Jakie firanki do salonu?

Firanki z motywem SOWY

Wybór idealnej firanki do salonu nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza, że na rynku jest dostępna cała masa różnych dekoracji okiennych tj. żaluzje, rolety czy panele. Ja zdecydowanie wolę jednak tradycyjne firany, które nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną ale również praktyczną. Tylko jak wybrać te właściwie wśród takiej mnogości wzorów, tkanin i kolorów? Dziś postaram się odpowiedzieć na te pytanie.Firanki do salonu


Salon jest sercem każdego domu, to tutaj zapraszamy i spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, musi być więc odpowiednio udekorowany, tak aby był odpowiednią wizytówką naszego mieszkania i naszej rodziny. Firanki w salonie odgrywają bardzo istotną rolę, zwłaszcza, gdy oprócz dużego okna mamy również okno balkonowe, musimy więc zadbać o ich efektowny wygląd. Wybierając firankę do salonu powinniśmy zwrócić uwagę na dwa podstawowe czynniki: funkcjonalność dekoracji oraz styl wnętrza.Jakie wybrać firanki do salonu?


Funkcjonalność


Mówiąc o funkcjonalności myślimy głównie o tym dlaczego zawieszamy firankę w oknie. Czy ma ona osłaniać nasz pokój przed promieniami słonecznymi, a może chcemy uchronić się w ten sposób przed wścibskimi sąsiadami? Odpowiednio dobrana firanka może znacznie ograniczyć ilość wpadającego do pomieszczenia słońca. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj przezroczystość materiału z jakiego zastała wykonana firanka. Firanki, które mają chronić przed promieniami słonecznymi muszą być dość gęste, zasłaniające. Można się również pokusić o zakup zasłon, jeśli chcemy osiągnąć jeszcze większy efekt.


Firanka ŻAKARDOWA

FIRANKA USZYTA Z TKANINY DEKORACYJNEJ


Przezroczystość


Jeśli natomiast zawieszamy firankę tylko po to aby uzupełnić nasze wnętrze, możemy wybrać firanki prześwitujące. Dużą uwagę zazwyczaj przywiązujemy też nie tylko o rodzaju materiału ale również samego wykonania dekoracji. Szczególnie należy uważać na len oraz bawełnę, które niestety kurczą się w praniu i mogą potem niezbyt estetycznie wyglądać w naszym oknie.Długość firanki


Wybierając firankę do salonu trzeba zastanowić się nad jej długością. W przypadku gdy często korzysta się z okno, poleca się zakup krótkich firanek, są one dużo bardziej praktyczniejsze i łatwiejsze w codziennym użytkowaniu. Długie firanki dobrze sprawdzają się jako typowa dekoracja okienna. Nie bez znaczenia pozostaje również wielkość okna. Jeśli okna są małe, wieszamy krótkie firanki, nie przytłaczają one w żaden sposób okna a dodatkowo zapewniają większą dostępność światła.


FIRANKA W BIAŁE SERDUSZKA

FIRANKA W CZERWONE SERDUSZKA

Mocowanie firanki na karniszu


Wybierając firankę musimy zwrócić uwagę na jej mocowanie na karniszu. Możemy wybrać firankę, która ma już wszytą taśmę marszczącą, dzięki temu zawieszenie i odpowiednie umodelowanie firanki jest dużo prostsze. Powieszenie firanki bez taśmy wymaga już od Pani Domu większej precyzji i umiejętności. Możemy również wybrać firankę na przelotkach, wówczas nie będą nam potrzebne żabki do jej mocowania. Dużą popularnością cieszą się również firany na szelkach, które też bardzo łatwo można zawiesić na karniszu.

Firanka TIULOWA

Styl wnętrza


Zarówno kolor firanki jak i jej wzór należy dopasować do stylu panującego we wnętrzu salonu. Duże, wyraziste wzory sprawdzą się idealnie we wnętrzach klasycznych, natomiast proste, gładkie tkaniny czy geometryczne wzory idealnie będą pasować do wnętrz o nowoczesnym charakterze.Pamiętajmy aby wybierając firanki do salonu zwrócić szczególną uwagę na to aby były one odpowiednio dobrane, powinny nie tylko zdobić, ale również dawać wrażenie spójnego i wykończonego wnętrza. Duży wybór firanek znajdziecie w sklepie z firanami Haft.