Motywacja do sprzątania – jak ją znaleźć?

 
Do sprzątania konieczna jest motywacja, bez niej tak naprawdę nic nie jesteśmy w stanie zrobić od początku do końca. Motywacja jest jak drogowskaz, który wskazuje właściwą drogę. Jak więc znaleźć motywację do sprzątania, skoro sama wizja czekającej pracy czasami po prostu przygniata?
 

Rodzaj motywacji do sprzątania

Powody dla których ludzie sprzątają mogą być naprawdę różne. Niektórzy sprzątają bo nie lubią bałaganu i brudu. Cenią sobie uporządkowane pomieszczenia. Może lubią sprzątać choć z pewnością będą to nie liczni. Inni robią to z przymusu, poczucia obowiązku a czasami wręcz kolokwialnie mówiąc zasr... obowiązku. Są też tacy, którzy robią to ze zwyczajnego strachu. Co ludzie pomyślą, co sąsiadka powie jak przyjdzie, jak zareaguje teściowa? Motywacja może być więc naprawdę różna. 

Zaczęłam się zastanawiać co dla mnie jest motywacją do sprzątania. Lubię czystość, dużo łatwiej jest mi funkcjonować gdy mam porządek. Uwielbiam efekt posprzątanego mieszkania choć nie jestem perfekcjonistką i nie latam z mopem całymi dniami. Wizja czystego i uporzątkowanego domu motywuje mnie do działania. W takim domu żyje się po prostu lepiej i o wiele łatwiej. Chociażby patrząc z perspektywy wychowania dzieci. Bardzo trudno opiekować się nad dwójka małych dzieci gdy mieszkanie przypomina sklep z bibelotami. Jak potem posprzątać masę różnych przedmiotów walających się po mieszkaniu? Szczerze to nie mam pojęcia. A kto ma bądź miał małe dzieci wie o czym pisze. Dla mnie każda rzecz musi mieć swoje miejsce, tak aby nie tracić czasu na jej szukanie.

Jakość motywacji

Od rodzaju motywacji zależy jak bardzo zaangażujemy się w sprzątanie. Czy zrobimy to ot tak po łepkach czy zrobimy to całym sercem i ze wszystkich sił. Wszystko zależy od jakości motywacji. Motywacja na zasadzie posprzątam bo ktoś przyjdzie i zobaczy jak u mnie jest, to motywacja krótko trwała, która działa tylko w danym momencie. Gdy już sąsiadka pójdzie nie będziemy mieli motywacji do działania.

Najlepszą jakościową motywacją jest robienie czegoś dla siebie i nie tylko ma to odniesienie do sprzątania i organizacji domu, ale do każdej czynności w naszym życiu. Chcę posprzątać gdyż to JA chcę się czuć dobrze w moim domu, to JA chce być zadowolona z tego jak mieszkam. To JA musi być na pierwszym miejscu. Może brzmieć to trochę egoistycznie ale to zdrowy egoizm ukazujący właściwe podejście.

Nie muszę a chcę sprzątać

Powiedź szczerze, czy łatwo robisz coś do czego jesteś zmuszona. Oczywiście, że nie. Dlatego zamiast słowa muszę sprzątać zacznij używać zwrotu chcę sprzątać. Różnica między tymi dwoma zwrotami jest naprawdę ogromna. Słowo chcę na wydźwięk pozytywny. Ty chcesz. Masz wybór, możesz nie sprzątać ale robisz to bo po prostu chcesz. Dlatego gdy ja zabieram się do sprzątania nie mówię do siebie, że coś muszę ale zastępuje to słowem chcę.

Co jeszcze może zmotywować do sprzątania?

Skoro czytasz mój post wiedź, że jesteś na dobrej drodze do zdobycia właściwej motywacji do sprzątania. Zaczęłaś bądź zacząłeś się zastanawiać jak znaleźć motywację do sprzątania i szukać właściwych informacji. Uwierz mi to już naprawdę dużo. Ten wpis jest takim małym ziarenkiem, z którego może wykiełkować pragnienie zorganizowania i uporządkowania twojego domu. Wszystko zależy teraz od Ciebie. Nie bój się, że nie posprzątasz perfekcyjnie, nie chodzi przecież o to aby wygrać kolejną edycję Perfekcyjnej Pani Domu, ale aby zrobić coś dla siebie i czuć się z tym dobrze. To Ty musisz teraz znaleźć swoja motywację do sprzątania. Powodzenia.