Na co zwrócić uwagę przy wyborze kołderki i poduszki dla małego dziecka


Przyjście na świat dziecka jest ogromnym wydarzeniem w każdej rodzinie. Dotychczasowy porządek zostaje całkowicie przeorganizowany, aby w jak największym stopniu stworzyć małemu człowiekowi przyjazne i bezpieczne warunki do rozwoju. Podczas pierwszych miesięcy życia niemowlę najwięcej swojego czasu spędza w łóżeczku. Nic dziwnego zatem, że rodzice chcą zorganizować tę przestrzeń tak, aby zapewnić jak najlepsze otoczenie dla dziecka. Idealnie, gdyby była ona zbliżona do tego, co maluch zna z dziewięciu miesięcy spędzonych w brzuchu – czyli żeby było miękko, ciepło, przyjemnie i bez zbyt dużej ilości bodźców z zewnątrz.


Jednym z podstawowych zakupów, jakiego przyszli Rodzice powinni dokonać jeszcze przed narodzeniem dziecka, jest kołderka i poduszka. Wybór odpowiedniej pościeli jest niesamowicie istotny. Ważne, aby była ona ciepła, miękka, wygodna i, co najistotniejsze, bezpieczna. Na co więc Rodzicu powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest materiał, z jakiego dana pościel jest wykonana. Najlepiej, gdy jest to wysokiej jakości bawełna bez żadnych sztucznych domieszek. Taki materiał w dotyku jest bardzo przyjemny i naturalny, dzięki czemu dziecko będzie się w niej dobrze czuło. Warto zwrócić uwagę również na to, czy materiał posiada certyfikat potwierdzający dopuszczenie go do kontaktu z najmłodszymi (najbardziej popularnym z takich certyfikatów jest Certyfikat Oeko Tex Standard 100 „Tekstylia godne zaufania”). Plusem jest również to, że bawełniana pościel może być prana w wyższej temperaturze niż ta z domieszką sztucznych włókien. A jak wiadomo, wysoka temperatura lepiej radzi sobie z usuwaniem szkodliwych dla niemowlaka bakterii i kurzu. Wysoka jakość materiału sprawi również, że nawet po wielokrotnym praniu kołderka i poduszka zachowają zarówno swoje właściwości, jak i ładny wygląd.

Drugim, niezwykle istotnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest wypełnienie kołdry i poduszki. Na rynku dostępnych jest wiele różnych wypełnień: bawełnianych, puchowych, wełnianych, bambusowych itd. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla małego dziecka jest jednak antyalergiczne włókno silikonowe. Takie produkty znajdziesz w ColorStories w sklepie bobomio.pl Niezależnie od tego, czy maluch ma problem z alergią, czy nie – taki wybór zapobiegnie ewentualnym późniejszym problemom. Dodatkowym atutem wypełnienia silikonowego jest fakt, iż jest ono odporne na odkształcenia, a przy tym lekkie i miękkie, dzięki czemu dziecko czuje się pod taką kołderką naprawdę przyjemnie.

Ostatnim punktem przy wyborze pościeli dla naszego malucha jest jej wygląd. Pościel powinna być ładna, estetycznie wykonana i starannie wykończona. W pierwszych miesiącach życia kolorystyka powinna być stonowana. Początkowo dziecko i tak odróżnia głównie czerń i biel, zatem intensywne i mocno nasycone kolory lepiej zostawić na późniejszy okres rozwoju malucha. Na razie najważniejsze jest, żeby pościel podobała się przede wszystkim Rodzicom. Bo jak wiadomo nie od dziś – zadowolony i szczęśliwy Rodzic to również szczęśliwe Dziecko.