Ryby bogate w omega 3Specjaliści zalecają spożywanie ryb bogatych w omega 3 ze względu na ich szczególne właściwości prozdrowotne dla organizmu m.in. zawartość wielonasyconych kwasów tłuszczowych tj. kwas eikozapentaenowy (EPA) oraz dokozaheksaenowy (DHA). Niestety jak się okazuje, nie wszystkie gatunki ryb będą miały taką samą zawartość tych związków. Niektóre będą szczególnie odżywcze, inne mniej i dlatego warto wiedzieć, które ryby będą najzdrowsze i najbogatsze w omega 3.
O tym, że ryby, a dokładnie kwasy tłuszczowe omega 3, działają korzystnie na organizm człowieka, wiadomo od dawna, zostało to także udokumentowane naukowo. Przede wszystkim przypisuje się im rolę naturalnego regulatora poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi. Obniżają stężenie cholesterolu całkowitego, przeciwdziałając tym samym miażdżycy oraz chorobom niedokrwiennym serca. Dodatkowo omega 3 wpływa na pracę mózgu i jego rozwój, dlatego tak szczególnie jest zalecany kobietom w ciąży oraz małym dzieciom.


Zawartość omega 3 w poszczególnych gatunkach ryb


Ryba rybie jednak nie równa i nie wszystkie gatunki zawierają taką samą ilość cennych kwasów tłuszczowych. Określoną zawartość omega 3 w 100 g świeżej ryby przedstawia tabelka. Tabelka powstała na podstawie publikacji Ewy Materac, Zbigniewa Marczyńskiego, Kazimiery Henryki Bodek „Rola kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w organizmie człowieka i zawiera wybrane, najbardziej popularne gatunki ryb. Jak się okazuje największa zawartość omega-3 znajduje się w łososiu, śledziu oraz makreli. Najmniej wartościową rybą jest flądra. 


Niestety popularna tak w Polsce ryba panga praktycznie nie zawiera wartościowych kwasów tłuszczowych. Warto więc wybierać ryby morskie, które są szczególnie bogate w ten związek.  
 
U nas w domu króluje dorsz, miruna. Jak się dowiedziałam zawartość omega- 3 w tym gatunkach ryb nie jest tak duża jak np. w łososiu czy śledziu, ale za to mają przewagę pod tym względem nad sandacze czy karpiem. Muszę zastanowić się, jak skutecznie wprowadzić do naszej domowej diety śledzia, który jest dość ogólnie dostępną rybą i dość przystępną cenowo.

Czasami może się okazać, że ryby, które spożywamy zawierają zbyt mało kwasów tłuszczowych i konieczna jest suplementacja. O preparatach zawierających optymalną dla organizmu dawkę omega 3 możecie  przeczytać na stronie: http://sklep.natural.pl/41-kwasy-omega-3


Ryby nie tylko omega 3


Warto pamiętać, że ryby zawierają również inne wartościowe składniki dla naszego organizmu. To wysokowartościowe białko, które jest łatwostrawne. Dodatkowo dostarczają jod niezbędny do utrzymania prawidłowej pracy tarczycy czy inne składniki mineralne takie jak selen, magnez, żelazo, potas czy fosfor. A ze względu na swoją niskokaloryczność poleca się je osobom dbającym o linię.Zdecydowanie, zamiast kotleta schabowego można wybrać rybę do obiadu. Należy jednak pamiętać, aby była ona bogata w omega 3. Wówczas na pewno będzie to z korzyścią dla naszego zdrowia.