Wysoki cukier w ciąży - co robić?Objawy cukrzycy ciążowej mogą ujawnić się na każdym etapie ciąży. Niestety jednym sposobem, aby określić czy poziom glukozy we krwi jest prawidłowy, jest badanie jego poziomu. Taka kontrola jest wykonywana jako rutynowe badanie krwi na czczo oraz jako test obciążenia glukozą. Co jednak zrobić, gdy okaże się, że wyniki są nieprawidłowe i kobieta ma wysoki cukier w ciąży?


Nie panikuj!

Pierwszą rzeczą, jaką zazwyczaj robią przyszłe mamy po otrzymaniu takiej diagnozy to przeglądanie forów i czytanie informacji w Internecie na temat cukrzycy ciążowej. Nie w tym ma nic złego, pod warunkiem, że będzie się szukać w odpowiednich miejscach, portalach specjalistycznych poświęconych temu zagadnieniu, a nie na jakiś przypadkowych stronach, które powielają nieprawdziwe stereotypy. Z mojej strony mogę polecić blog i artykuł https://diabdis.com/blog/cukrzyca-a-ciaza/. Na stronie znajdują się tylko artykuły pisane przez praktyków, członków Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. 

Ważne jest pozytywne nastawienie. Okazuje się, że nie taki diabeł straszy, jak go malują. Wiem, co piszę, bo sama przez to wszystko przechodziłam. Najgorsza jest panika, a tak naprawdę odpowiednia dieta i stosowanie się do zaleceń lekarzy daje gwarancję, że wszystko będzie dobrze.

 

Skontaktuj się z lekarzem!

Lekarz ginekolog w przypadku, gdy wyniki wykażą wysoki cukier w ciąży, kieruję ciężarną do poradni diabetologicznej. Ważne, aby takie skierowanie było oznaczone jako pilne. Tutaj liczy się każdy tydzień. Lekarz poinformuje, jak należy postępować. Konieczne jest odpowiednia dieta i monitorowanie poziomu cukru po każdym posiłku przy użyciu glukometru. Obsługa urządzenia jest bardzo prosta i są aplikacje na telefon, które pomagają w prowadzeniu dzienniczka pomiarów.

Zasadą jest mierzenie poziomu glukozy godzinę po rozpoczęciu posiłku. W przypadku, gdy skoki będą bardzo duże konieczna może być insulinoterapia. Polega ona na wstrzykiwaniu odpowiednich dawek insuliny za pomocą specjalnego pena. Na początku fakt robienia sobie samemu zastrzyków może przerażać, jednak można dobrać tak cienką igłę, że wstrzykiwanie jest niemal niewyczuwalne.

 

Przestrzegaj diety!

Odpowiedni dieta to podstawa. Należy unikać pokarmów, które mają w swoim składzie węglowodany proste. Na liście zakazanych produktów znajdą się słodycze, cukier, dżemy, a nawet miód. Warto również zaprzyjaźnić się z indeksem glikemicznym. Indeks glikemiczny to klasyfikacja produktów żywnościowych na podstawie ich wpływu na poziom glukozy we krwi w 2-3 godziny po ich spożyciu. W przypadku ciąży bierzemy jednak pod uwagę nie 2 godziny a godzinę po posiłku. Posiłki powinny byś spożywane częściej w mniejszych porcjach, bez objadania się. Zaleca się nawet spożywanie 6-8 posiłków dziennie. Porcje nie powinny być zbyt duże, aby nie stanowiły nadmiernego obciążenia dla układu pokarmowego. Nie można się też głodzić. Dziecko, które rozwija się w łonie matki, musi otrzymywać określone wartości odżywcze, aby mogło się prawidłowo rozwijać.

 

A co, gdyby…

Wiem, że każda matka boi się o swoje dziecko, czy urodzi się zdrowe. Nie zawsze ma się na to wpływ. O tym, jak pomóc dziecku choremu na cukrzycę można przeczytać w wywiadzie zamieszczonym na stronie https://diabdis.com/blog/cukrzyca-typu-1-u-dzieci/.
 
#materiałsponsorowany