Odparzenia u niemowlaka – co zrobić?


Skóra niemowlaka jest bardziej wrażliwa niż u dorosłego, nic więc dziwnego, że jest tak narażona na odparzenia czy podrażnienia. Odparzenia u niemowlaka mogą wystąpić nie tylko w okolicach pupy, w strefie podpieluszkowej, ale również szyi, pod paszkami czy nawet w zgięciach rączek, czy nóżek. Co jednak zrobić, kiedy się pojawią i jak zapobiegać ich powstawaniu?

Rodzaje odparzeń u niemowlaka

Odparzenie skóry może powstać tak naprawdę z różnych przyczyn. To nie tylko kojarzone przez większość osób zbyt rzadkie zmienianie pieluszki. Zanim więc zaczniemy leczyć odparzenia pupy domowymi sposobami, warto wcześniej określić rodzaj odparzenia. Wiedząc, jaka jest przyczyna reakcji dużo skuteczniej poradzimy sobie z problemem.

 

Odparzenia kontaktowe

Odparzenia kontaktowe, jak sama nazwa sugeruje, będą widoczne tylko na skórze, która styka się z pieluszką. Najczęstszą przyczyną takiej reakcji są po prostu substancje chemiczne, które zostały użyte podczas produkcji pieluszki. Dziecko je nie toleruje i stąd te objawy. Należy wówczas rozważyć konieczność zmiany producenta pieluch jednorazowych lub przejście na pieluchy wielorazowe.

 

Odparzenia w wyniku długiego kontaktu z moczem lub kałem

Może się tak zdarzyć, że maluszek bardzo często się wypróżnia, nie możemy jednak zapominać, że właściwa pielęgnacja skóry noworodka jest bardzo ważna. Podstawą jest regularne zmienianie pieluszki. Czasami jednak w okresie biegunki jest to bardzo trudne. Kał i mocz ze względu na swój odczyn może powodować podrażnienia. Możemy im zabiec, stosując krem dla niemowląt przeciw odparzeniom np. Bepanthen, który będzie działał osłonowo, zmniejszając negatywne oddziaływanie czynników na  skórę dziecka.

 

Odparzenia grzybicze

Tak jak wcześniej pisałam „odparzenie odparzeniu nierówne” i nie  zawsze może mieć związek z higieną. Odparzenia grzybicze mogą powstać np. jako skutek uboczny antybiotykoterapi w wyniku podawania dziecku antybiotyku.  Antybiotyki niszczą naturalną florę bakteryjną w jelitach, powodując przerost grzybów, co ostatecznie prowadzi do wysypki. Reakcja nie jest więc typowym odparzeniem i tutaj raczej domowe sposoby nie pomogą. Należy uzupełnić dietę o probiotyki zawierające  dobroczynne bakterie i skonsultować się z lekarzem, który przepiszę maść przeciwgrzybiczną.

 

Odparzenia z nadmiernej wilgoci

Pod tym pojęciem kryją się wszelkiego rodzaju odparzenia powstałe w wyniku trwałego kontaktu skóry z wilgocią - wodą, potem itp. Takie odparzenia powstają w miejscach, gdzie utrudniony dostęp ma powietrze np. odparzenia na szyi niemowlaka czy pod paszkami. Wilgoć i ciepło skóry sprzyja namnażaniu się bakterii i rozwoju grzybów. Trzeba więc pamiętać o odpowiedniej higienie, aby mimo wszystko takie miejsca pozostawały suche. Sucha skóra u niemowlaka jest bardziej odporna na odparzenia.

 

Leczenie odparzeń

Określając rodzaj odparzenia, będziemy mogli dostosować odpowiednie działanie. W przypadku odparzeń kontaktowych, musimy ograniczyć kontakt z czynnikiem drażniącym np. zmienić pieluszki wybierając innego producenta lub rezygnując z pieluch jednorazowych na rzecz wielorazowych. Przy odparzeniach w wyniku kontaktu z moczem, kałem czy wilgocią należy wyeliminować czynnik drażniący i stosować odpowiednie kremy na odparzenia. Natomiast odparzenia grzybicze bardzo często wymagają stosowania maści przeciwgrzybicznej, warto więc skonsultować się z lekarzem.

Odparzeń tak naprawdę nie da się uniknąć. Osobiście nie znam rodzica, który by nie musiał borykać się z tym problemem, ale odpowiednie postępowanie i profilaktyka może znacznie skrócić okres nieprzyjemnych dolegliwości dla niemowlaka.