Wybieramy najlepsze puzzle dla dzieci


Dobrze pamiętam jak w dzieciństwie przepadałam za układaniem puzzli. Bez znaczenia był fakt czy miały one mało czy dużo elementów, zawsze sprawiało mi to sporo frajdy. Dzisiaj w sklepach możemy znaleźć o wiele więcej różnych puzzli dla dzieci, które są idealnym pomysłem na wciągającą zabawę.


W sprzedaży możemy znaleźć obecnie wiele różnych typów puzzli, które różnią się pomiędzy sobą motywami graficznymi, liczbą elementów czy materiałami, z których zostały wykonane. To zarówno ciekawe puzzle od polskich, jak i zagranicznych producentów. Jest w czym przebierać, ale znalezienie tych odpowiednich często nastręcza sporo problemów. Na co wobec tego powinno się zwrócić uwagę przy doborze odpowiednich puzzli gdy odwiedzimy sklep z zabawkami dla dzieci?

Dobierz puzzle do wieku dziecka
To najważniejsza porada, która ma przede wszystkim wpływ na bezpieczeństwo malucha. Puzzle nie powinny być ani za duże, ani za małe, ponieważ mogą być wtedy połknięte. W sprzedaży można znaleźć puzzle przeznaczone już dla dzieci mających około 6 miesięcy, ale, oczywiście, do wyboru mamy też mnóstwo modeli dla starszych maluchów w przedszkolu czy szkole.

Jakie puzzle dla małego dziecka?
Jak już wspomniałam, najlepiej kierować się oznaczeniami na opakowaniu. Dla najmłodszych dzieci przeznaczone są przede wszystkim duże puzzle wykonane z tworzyw sztucznych, które doskonale nadają się również do nauki kształtów i kolorów i mogą służyć jako indywidualne zabawki. Zwykle mają kształt zwierzątek lub kształty geometryczne i umieszcza się je na planszy.


Co dla starszego malucha?
W przypadku dzieci mających już od dwóch lat wachlarz możliwości jest znacznie szerszy. Do wyboru mamy wtedy między innymi puzzle drewniane, kartonowe, także te z tworzyw. Zwykle mają one po kilka lub kilkanaście elementów, dlatego są też bardzo łatwe w układaniu, a przy tym pozwalają na ćwiczenie koordynacji oko-ręka. Można też wybrać nieco bardziej nietypowe puzzle, na przykład w kształcie drogi do układania czy też puzzle uczące literek i cyferek, dlatego wspierają naukę.