Jak zabezpieczyć mieszkanie, by było bezpieczne dla dziecka?


Rodzice bardzo dobrze wiedzą, że nie jest łatwo przewidzieć zachowań malucha, które mogą być dla niego często niebezpieczne. Mieszkanie, które jest bezpieczne dla dorosłych może być „poligonem” dla dziecka, z którego przyniesie nie tylko kilka siniaków.  Kiedy Twoje dziecko zaczyna raczkować, czas pomyśleć o zabezpieczeniu miejsc, w których może stać się mu krzywda. Zajrzyj do moich porad!


Niebezpieczne schody

Najlepiej zapewnić pełną swobodę maluchowi, tak by mógł samodzielnie odkrywać zakamarki domu, a nie tylko swój pokój. O naszym pokoju niemowlaka pisałam Wam tutaj: http://www.matkamezatka.pl/2015/10/nasz-pokoj-dla-niemowlaka.html  

Niestety swoboda oznacza sprawowanie stałej kontroli i konieczność pilnowania poczynań dziecka. Niestety nie masz na tyle czasu, by chodzić za dzieckiem krok w krok, a już szczególnie jak nasz dwójkę maluchów rok po roku, tak jak ja. Jeśli masz dwupoziomowe mieszkanie, przestrzeń schodów może być dla dziecka wyjątkowo niebezpieczna. Dlatego zamontowanie bramek, które uniemożliwią maluchowi samodzielne próby schodzenia po schodach.

 

Ostre kanty

Dziecko, szczególnie na etapie nauki chodzenia często się przewraca. Czasami bieg przez pokoje przystopuje wystający próg, a upadek może być bolesny. Aby dziecko nie trafiło na wystający kant mebli warto na niższych meblach zastosować specjalne nakładki, które niwelują ostrość kantów.

Zabezpieczenie gniazdek elektrycznych

Gniazdka elektryczne są bardzo ciekawe dla najmłodszych. Warto utrudnić im do nich dostęp. Najlepiej jest wybrać modele, które posiadają plastikowe zamknięcia. Będą one przeszkodą dla ciekawskich rączek dzieci.

 

Nasz sposób na zabezpieczenie gniazdek

 

Zawartość szafek

Dla twojego dziecka zawartość szafek może być niezwykle ciekawa. Otwierając szafki z odzieżą, nic sobie nie zrobi, oprócz tego, że o wyprasowanych i poskładanych bluzkach możesz zapomnieć. To już wystarczający powód do tego, by zastosować zabezpieczenia w drzwiach. Inny – o wiele ważniejszy niż rozrzucone rzeczy to fakt, że w niektórych kuchennych szafkach przechowujesz niebezpieczne dla dziecka sprzęty, na przykład kuchenne. Spotkanie z nożami czy niezabezpieczanymi środkami czystości i preparatami chemicznymi może skończyć się bardzo źle. Dlatego zabezpiecz drzwiczki szafek, umieszczając niebezpieczne sprzęty na wyższych półkach. Pamiętaj także o przeniesieniu lekarstw w bezpieczne miejsce.

 

Maty antypoślizgowa w łazience

Najlepiej zawsze asystować dziecku podczas kąpieli, nawet wtedy gdy ilość wody nalanej do wanny jest nieduża. Aby zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się przez dziecko w wannie czy brodziku najlepiej zamontować specjalną matę. Antypoślizgowy materiał uchroni je przed upadkiem. 


Odbojniki do drzwi

Aby uniknąć sytuacji, w której Twoje dziecko zatrzaśnie się w pokoju i nie będzie mogło z niego wyjść warto zamocować specjalne odstojniki do drzwi, które przytrzymują je. 

Zwisające ozdoby

Dla dziecka zwisające ozdoby są po to, aby ich dotknąć i pociągnąć. Zwisający obrus, serwetki czy bieżnik będą zachętą dla dziecka. Nie tylko zawartość stołu ulegnie uszkodzeniu, ale także wyląduje na głowie malucha. Warto pamiętać o chowaniu także wystających poza meble garnków czy talerzy z jedzeniem.

Jeśli poszukujesz inspiracji związanych z dobrym zabezpieczeniem konkretnych pomieszczeń, zajrzyj tutaj: https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/wykonczenie/schody-i-balustrady/bezpieczne-dziecko-w-domu.html