Taras twoich marzeń - jakich mebli nie powinno na nim zabraknąć?


Taras to miejsce, które nabiera znaczenia zwłaszcza wiosną i latem. Czasem nawet jeszcze jesienią, jeśli sprzyja pogoda, spędzamy na nim wolne chwile. Warto urządzić tę przestrzeń wygodnie i estetycznie - dzięki temu nic nie zakłóci spotkań z rodziną i przyjaciółmi, a także odpoczynku z filiżanką kawy i książką w ręku.

Idealny taras – jakie wyposażenie będzie na nim potrzebne?

Urządzając taras, powinniśmy zastanowić się nad tym, w jaki sposób będziemy na nim spędzać czas. Od tego zależy, jakie wyposażenie będzie nam potrzebne. Jeśli lubimy spotkania w licznym gronie znajomych, konieczny będzie zakup dużego stołu oraz krzeseł. Z pewnością przyda się także grill, dzięki któremu w łatwy i przyjemny sposób zorganizować można prawdziwą ucztę. Jeśli zdecydujemy się na zakup grilla, niezbędne okażą się również różnego rodzaju akcesoria do niego. Jeśli nie spodziewamy się zbyt częstych spotkań w dużym gronie, być może warto będzie ograniczyć się do niewielkiego stołu i kilku krzeseł dla domowników. Jeżeli natomiast nie jesteśmy miłośnikami posiłków na świeżym powietrzu, strefę jadalną lepiej będzie zastąpić wypoczynkową.

W sklepach znajdziemy dobrze przemyślane zestawy kanap i foteli tarasowych, które po uzupełnieniu stoliczkiem kawowym zamienią nasz taras w idealne miejsce na relaks. Kolejną rzeczą, którą należy uwzględnić, jest wielkość tarasu. Na rozległym tarasie pomieścimy wszystko, co sobie wymarzymy; w przypadku mniejszej powierzchni konieczne będzie wybranie mniejszych mebli lub nawet zrezygnowanie z niektórych elementów wyposażenia. Pamiętajmy, by meble tarasowe były odpowiedniej jakości: wytrzymałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Strefa jadalna

Jak już wspomniano, na tarasie – zwłaszcza jeśli dysponujemy dużą powierzchnią – warto wydzielić kilka stref. Jedną z nich będzie część jadalna. To tutaj ustawimy stół i krzesła, a także np. grilla. Planując częste przyjęcia ogrodowe, warto uwzględnić wygodę podczas spożywania posiłków. Zdecydowanie korzystniej pod tym względem wypada stół z komfortowymi krzesłami; nieco mniej wygodne będzie jedzenie na pufach czy w fotelach, przy niskim stoliku kawowym.

 

Strefa wypoczynkowa

Pufy, fotele, kanapy i leżaki to wyposażenie przydatne natomiast w części wypoczynkowej tarasu. Urządzając wymarzoną przestrzeń, warto pokusić się o stworzenie naprawdę sprzyjającej atmosfery. W tym celu, oprócz zakupu wygodnych mebli, należy zwrócić uwagę na nastrojowe oświetlenie. Warto także osłonić nieco część wypoczynkową za pomocą roślin doniczkowych lub pnączy zasadzonych tuż obok tarasu.

 

Meble tarasowe – wiklina, technorattan, drewno czy plastik?

Kupując meble ogrodowe, mamy do wyboru wiele różnych modeli. Dużą popularnością cieszą się estetyczne i trwałe meble z drewna. Pięknie prezentować się będą także wyroby plecione z wikliny lub rattanu. Musimy jednak liczyć się z ich mniejszą odpornością na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Znacznie bardziej trwałe będą meble z technorattanu, czyli syntetycznego odpowiednika rattanu. Najmniej ochrony wymagać będzie wyposażenie z plastiku - będzie ono jednak także najmniej estetyczne. Meble ogrodowe z tworzyw sztucznych cechują się niższą ceną niż pozostałe omówione rodzaje.

Na twoim wymarzonym tarasie nie może zabraknąć wygodnych leżaków, puf i foteli. Koniecznie pamiętaj także o praktycznym stole, przy którym zgromadzi się rodzina podczas grillowania