Dziecko sika w nocy do łóżka - co zrobić?


Zazwyczaj około 2 - 2,5 roku rodzice zaczynają u swojego dziecka naukę korzystania z nocnika. Jak się okazuje bardzo często problem pojawia się, gdy trzeba tą umiejętność opanować również w nocy. Czasami 3 - latek czy 4 - latek potrafi nadal sikać w nocy do łóżka mimo, że już dawno opanował tą umiejętność w dzień. Co w takiej sytuacji można zrobić? Czy istnieją skuteczne sposoby na to aby oduczyć dziecko moczenia nocnego?
 
Na samy początku warto określić charakter moczenia. To pomoże określić przyczynę problemu. Zazwyczaj moczenie może przyjąć postać moczenia pierwotnego bądź moczenia wtórnego. O moczeniu pierwotnym mówimy wówczas, gdy dziecko tak naprawdę nie opanowało jeszcze umiejętności kontrolowania pęcherza podczas snu. Moczyło się więc zawsze lub sporadycznie zdarzała się sytuacja, gdy udało opanować się ten odruch. Co zrobić w takiej sytuacji?

Należy przypuszczać, że dziecko po prostu nie nauczyło się sikania w nocy do nocnika. Trzeba go nauczyć. Nauka sikania w nocy jest o tyle trudna, że maluszek czasami ma tak mocny sen, że sam się nie wybudza. Należy wówczas pomóc dziecku i przez pewien czas wybudzać na oddawanie moczu. Jestem zagorzałą zwolenniczką tej metody. Wybudzać  nie kilkadziesiąt razy, bo to przecież będzie katorga ale 2-3 razy w zupełności wystarczy. Maluszek powinien ograniczyć picie wieczorem oraz skorzystać przed snem z ubikacji. Może się tak zdarzyć, że dziecko będzie tak zaspane, że się nie wysika, ale warto próbować. Sikanie nocne tak jak sikanie w dzień musi po prostu wejść dziecku w nawyk. Po pewnym czasie będzie samo się wybudzać, aby się wysikać i problem moczenia nocnego powinien ustąpić.


Inaczej wygląda sytuacja w przypadku moczenia wtórego. O moczeniu wtórym mówimy, wówczas gdy dziecko opanowało już umiejętność sikania w nocy, sikało przez dłuży okres czasu, ale z jakiś przyczyn ponownie zaczęło się moczyć w nocy. Tutaj sytuacji może być bardziej złożona. Bardzo często przyczyną moczenia, może być infekcja, problemy ze strony układu moczowego. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza i wykonanie szeregu badań, aby określić przyczynę.

Czasami może się jednak okazać, że dziecko sika w nocy do łóżka z przyczyn niemedycznych. Badania nic nie wykazały, a maluszek nadal ma te problem. Wówczas należy poszukać pomocy u specjalisty. Może jakieś szczególne wydarzenia, które dziecko przeżywa powodują takie zachowania.  Czasami może okazać się, że potrzebna jest terapia. O moczeniu nocnym z punktu widzenia specjalisty możecie przeczytać tutaj - http://www.psychoterapia.org/moczenie-nocne-dzieci.

Zarówno w przypadku moczenia pierwotnego, jak i wtórnego konieczna jest cierpliwość. Wiem sama po sobie, że przyuczanie dziecka do nocnika nie jest procesem tak prostym i nie raz rodzić zostaje wystawiony na próbę, dlatego tak ważne jest odpowiednie nastawienie. Problem sikania w nocy do łóżka sam się nie rozwiąże, ale rodzić może zrobić wszytko by nie było to, aż tak frustrujące dla dziecka.

#materiałsponsorowany