Budowa drzwi wewnętrznychWbrew pozorom drzwi to nie tylko skrzydło, jak wydaje się większości. Budowa drzwi wewnętrznych jest o wiele bardziej skomplikowana. To przede wszystkim ościeżnica, która spaja całość oraz okucia, pozwalające utrzymać się całej konstrukcji. Dopiero te elementy powiązane ze sobą tworzą drzwi jako całość.


Ościeżnica

To nic innego jak futryna, rama, którą umieszcza się w tzw. otworze drzwiowym. Na ościeżnicy osadza się całe skrzydło drzwiowe. Zazwyczaj ten element jest sprzedawany oddzielnie. Dlatego wybierając ościeżnicę należy jak najbardziej dopasować ją do pozostałych części.

Producenci drzwi oferują duży wybór ościeżnic, które mogą różnić się między sobą kształtem, kolorystyką, szerokością czy sposobem łączenia. Dlatego można wyróżnić: ościeżnice stałe, regulowane oraz bezprzylgowe.

Ościeżnice stałe są najprostszym modelem i zazwyczaj mają zastosowanie przy typowej grubości ściany (6-10 cm). Wbrew pozorom montaż takiej ościeżnicy nie jest tak prosty, jak by się mogło wydawać i często klienci wybierają ościeżnice regulowane. Sprawdzają się idealnie przy ścianach, które mają niestandardową grubość. Zazwyczaj ograniczeniem jest minimalna grubość ściany, która wynosi 75 mm. Ościeżnice bezprzylgowe, nie posiadają przylgi. Jest dość bardzo oryginalne rozwiązanie, dzięki któremu drzwi nie jako stanowią jedną płaszczyznę. 

Skrzydło

Samo skrzydło może być wykonane zarówno z drewna czy innego materiały drewnopodobnego. Drewno może być lite lub po prostu klejone. Zaletą drewna klejonego jest to, że jest dużo bardziej wytrzymałe oraz odporne na paczenie, niż wbrew panującym opiniom elementy, które zostały wykonane z drewna litego. Skrzydło drzwiowe może być wykonane również ze zwykłej płyty wiórowej.

Ten element drzwi wewnętrznych może posiadać różną konstrukcję: płytową jak i płycinową. Nie bez znaczenia jest samo wykończenie powierzchni drzwi wewnętrznych. Zazwyczaj to zależne jest od materiału, z którego wykonano drzwi.  Drzwi drewniane lakieruje się bezbarwnie czy też po prostu maluje farbą, tak aby już sama powłoka podkreślała naturalny wygląd słojów drewna. Jeśli natomiast chodzi o drzwi wykonane z materiałów drewnopochodnych stosowane są naturalne okleiny w kolorach przypominających naturalne drewno: sosnę, olchę, jesion itp

 

Okucia i klamki

Ważnym elementem konstrukcyjnym drzwi wewnętrznych są również okucia. Drzwi uchylne mogą być montowane w zależności od rodzaju na dwóch bądź też trzech zawiasach. Zawiasy determinują trwałość całości drzwi. Wpływają również na komfort użytkowania przez domowników.

Klamki stanowią dopełnienie skrzydła i całych drzwi. Mogą mieć postać tradycyjną czy stanowić swoistego rodzaju zamiennik w postaci różnego rodzaju uchwytów, pokręteł. Te akcesoria tak jak ościeżnice należy dokupić oddzielnie. Producenci oferują czasem klamki w zestawach łącznie ze skrzydłem, ale bardzo często nie są one zbyt  atrakcyjne.