Przepisy na zupki dla niemowląt

przepisy na zupki dla niemowląt

Już do dawna chciałam spisać przepisy na zupki dla niemowląt, jakie gotuje moim dzieciom ale zawsze brakowało mi czasu i były sprawy dużo ważniejsze. Dziś postanowiłam uzupełnić zaległości, zwłaszcza, że kto wie może moje małe kulinarne sugestie przydadzą się któreś mamie, która jest na etapie rozszerzania diety maluszka i szuka przepisów na dania dla dzieci.

Początki kulinarnej przygody

Gdy mój syn skończył 6 miesięcy po raz pierwszy ugotowałam mu niemowlęcą zupkę. Wcześniej przy rozszerzaniu diety korzystałam z gotowych słoiczków dla niemowląt. Takie rozwiązanie było bardzo praktyczne i wygodne. Dziecko w wieku 4-5 miesięcy je bardzo niewiele i podawanie mu własnoręcznie robionych zupek mijało się z celem zwłaszcza, że było to raczej poznawanie i próbowanie nowych smaków niż jedzenie. Potem gdy synek potrafił jeść więcej zaczęłam mu gotować, choć zawsze miałam w zanadrzu jakiś gotowy słoiczek na czarną godzinę. Tak naprawdę zupek dla niemowlaka można ugotować całe mnóstwo, wystarczy wiedza na temat warzyw, które mogą być podawane w poszczególnych etapach życia dziecka. Pomocą będzie więc rozbudowany schemat żywienia niemowląt. Z powodzeniem możecie go znaleźć w sieci.

Zupka kalafiorowa dla dziecka w wersji niezmiksowanej

Przepisy na zupki dla niemowląt – bezmięsne

Jedną z najprostszych zupek dla dziecka jest zupa jarzynowa, którą można podawać już po 4 miesiącu życia dziecka.


1) Zupa jarzynowa po 4 miesiącu

1 średnia marchewka
1 duży ziemniak
1/2 korzenia pietruszki
1 mała łyżeczka oliwy z oliwek lub łyżeczka masła
woda

Przygotowanie: Warzywa myjemy, obieramy i ścieramy na tarce bądź kroimy na drobne kawałki. Dodajemy do wody, gdy ta zacznie już wrzeć, dzięki temu mamy pewność, że szybciej się ugotują. Pod koniec gotowania dodajemy oliwę bądź masło. Całość miksujemy na papkę. 
Prostą zupę jarzynową możemy uzupełnić o produkty glutenowe, zwłaszcza wtedy gdy zaczynamy ekspansje na gluten. 

Gotowe przepisy dla niemowląt z podziałem na wiek dziecka możecie znaleźć w bardzo fajnej książce  Ugotuj Mi Mamo 365 Przepisów Na Dania Dla Dzieci Od 5 Miesięcy Do 3 Lat - obejrzyj książkę - KLIK  -

2) Zupa jarzynowa z glutenem

Przygotowujemy zupę jarzynową według przepisu powyżej, pamiętając, iż pod koniec gotowania dodajemy 1 łyżeczkę produktu glutenowego. Produkty, które zawierają gluten to m.in. kasza manna, kasza jęczmienna, kuskus, płatki owsiane, makaron pszenny oraz żytni. 


Przepisy na zupki dla niemowląt – mięsne

Na początku rozszerzania diety maluszka zupki z mięsem, nie będą zawierały wywaru. Tak więc trzeba oddzielnie gotować warzywa a oddzielnie mięso. Z czasem gotowanie staje się dużo prostsze. 

Zupka ryżowa z warzywami i kurczakiem
1 średnia marchewka
1/2 korzenia pietruszki
3 duże łyżki ryżu
odrobinę piersi z kurczaka
masło

Przygotowanie: Mięso myjemy i kroimy na małe kawałeczki. W niewielkim garnku dusimy podlewając wodą mięso z kurczaka. Obieramy marchewkę i trzemy ją na tarce na duże oczka. Tak samo postępujemy z pietruszką. Warzywa i ryż dodajemy kurczaka i dusimy wszystko do miękkości. Na koniec doprawiamy odrobiną masła. Każdą zupkę możemy również zagęścić kleikiem kukurydzianym czy ryżowym.


Podsumowanie: 

Tak naprawdę gotowanie dla niemowlaka nie jest takie trudne. Przepisy dla niemowląt są banalnie proste. Gotowanie jest nie tyle pracochłonne co wymaga od mamy poświęcenia trochę uwagi. Gotując obiad zawsze można też obrać dwa ziemniaki i marchewkę więcej. 
Ja miałam ułatwione zadanie, gdyż posiadam dostęp do ekologicznych warzyw, które uprawia moja mama. Nie musiałam ich kupować i to też stanowiło zachętę by gotować samodzielnie dla swoich dzieci. Na początku przepisy na dania dla niemowląt szukałam w Internecie, potem gdy doszłam już do wprawy gotowałam zupkę z głowy.
 
Myślę, że warto podjąć taki wysiłek jeśli oczywiście nasz mały smakosz doceni domowe dania dla niemowląt przygotowane przez mamę. Dziś podałam tylko dwa przepisy na zupki dla niemowląt, a mogłabym podać ich co najmniej kilkadziesiąt. Chcę Cię jednak trochę zmotywować, abyś sama bawiła się smakami gotując zupki dla swojego dziecka, obserwując je, którą zupkę lubi najbardziej.