Bezpieczeństwo w czasie wakacji


Czasami zapominamy, że bezpieczeństwo w czasie wakacji jest ważniejsze niż dobra zabawa i odpoczynek. Często wielu osobom wydaje się, że jesień czy zima to jedyna pora kiedy dochodzi do wypadków i potrąceń na drogach z udziałem pieszych. Niestety tak nie jest!

Bywały takie dni, że codziennie do pracy pokonywałam samochodem ponad 40 km w jedną stronę. Warunki na drodze były różne w zależności od pory roku, czasami świeciło rażące słońce, czasami padał deszcz czy śnieg, jednak najgorszym okresem były dni kiedy to już przed 16.00 robiło się ciemno. Jadąc samochodem nie było widać nic prócz świateł samochodów jadących z naprzeciwka. Chyba, że ktoś miał na sobie elementy odblaskowe.W czasie wakacji - jest (nie) bezpiecznie...

Kiedyś w wakacje wracała w nocy samochodem do domu. Godzina była dość późna, nie pamiętam nawet czy jak zjechałam z głównej drogi mijał mnie jakiś samochód. Sądziłam, że o tej porze nikogo z pieszych nie będzie na drodze. Myliłam się... Brakowało naprawdę niewiele aby potrąciła osobę idącą drogą. Uratowało mnie maleńkie światło. Jak się później okazało ktoś wracał z imprezy w środku nocy świecąc sobie komórką. Gdyby nie ta komórka, te maleńkie światło, nie zauważyłabym tamtego człowieka. Ubrany był na czarno, żadnych elementów odblaskowych tylko te małe światełko, które migotało z daleka. Tylko, że nie to nie był odosobniony przypadek. Ileż to razy spotykałam rowerzystę na drodze bez jakikolwiek elementów odblaskowych, bo przecież po co być bezpiecznym na drodze. Lepiej żeby potem bluzgano na bogu winnego kierowcę, że jechał za szybko, że nie zauważył, nie powinien jeździć...Od tamtej pory trochę się boję wracać samochodem po zmierzchu. Boję się, że spotkam na drodze kogoś kogo nie zauważę. Kogoś kto nie będzie myślał o sobie, ani o mnie. Tak o mnie. Bo przecież jeśli ja go potrącę i zginie pod kołami mojego samochodu zostanie zniszczone również moje życie. Ja będę musiała płacić za czyiś błąd, pomyłkę czy zwykłe niedopatrzenie. Ja będę musiała dalej żyć z tym przeświadczeniem, że ta osoba mogłaby dalej żyć. Ja będę czuła się winna, choć tak naprawdę winna nie będę. 

Nie dajmy się więc zwieść, że skoro są wakacje to nie musimy dbać o bezpieczeństwo. Musimy! I nie tylko nasze bezpieczeństwo, bo przecież to rodzice są odpowiedzialni za dzieci w czasie wakacji. Nie zależnie od pory roku, czy jest to szara jesień czy ciepłe lato musimy być czujni!

Kamizelka odblaskowa - znaczy tak wiele

A czasami wystarczy naprawdę tak nie wiele aby uniknąć tragedii – kamizelka odblaskowa, gdy idziemy nocą. Koszt takiej kamizelki jest naprawdę nie wielki, możemy ją kupić chociażby na stronie http://kamizelkaodblaskowa.com.pl/. Na stronie sklepu możemy znaleźć podpowiedź jak dobrać właściwie kamizelkę. Dostępne są kamizelki dla dzieci i młodzieży http://kamizelkaodblaskowa.com.pl/kamizelki-odblaskowe-dla-dzieci-i-mlodziezy/ oraz dla dorosłych http://kamizelkaodblaskowa.com.pl/kamizelki-odblaskowe-dla-doroslych/ .Pamiętajcie bezpieczeństwo w czasie wakacji jest ważne!