Jak wybrać sprzęt AGD do kuchni?

Sprzęt AGD do kuchni
Piekarnik, lodówka, płyta oraz okap to najważniejsze urządzenia AGD, bez których nie może obejść się żadna kuchnia. Wybrane urządzenia AGD muszą spełniać kilka istotnych warunków - aby wykańczane pomieszczenie było w pełni komfortowe, musimy odpowiednio dobrać moc urządzeń oraz ich funkcjonalności. Oto kilka najważniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając urządzenia AGD.

Aranżacja i wykończenie kuchni to trudne zadanie. Raz urządzone pomieszczenie, służy nam zazwyczaj przez wiele lat. Dlatego właśnie tak ważny jest odpowiedni wybór urządzeń AGD. Tylko dobrze dobrana do naszych potrzeb płyta czy piekarnik sprawią, że gotowanie w domowym zaciszu będzie prawdziwą przyjemnością.

Sprzęt wolnostojący lub do zabudowy

Zanim przystąpimy do porównywania modeli urządzeń jakie oferuje wybrany AGD market, należy się zastanowić, czy wolimy sprzęt wolnostojący czy do zabudowy. Odpowiedź na to pytanie ma naturalnie znacznie przede wszystkim dla estetyki wykańczanej kuchni – urządzenia przeznaczone do zabudowy pozwalają osiągnąć minimalistyczny i bardzo elegancki efekt. Niestety takie rozwiązanie niesie z sobą również pewne wady. Jest to przede wszystkim większy koszt zakupu – sprzęt do zabudowy jest droższy niż ten wolnostojący. Ponadto tego typu piekarniki czy lodówki wymagają zakupu specjalnych szafek, które będą stanowiły dla nich obudowę. Oznacza to również pewne niedogodności podczas ewentualnych napraw – lodówki lub piekarnika w zabudowie nie można tak po prostu odsunąć w celu usunięcia usterki.

Własne preferencje

W aranżacji kuchni oraz wyborze sprzętów AGD, warto również kierować się tym, w jaki sposób zwykliśmy użytkować pomieszczenie. Inny sprzęt kuchenny wybierze bowiem domowy szef kuchni, a jeszcze inny zapracowany biznesmen, który gotuje jedynie sporadycznie.  Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednie dobranie rozmiarów urządzeń oraz ich funkcjonalności – np. pojemności lodówki lub płyty grzewczej z powiększonym polem. Nie warto inwestować w rozbudowane funkcje urządzeń, z których i tak nie będziemy mieli okazji skorzystać.

Moc

Obok parametrów właściwych dla poszczególnych urządzeń, podstawową wartością, jaką należy sprawdzić w wypadku każdego sprzętu AGD, jest jego moc. Wbrew pozorom wybór urządzeń o małej mocy nie sprawi, że nasze rachunki za prąd będą niewysokie. Piekarnik lub czajnik o małej mocy będzie potrzebował więcej czasu, aby uzyskać odpowiednią temperaturę oraz ją utrzymać. Inaczej jest natomiast w przypadku lodówek – chłodziarka oraz zamrażarka to urządzenia, które pracują 24 godziny na dobę, dlatego powinny mieć jak najmniejszą moc.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Ponadto, aby wybrany sprzęt spełniał nasze oczekiwania, należy zwrócić uwagę na właściwości konkretnych urządzeń. Przykładowo w zależności od warunków architektonicznych naszej kuchni, możemy wybrać okap kuchenny pracujący w trybie pochłaniacza lub wyciągu. Ten pierwszy przefiltruje powietrze, a drugi odprowadzi je na zewnątrz do ciągu wentylacyjnego. W przypadku okapów trzeba także pamiętać o głośności pracy, która w przypadku źle wyciszonych urządzeń, może być naprawdę kłopotliwa.