Podświetlane schody - przykłady i rodzaje

podświetlane schody przykład

Decydując się na podświetlenie schodów chcemy, aby takie rozwiązanie pełniło funkcję zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną. Schody dzięki dodatkowemu oświetleniu zostaną wyeksponowane, a gra światła nada im niepowtarzalnego charakteru. Takie rozwiązanie jest również bardzo użyteczne w nocy, domownik będzie mógł bezpiecznie się po nich poruszać bez konieczność włączania oświetlenia głównego. Tak naprawdę nie ma tylko jednego przyjętego typu oświetlenia schodów, można to zrobić na tysiące różnych sposobów, wykorzystując do tego  najnowsze technologie.

Podświetlenie punktowe

Nie zwykle popularnym rozwiązaniem jest oświetlenie punktowe poszczególnych stopni. Montuje się wówczas oświetlenie LED z lampkami energooszczędnymi. Oświetlenie może być umieszczone na każdym stopniu bądź też co drugi czy kolejny. W zależności od koncepcji i rodzaju schodów lampki mogą również być zamocowane po obu stronach ściany bądź tylko na jednej z nich.

Sama lampka LED jednak nie wystarczy i trzeba pomyśleć również o oprawach schodowych. Na rynku mamy szeroki wybór opraw. To one nadają szczególnego charakteru podświetlanym schodom, musimy więc wybrać takie, które będą pasowały do stylu wnętrza i oczywiście samych schodów. Oświetlenie schodów to dodatkowe ułatwienie - szczególnie w nocy, kiedy nie chcesz zapalać głównego światła, by nie pobudzić innych domowników. Znajdź takie, które będzie pasowało do Twojego wnętrza. Szeroki asortyment jest dostępny na stronie kupujledy.pl.

Podświetlane schody taśmą LED

Coraz popularniejszym i efektownym  rozwiązaniem jest także podświetlanie schodów poprzez użycie taśm LED. Oświetlony jest wówczas cały stopień, przez co widoczność jest jeszcze lepsza niż w przypadku oświetlenia punktowego. W przypadku LED możemy bawić się kolorami. Schody mogą być oświetlone barwą ciepłą, która z reguły wydaje się bardziej przyjemniejsza, można  też wybrać światło białe (zimne), które idealnie przełamuje inne kolory.

Podświetlając schody mamy do wyboru oprawy wpuszczane w stopień lub przyklejane bezpośrednio do stopnia za pomocą kleju czy zwykłej taśmy samoprzylepnej.

Inteligentnie podświetlane schody

Ciekawym rozwiazaniem są również schodowe sterowniki ruchu. Wystarczy najmniejszy ruch na pierwszym stopniu aby światło na schodach zostało zapalone. Jest to o tyle wygodne, że nie trzeba szukać po ciemku włącznika i mamy pewność, że światło zawsze włączy się same. Sterownik będzie również pamiętał o automatycznym wyłączeniu światła na schodach. 

W zależności od modelu czujnik może włączać oświetlenie na wszystkich stopniach jednocześnie, bądź też wyzwalać je oddzielnie na każdym stopniu. Takie czujniki dodatkowo posiadają funkcję regulacji jasności świecenia. Zaletą takiego rozwiązania jest płynne  włączanie jak i wyłączanie oświetlenia LED.


Tak naprawdę nie ma jednego gotowego rozwiązania na podświetlane schody. Możliwości mamy bardzo wiele, wszystko zależy od naszej kreatywności i zasobności naszego portfela. Ale pamiętajmy, że oświetlenie na schodach jest bardzo ważne i warto w nie trochę zainwestować. Efekt końcowy wynagrodzi nasz wszystkie trudy.