem delikatne oświetla każdy pokój, a przy okazji snuje po nim swój piękny aromat. Co więcej świece są dość uniwersalnym dodatkiem i pasują do każdego niemal wnętrza.

Świeżość ziół w mieszkaniu

Idealnymi aromatami na czas letnich upałów jest limonka, bawełna oraz liście mięty. Orzeźwiają jak również wnoszą do każdego wnętrza wrażenie chłodu. Dla mnie to również doskonały zapach, który wieńczy nie tylko te wiosenne porządki w domu ale również i te cotygodniowe. Taki aromat podkreśla czystość naszego mieszkania i dla tego tak chętnie producenci środków czyszczących sięgają po ten zapach jako dodatek do swoich produktów.

Osoby, które chcą wyczarować w swoim domu romantyczną czy intymną atmosferę sięgają po korzenne zapachy, które często są zainspirowane orientalnymi aromatami takimi jak: olej arganowym, czarna herbata, słodka wanilia. 

Tak więc zachęcam aby swoje wiosenne porządki w domu rozpocząć od uporządkowania swoich zapachów w mieszkaniu. Tak ważne jest przecież abyśmy się dobrze w nim czuli.