MOM a żywienie dzieci


mom


Część z was z pewnością wiem czy jest MOM, ale mam też świadomość, że niektóry słyszą ten termin pierwszy raz. MOM to nic innego jak mięso udzielone mechanicznie. O tym jak przebiega ten proces i co to ma wszystko wspólnego z żywieniem postaram się wyjaśnić we wpisie.

Co to jest MOM?

MOM to mięso oddzielone mechanicznie od kości. Cały proces polega na tym, iż pod ciśnieniem przeciska się przez sita mięso wraz z kościami. Zazwyczaj wcześniej oddzielono już cenniejsze części mięsa (np. mięso z piersi czy udek) a części, które są przeciskane zawierają go bardzo mało. W praktyce więc oddzielenie mechaniczne polega na przeciśnięciu przez sita mięsa, chrząstek w nim zawartych, tłuszczu, skór czy ścięgien. Kawałki kości są zatrzymywane na sitach. Taki proces jest niezwykle korzystny dla producentów wędlin, minimalizują dzięki temu koszty związane z obróbka surowego mięso, wykorzystując je w maksymalny sposób.

Świadome żywienie dzieci

Bardzo często zdarzało mi się czytać na etykiecie stwierdzenie mięso oddzielone mechanicznie, ale zawsze kojarzyłam ten proces zupełnie inaczej. Te dziwnie brzmiące określenie budziło we mnie przekonanie, że w danym produkcie znajduje się mięso, a przecież na tym mi zależało. Nie kojarzyłam go z czymś negatywnym i to był błąd.

Pisałam Wam kiedyś, że chciałabym zwiększyć swoją świadomość dotyczącą kupowanych produktów nie tylko przez czytanie etykiet ale również rozumienie stwierdzeń, które są na nich zawarte. I tak stopniowo zaczynam się brać do roboty. Już kilka lat temu wyrzuciłam z mojej kuchni wszelkie przyprawy, gotowe sosy, które zawierają wzmacniacze smaku. Z początku był to problem, bo dania smakowały inaczej, ale znalazłam na rynku całe mnóstwo naturalnych przypraw, które idealnie wzbogacają smak moich dań. W przypadku wyrobów z MOM będzie dużo trudniej. Niestety nie każda wędlina, którą kupujemy na wagę zawiera etykietę.

MOM a gotowane dania dla dzieci

Swego czasu było głośno o mom w gerber. Po tym jak już wiecie na czym polega cały proces oddzielenie mięsa przy mom chcielibyście podawać słoiczki dla niemowląt, które zawierają mięso oddzielone mechanicznie? Ja w życiu! Dlatego też po reakcji na skład słoiczków Gerber, producent zmienił sposób ich produkcji. Mom w gerber zniknęło i to na zawsze. W sieci dostępne jest oświadczenie na ten temat. Ale w żywienia dzieci musimy uważać na wędliny, które zawierają MOM. A są nimi bardzo często rozdrobnione wędliny, pasztety, parówki. Takie mięso ma mało wspólnego z mięsem i na pewno taki produkt, nie jest wartościowy dla małego człowieczka.