Wyliczanki, rymowanki dla dzieci, które musisz znać


Cóż może być lepszego dla malucha niż wyliczanki i rymowanki dla dzieci. Z własnego doświadczenia wiem, że dzieciaczki uwielbiają różnego rodzaju wierszyki. Dzieje się to za sprawą ich melodyjności oraz rytmiczności. Rymowanki dużo łatwiej zapamiętać niż tradycyjne wierszyki. Dziecko ucząc się ich ćwiczy proces zapamiętywania, więc łączymy przyjemne z pożytecznym. Dzisiejszy wpis zostanie poświęcony właśnie naszym ulubionych wierszykom, które skradły serce zarówno moje jak i moich dzieci.Tuż po narodzeniu synka, sama zaczęłam się uczyć kilku wyliczanek. Znalazłam je na innych stronach internetowych i drukowałam na zwykłej kartce. Jeszcze wtedy nie potrzebowałam specjalnych książek, prosty wydruk wystarczył. Równie dobrze można w tym czasie spisać odręcznie wyliczankę, bądź rymowankę w notatniku. Wszystko i tak zostawało w mojej pamięci.Synek był jeszcze zbyt mały, aby powtarzać wypowiadane przez mnie słowa, ale słuchał je z uwagą, a może raczej patrzył z zainteresowaniem po co ta mama robi takie śmieszne minki. Chciałam go czymś zainteresować i nie ukrywajmy urozmaicić naszą zabawę. Mówić do dziecka można przecież zawsze, już od pierwszych tygodni życia, bez względu na to, czy to 5, czy to 12 tydzień życia niemowlaka.
Bardzo często wybierałam takie utwory, które mogłam połączyć z gestami. Takie rymowanki są idealne już dla 2 – 3 latków. Maluszek może śmiało gestykulować i bawić się różnym dźwiękami. Hitem u nas okazała się rymowanka – Ten mały to dziadziuś. Wypowiadając kolejne słowa wskazujemy na paluszki u rączki dziecka.Ten mały to dziadziuś, (wskazujemy na kciuk)

A obok babunia, (wskazujemy na palec wskazujący)

Największy to tatuś, (wskazując na środkowy palec)

A przy nim mamunia, (wskazujemy na palec serdeczny)

A to jest dziecinka mała, (wskazujemy na mały paluszek)

Tra la la, rączka cała. (zamykamy rączkę dziecka)Pięć paluszków rączka ma /2x
Jedna rączka robi pa, pa, pa

Druga rączka robi pa, pa, pa,

Nóżka tupie tup, tup, tup, /2x

Jeden skok,

Drugi skok

I na ziemię hop hop hop
W ten sposób bawiłam się z córka i synem, jak Ci jeszcze leżeli w wózeczku. Kolejnym hitem okazała się - SroczkaTo tu, to tu sroczka kaszkę ważyła (powtarzamy dwa razy, wskazując na środek dziecięcej rączki)

Temu dała na łyżeczkę, (wskazujemy na kciuk, a potem na kolejne paluszki)

Temu dała w miseczkę,

Temu dała do wodę nosił,

Temu bo pięknie prosił,

A temu nic nie dała i odleciała. (czynimy znak podobny do tego jak odlatuje ptak)Naprawdę szczerze polecam każdej mamie taką wspólną zabawę z dzieckiem. Wyliczanki są tak naprawdę uniwersalne i można się nimi bawić niezależnie od wieku. Gdy tylko mój synek skończył rok kupiłam mu pierwszą książeczkę z wyliczankami. Nie wiem, czy to wcześnie, czy zbyt późno, ale chciałam, aby wypowiadanym przeze mnie słowom towarzyszyły również ilustracje. Był to strzał w dziesiątkę. Syn nie tylko słuchał moich słów, ale uważnie przyglądał się rysunkom. Teraz gdy ma już prawie trzy lata, część rymowanek potrafi już dokańczać samemu. Wystarczy, że powiem mu kilka pierwszych wersów, a on zna już resztę.Najbardziej spodobały nam się jeszcze takie rymowanki:

Idzie myszka

Idzie myszka do braciszka.

Tu zajrzała,

tu wskoczyła,

a na koniec

TAM się skryła!Przez tropiki

Przez tropiki, przez pustynię,

toczył zając wielką dynię,

toczył, toczył dynię w dół,

Pękła dynia mu na pół!

Pestki z niej się wysypały,

więc je zbierał przez dzień cały.

Raz, dwa trzy!Raz, dwa, trzy!

Ile pestek zbierzesz ty?Kipi kasza,
kipi groch
Lepsza kasza niż ten groch.
Bo od grochu boli brzuch,
a od kaszy człowiek zdrów.Dużo nas, dużo nas do pieczenia chleba

Dużo nas, dużo nas
Do pieczenia chleba,
Więc już nam, więc już nam
Ciebie tu nie trzeba!Powyższa lista to masze must have, bez czego nie mogłam się obejść, kiedy miałam w domu niemowlaka. Choć nie ukrywam gusty i guściki są różne, ale mam nadzieję, że część tekstów wykorzystacie w praktyce. A Wy drogie mamy, znacie jeszcze jakieś inne rymowanki, wyliczanki dla dzieci, które z pewnością okażą się hitem dla małego odkrywcy.