Rodzaje karniszy - przegląd

Karnisz - jeden z elementów dekoracyjnych okna

Karnisz mimo, że niejednokrotnie niedoceniany stanowi nieodzowny element dekoracyjny okna. Pełni funkcję praktyczną i to dzięki niemu możemy zawiesić firany i zasłony. Na rynku mamy bogaty wybór różnych rodzai karniszy. Karnisze możemy różnie klasyfikować biorąc pod uwagę takie kryteria jak materiał wykonania, pełnione funkcje czy po po prostu samą konstrukcję oraz wygląd. 

Rodzaje karniszy - klasyfikacja

Biorąc pod uwagę konstrukcję karniszy, możemy podzielić je karnisze drążkowe, szynowe, drożkowo-szynowe. Wyróżniamy również karnisze pojedyncze, podwójne. Natomiast ze względu na system mocowania rozróżnimy karnisze: sufitowe, ścienne. Oczywiście nie bez znaczenia jest materiał wykonania ( karnisze: metalowe, drewniane) czy wykończenie (satyna, chrom, połysk, mat itp.)
karnisz drążkowy, pojedyńczy, metalowy

Karnisze drążkowe 

Karnisz drążkowy składa się z rury, potocznie nazywanej drążkiem oraz zawieszek (kółek), które są po nim przesuwane. Sam drążek może być wykonany z różnego materiału (drewna, stali itp.) i posiadać odmienny przekrój np. okrągły, prostokątny czy nawet kwadratowy. Karnisze drążkowe mogą się różnić między sobą również samą powierzchnią rury, która może być gładka, ryflowana czy skrętna ( typu twister).

Karnisze drążkowe sprawdzają się idealnie w pomieszczeniach, gdzie rzadko przesuwa się  firany. Częste przesuwanie żabek po rurze może być kłopotliwe, ze względu na przycinanie się kółek. Rura będzie stanowić opór i dodatkowo rysować się. Dodatkowo bardzo często wsporniki blokują przesuwanie zasłon po całej długości. Trzeba wówczas zawieszać dekorację pomiędzy nie. 

Karnisz drążkowy należy dobrać pod katem ciężaru firan. Lekkie możemy zawiesić na rurach o przekroju poniżej 16 mm, natomiast cięższe o większych przekrojach np. 19 czy 25 mm.

Karnisze szynowe oraz drążkowo - szynowe

Kolejnym rodzajem karnisza jest karnisz szynowy, który zamiast rury posiada szynę, do której przymocowane są mobilne żabki. Karnisz tego typu umożliwia łatwe przesuwanie dekoracji okiennych na całej jego długości. Nic się nie blokuje, jak bardzo często ma to miejsce w przypadku karniszy drążkowych. 

Zamiast tradycyjnych żabek, w karniszach szynowych mogą być również stosowane agrafki. Dodatkowo sam karnisz może być mocowany zarówno do sufitu jak i do ściany.

Szczególny rodzajem karniszy są karnisze drążkowo-szynowe, w których są połączone dwa systemy: szynowy oraz drążkowy. Na jednym zazwyczaj przednim torze zastosowane są zawieszki (kółka) z żabkami, a natomiast na drugim szyna.  Takie połączenie idealnie sprawdza się w przypadku dłuższych karniszy, które np. wymagają do zawieszenia 3 wsporników.