Jaki proszek do zmywarki?
Na rynku dostępne są różne środki czyszczące przeznaczone do mycia naczyń w zmywarce. Możliwości jest bardzo wiele - tabletki, kapsułki lub proszek do zmywarki. Kiedy kupiłam zmywarkę zwyczajnie zaczęłam się zastanawiać co wybrać. W pierwszej kolejności wybór padł na tabletki, potem przerzuciłam się na proszek.  Na początku moja decyzja o tym, jaki proszek do zmywarki kupić była dość spontaniczna, potem jednak zaczęłam bardziej świadomie do tego podchodzić.


Proszek proszkowi nierówny

Proszki do zmywarek różnią się między sobą składem, ceną i oczywiście producentem. Decydujący wpływ na cenę będzie miał skład produktu. Można kupić dość tanio chemię, ale niestety bardzo często w praktyce okazuje się, że jest ona zbyt słabej jakości. A przecież wybierając środek myjący kierujemy się w głównej mierze efektem

Wybierając chemię do zmywarki trzeba kierować się również zdrowiem i bezpieczeństwem rodziny. A niestety nie wszystkie środki do zmywania pozostają bez wpływu na nasz organizm i zdrowie. Większość z nich zawiera fosforany. W chemii do zmywarek fosforany mają za zadanie zmiękczyć wodę w zmywarce, to sprawia, że pozostałe detergenty lepiej działają, a na szkle nie pojawia się osad. Rzadko, ktoś jednak pamięta o szkodliwości fosforanów.


Fosforany: choć stopniowo wycofywane z środków piorących i czyszczących innych krajach, w Polsce brak jest przepisów ograniczających w tym zakresie. Zaburzają one równowagę ekosystemu, powodując nadmierny rozkwit glonów w wodzie. Do objawów nadmiaru fosforu w organizmie należą: niewydolność nerek, zwiększona zachorowalność na raka płuc, a także różnego rodzaju alergie.


Proszek dla ekomaniaczy

Jeśli szczególną wagę przykładamy do ekologii, harmonii i życia w zgodzie z naturą, powinniśmy wybierać ekologiczne środki czystości. Jednym z takich środków jest ekologiczny koncentrat w proszku Natura Amica. Ekologiczny koncentrat do zmywarek w proszku, bo tak brzmi jego właściwa nazwa, zawiera naturalne aktywne składniki, środki powierzchniowo czynne, które nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych. 
W proszku ekologicznym do zmywarek znajduje się nadwęglan sodu, który ma właściwości odkażające oraz czyszczące. Działa również wybielająco oraz dezynfekująco. W składzie jest również kwas cytrynowy odpowiedzialny za usuwania kamienia i pochłanianie nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo w składzie znajdziemy naturalne olejki eteryczne. Proszek nie zawiera szkodliwych parabenów, fosforanów, substancji zapachowych oraz nie jest barwiony barwnikami. A co najważniejsze szybko i całkowicie ulega biodegradacji. Ekologiczny koncentrat w proszku do zmywarek można kupić w sklepie Farmavit, jak również inne środki czystości i kosmetyki ekologiczne.

Zamiana tabletek na proszek do zmywarki wymagała, ode mnie przestawienia mentalnego. Tabletki łatwiej mi było dozować, ale za to mogłam decydować o ilości wsypywanego proszku.

Jeśli już zdecydujemy się na proszek do zmywarki, warto więc wybrać go w sposób świadomy. Tak, aby ten produkty był bezpieczny dla nas i naszej rodziny.
.