Łazienka w stylu prowansalskim - pomysł na piękne wnętrze


Delikatne kolory, kwieciste dekoracje, naturalne materiały i meble z duszą to główne elementy prowansalskich wnętrz. Czy chciałabyś wprowadzić tę atmosferę do Twojego domu? Jednym z miejsc, którym z łatwością nadasz taki klimat, jest łazienka. W stylu prowansalskim nie straci ona na funkcjonalności, zyska za to wyjątkowo relaksujący, uspokajający charakter.

Prowansja to region, którego wyjątkowy klimat zainspirował już niejedną osobę – czego dowodem chociażby popularne powieści i filmy, których akcja toczy się właśnie na tle prowansalskich krajobrazów. Klimat południowo-wschodniej Francji może jednak zawitać w naszych domach na dłużej – wystarczy, że przynajmniej niektóre z pokoi wykończymy zgodnie z tradycjami tych okolic. Jednym z najbardziej charakterystycznych pomieszczeń jest łazienka w stylu prowansalskim. Poznaj zasady wykończenia łazienki prosto z Prowansji!

 

Kolory Prowansji… w Twoim domu

Jak wspomnieliśmy na początku, jednym z elementów stylu prowansalskiego jest delikatna gama kolorystyczna. Barwy, które powinny znaleźć się na ścianach Twojej łazienki, to przede wszystkim kolor biały, popielaty i kremowy, z ewentualną domieszką jasnego i pastelowego różu lub fioletu. Dzięki nim wnętrze będzie wydawać się większe, a jednocześnie stanie się bardziej przytulne i odprężające.

Tego rodzaju akcenty kolorystyczne mogą znaleźć się również na dodatkach takich jak delikatna, wykonana z naturalnego materiału zasłona na okno.

Jeśli zdecydujesz się na pokrycie ścian kafelkami, nie musisz ograniczać się do wymienionych barw – płytki mogą być pokryte także kwiecistymi motywami lub imitować naturalny kamień.

 

Łazienka w stylu prowansalskim to również odpowiednie materiały

O ile płytki na ścianie mogą jedynie wyglądać na kamienne, o tyle te, które trafią na podłogę, powinny być wykonane z prawdziwego kamienia. Materiał ten może pojawić się też jako wykończenie wanny lub umywalki.

Armatura nie musi być koniecznie ceramiczna – dobrze widziane są także elementy wyposażenia wykonane z metalu. Nie mówimy tu jednak o błyszczących, nowoczesnych materiałach – powinny być one spatynowane, a nawet postarzane. Odpowiednia będzie miedź i złote akcenty. Tak stylizowane baterie łazienkowe, dodatki typu wiaderka i świeczniki oraz z pozoru niepasujące do wnętrza wielkie żyrandole będą idealnym dopełnieniem Twojej łazienki.

W prowansalskiej łazience na pewno nie może zabraknąć naturalnego drewna. W przypadku ścian, najczęściej przyjmuje ono formę boazerii (także bielonej). Najważniejsze jest jednak, aby drewniana była większość wyposażenia – między innymi lustro.

 

Wyposażenie łazienki z Prowansji

Wspominaliśmy już o żyrandolu, który na pierwszy rzut oka nie nadaje się do łazienki – styl prowansalski bardzo często wykorzystuje takie rozwiązanie. Drewniane, stare komody, konsole, fotele i toaletki, pełniąc w łazience „nietypowe” funkcje, otrzymują drugie życie. Krzesło może stać się wieszakiem, a szafeczka – podestem dla umywalki (takie rozwiązanie pozwala nam dodatkowo efektywniej wykorzystać przestrzeń, co istotne zwłaszcza w przypadku mniejszych mieszkań).

Warto także podkreślić, że – ponieważ łazienka w stylu prowansalskim przede wszystkim kojarzy się z odprężeniem, jakie zapewnia długa kąpiel – nie powinniśmy montować w niej prysznica. Jeśli jednak nie możemy zrezygnować z natrysku, postarajmy się zasłonić go stylizowanym parawanem, który stanie się jednocześnie dekoracją pomieszczenia.