Objawy ciąży w pierwszym tygodniu


Każda kobieta, która pragnie (bądź nie) poczęcia dziecka z niecierpliwością wyczekuje na moment, kiedy pojawią się pierwsze objawy ciąży i wszystko stanie się jasne. Zaczyna się uważniej przyglądać swojemu ciału. Jakie więc symptomy świadczą o zapłodnieniu? I czy można określić ciążę już w pierwszych tygodniach od zapładniania?

Pierwszy tydzień ciąży a pierwszy tydzień po zapłodnieniu

Mówiąc o pierwszym tygodniu ciąży, wiele przyszłych mam na ma myśli pierwszy tydzień od zapłodnienia. Jednak według literatury pierwszym tygodniem ciąży będzie pierwszy tydzień po miesiączce. Mimo, że kobieta nie nosi pod swoim sercem nowego życia, to ten tydzień otwiera kalendarz ciąży. Warto więc dbać o siebie już od tego momentu, gdyż ma to wpływ na poczęcie i rozwój płodu.

Według kalendarza ciąży pierwszy tydzień ciąży liczony jest od miesiączki, która jest pierwszym dniem cyklu. Wyściółka macicy wówczas złuszcza się, a w jednym z dwóch jajników ok. 5 dnia cyklu zaczyna dojrzewać komórka jajowa. Mniej więcej ok. 14 dnia cyklu uwalniane jest jajeczko. Oczywiście jest to data orientacyjna. Wszystko zależny od długości cyklu. Im dłuższy cykl, tym bardziej przesuwa się ten dzień i owulacja, bo o niej mowa może mieć miejsce nawet 17 czy 21 dnia cyklu. Okres, kiedy dojdzie do poczęcia, będzie już liczony jako drugi tydzień ciąży. Zazwyczaj wiele kobiet dowiaduje się o ciąży w 4-5 jej tygodniu, w dniach przepuszczalnej miesiączki. Wtedy to można wykonać test ciążowy, który potwierdzi bądź wykluczy ciążę. Dla wiele Pań czas oczekiwania ok. 2 tygodni to stanowczo za dużo, chciałyby się dowiedzieć o poczęciu dużo wcześniej.


Wczesne objawy ciąży w pierwszym tygodniu

Istnieje pewna grupa symptomów, która z dużym prawdopodobieństwem może wskazywać na ciążę jeszcze przed dniem prawdopodobnej miesiączki. Bardzo wiele źródeł podaje jako pierwszy objaw ciąży tzw. krwawienie implantacyjne. Jest to plamienie spowodowane zagnieżdżaniem się w macicy zapłodnionego zarodka. Niestety, nie jest to jednoznaczny objaw ciąży. Bardzo często jest po prostu niezauważalny, bądź też może świadczyć o zagrożonej wczesnej ciąży.

Innymi objawami ciąży, które można zaobserwować w pierwszych jej tygodniach będą:
- zwiększona wrażliwość piersi – ten objaw może być jednak mylony z objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
- nagłe zmiany nastroju, nerwowość,
- wrażliwość na zapachy – zapach jedzenia, aromat kawy czy zwykły zapach perfum może drażnić, a nie kiedy przyprawiać o mdłości,
- mdłości czy wymioty – szczególnie w porze porannej,
- wzmożony apetyt – który jeśli nie zostanie zaspokojony może prowadzić do mdłości,
- brak apetytu – u niektórych kobiet ciąża wiąże się z barkiem apetytu, który idzie w parze z porannymi mdłościami,
- metaliczny smak w ustach – bardzo wiele ciężarnych skarży się również na ten nietypowy objaw ciąży,
- przemęczenie – zmiany hormonalne mogą powodować zmiany nastroju, pewną senność, apatię,
- senność – bardzo wiele kobiet obserwuje ten objaw,
- podwyższona temperatura ciała – ten objaw mogą określić kobiety, które stosowały metodę objawowo – termiczną do planowania poczęcia. Otrzymująca się wysoka temperatura w drugiej fazie cyklu powyżej 2 stopni od skoku przez co najmniej 14 dni może świadczyć o poczęciu.
- ból w podbrzuszu, w okolicach jajników, więzadeł,
- brak miesiączki w spodziewanym dniu, choć u niektórych kobiet mogą występować niewielki krwawienia. Tak było w moim przypadku. W ciąży w synem zaczęłam plamić w tych dniach i uznałam to za początek miesiączki. Dopiero gdy plamienia nie zmieniły swojej intensywności, zrobiłam test, który był pozytywny. Plamienia oznaczały niestety niski poziom progesteronu, który zagrażał mojej ciąży.

W przypadku, gdy stwierdzimy występowanie kilku objawów wymienionych powyżej można przypuszczać, że to właśnie pierwsze, wczesne objawy ciąży. Oczywiście dla pewności warto wykonać test ciążowy, w dniach prawdopodobnej miesiączki i skonsultować to później z lekarzem ginekologiem.

A Wy drogie mamy jakie miałyście objawy ciąży? Ciekawa jestem Waszych odpowiedzi.