Kwas foliowy - gwarancja prawidłowego rozwoju płodu

 
Zdrowie dziecka bez wątpienia jest marzeniem wszystkich rodziców, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do ciąży i dbanie o siebie podczas jej trwania. Świadomość zmian zachodzących w organizmie przyszłej mamy oraz wiedza na temat tego, jak rozwija się maleństwo, pozwolą uniknąć dramatycznych w skutki błędów. Przyszłe mamy powinny zatem zrezygnować z używek, prowadzić zdrowy tryb życia, zacząć zdrowo się odżywiać i dostarczać swojemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze i witaminy. Jedną z najważniejszych dla prawidłowego rozwoju płodu substancji jest kwas foliowy zwany również witaminą B9, folacyną, folianem oraz witaminą M.
 

Co to jest kwas foliowy?

Kwas foliowy to organiczny związek chemiczny należący do grupy witamin B. organicznym związkiem chemicznym z grupy witamin B. Swoją nazwę zawdzięcza łacińskiemu słowu folium oznaczającego liść, co podpowiada, w jakich produktach znajdziemy go najwięcej. Kwas foliowy to substancja w postaci jasnożółtego proszku łatwo rozpuszczalnego w wodzie. Warto pamiętać, że witamina B9 jest bardzo nietrwała i bardzo szybko traci swoje właściwości pod wpływem czynników zewnętrznych taki jak wysoka temperatura, promienie słoneczne lub niskie pH. Z uwagi na delikatność tej substancji niezbędna jest jej suplementacja, który zapewni odpowiedni poziom kwasu foliowego w organizmie i zapobiegnie niebezpiecznemu niedoborowi.
Rola kwasu foliowego w organizmie

Najważniejszym zadaniem kwasu foliowego w organizmie ludzkim jest udział w procesie syntezy kwasów nukleinowych, z których powstanie DNA. Witamina B9 jest także odpowiedzialna za wzrost i prawidłowe funkcjonowanie wszystkich komórek, dlatego jest tak istotna w okresie płodowym. Ważną funkcją foliacyny jest także regulacja poziomu homocysteiny - aminokwasu, od którego zależy zdrowie człowieka. Zbyt wysoki poziom tej substancji zaburza prawidłowe funkcjonowanie procesów życiowych, więc nie dopuszczenie do nadmiernego stężenia tego aminokwasu jest kluczowym zadaniem substancji go regulujących, w tym kwasu foliowego. Warto wspomnieć, że witamina B9 wykazuje też działanie krwiotwórcze, ponieważ uczestniczy w procesie tworzenia i dojrzewania erytrocytów, przez co zapobiega anemii. Ponadto specjaliści coraz częściej dostrzegają pozytywny wpływ kwasu foliowego na przeciwdziałanie nowotworów, polecając suplementację foliacyny w profilaktyce raka (szczególnie nowotworów układu pokarmowego oraz szyjki macicy).
 

Dlaczego kwas foliowy jest ważny w czasie ciąży?

Kwas foliowy jest bardzo ważny szczególnie dla kobiet ciężarnych, ponieważ foliacyna wpływa na prawidłowy rozwój czaszki, kręgosłupa i mózgu dziecka, dlatego suplementację tej substancji należy rozpocząć najpóźniej w momencie dowiedzenia się o ciąży. Jeśli macierzyństwo nie jest dla przyszłej mamy zaskoczeniem i rodzice świadomie planują rozpoczęcie starań o dziecko, przyszła mama powinna zacząć przyjmować kwas foliowy na kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. To zapewni prawidłowy rozwój płodu oraz zagwarantuje bezpieczeństwo maleństwa w pierwszych tygodniach, a nawet dniach życia w łonie matki. Foliacyna odpowiada bowiem za odpowiednie kształtowanie się czaszki, kręgosłupa oraz mózgu dziecka (sprawdź kwas foliowy Folik mama: http://www.swiadomemacierzynstwo.com/przebieg-ciazy/tydzien/1). Warto pamiętać, że suplementacja kwasu foliowego podczas ciąży jest ważna nie tylko dla malucha, ale także dla jego mamy. Pozwala bowiem uniknąć anemii i redukuje zmęczenie.

Macierzyństwo jest jednym z najpiękniejszych doświadczeń w życiu kobiety, dlatego warto odpowiednio się do niego przygotować, by móc czerpać z niego jak najwięcej radości. Zdrowie dziecka bez wątpienia stanowi priorytet przyszłych rodziców, zatem warto dbać o jak najlepszą kondycję maluszka już w jego życiu płodowym. Do prawidłowego rozwoju płodu i niezakłóconego przebiegu ciąży niezbędny jest kwas foliowy, który pozwala dziecku dobrze się rozwijać i chroni je przed poważnymi wadami genetycznymi.