Czym są okna pasywne?


Współcześnie dąży się do jak największego ograniczenia kosztów eksploatacji domów m.in. poprzez wybór określonych rozwiązań zwiększających termoizolacyjność budynku. Pojawiają się nowe pojęcie takiej jak: dom pasywny, okna pasywne, okna energooszczędne itd. Co właściwie oznaczają te pojęcia? Dzisiejszy wpis postanowiłam poświęcić zagadnieniu okien pasywnych.

Definicja okna pasywnego

Każdy doskonale wie, czym jest tradycyjne okno, jednak z definicją okna pasywnego możemy mieć już problem. Rozumienie tego terminu może się okazać niezbędne podczas wyboru projektu i budowy domu. Ja z tym pojęciem pierwszy raz spotkałam się kilka miesięcy temu w mojej pracy. Trochę żałuje, że nie wcześniej, bo z pewnością inaczej urządziłabym swoje poddasze, wybierając okna pasywne zamiast tych tradycyjnych.


Okna pasywne są szczególnym rodzajem okien, które wpływają zarówno na ograniczenie strat ciepła w budynku, jak i umożliwiają pozyskanie energii, która potrzebna jest do ogrzewania wnętrza. Muszą spełniać określone wymogi budownictwa pasywnego. Niektóre z nich posiadają nawet specjalne certyfikaty domu pasywnego jak np. okna dachowe VELUX GGU. Okna pasywne są wielowarstwowe i składają się z potrójnej szyby od strony zewnętrznej oraz podwójnej od strony wewnętrznej. Taka budowa okna zapewnia szczególne właściwości termoizolacyjne i we wnętrzu będzie rzeczywiście cieplej.

Okna pasywne w domach pasywnych

Głównym celem domów pasywnych jest dążenie do uzyskania jak największej szczelności budynku. Możliwe jest to dzięki wyeliminowaniu mostków termicznych. Ograniczenie strat ciepła przekłada się na całościowe zapotrzebowanie na energię. Dużą rolę w całym procesie odgrywają również okna pasywne. Tego rodzaju okna muszą być szczelnej konstrukcji, aby dać zadowalające efekty. Oczywiście przy założeniu, że jako przegrody odznaczają się najgorszym współczynnikiem izolacyjności termicznej.

Okna dachowe pasywne dostarczają dużo więcej światła niż okna tradycyjne. Dzięki temu też ich rozmiar nie musi być tak duży. Promienie słoneczne wpadające do pomieszczenia dostarczają energię słoneczną, która powoduje nagrzewanie się przedmiotów we wnętrzu. Oczywiście dużo zależy od współczynnika przepuszczalności promieniowania słonecznego. Im ten współczynnik jest większy, tym lepiej dla domu. Wnętrze poddasza szybciej się nagrzeje, co będzie bardzo korzystne w zimie. Latem zaleca się montowanie rolety bądź markizy. Okno pasywne dachowe zasilane jest energią słoneczną. Można dodatkowo zastosować markizy bądź też rolety, które będą zasilane solarnie.

Jeśli mamy taką możliwość warto również wybrać okna pasywne z panelem dotykowym, który posiada zainstalowane programy od wentylacji. Codzienne czynności tj. gotowanie, kąpiel czy nawet podlewanie kwiatów powodują wzrost wilgotności. Okna same w sobie są szczelne, więc muszą posiadać odpowiedni system wentylacji, aby zachować w pomieszczeniu odpowiedni klimat. Panel dotykowy automatycznie steruje dopływem świeżego powietrza. Okna pasywne mogą być również wyposażone w czujnik deszczu. Tak więc gdy zacznie padać deszcz, zostaną one automatycznie zamknięte.

Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłam Wam pojęcie okna pasywnego. Osoby, które są zainteresowane budownictwem pasywnym czy domami energooszczędnymi, odsyłam do ciekawego artykułu Budowa domu energooszczędnego – krok po kroku.