Jak kupić wygodne buty dla dziecka?


Zakup butów to wielokrotnie spore wyzwanie dla każdej kobiety. Sprostanie własnym wymaganiom dotyczącym ich wyglądu, a przede wszystkim połączenie go z wygodą, jest niezwykle trudne. Zatem wybranie idealnych butów dla dziecka wydaje się jeszcze bardziej kłopotliwym zadaniem. Wiele osób, nie wie, jak dopasować obuwie do stopy ich malucha. Problem pojawia się przede wszystkim przy zakupie pierwszych butów dla dziecka. Z pewnością każdy z nas spotkał się z obuwiem przypominającym kapcie oraz z takim, które ma gumową podeszwę. Są to najczęściej spotykane buty dla dzieci. Które jednak są lepsze? Które lepiej oddziałują na stopy malucha? Sprawdźcie moje rady.

Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?

Jak się okazuje, problem przy wyborze pierwszych butów dla dziecka pojawia się już w przypadku określania czasu, kiedy najlepiej jest je kupić. Mowa tu oczywiście o wieku dziecka. Jest to dużo bardziej złożona kwestia, gdyż momentu tego nie potrafią precyzyjnie określić nawet pediatrzy i ortopedzi. Ich zdanie jest bowiem podzielone.


Problem jest również w poleceniu najlepszego modelu butów, który byłby najodpowiedniejszy dla takich maluchów. W sklepach można spotkać się ze skarpetkami, które mają gumowe aplikacje od spodu, stanowiące rodzaj antypoślizgowej podeszwy. Często polecanym obuwiem są kapcie z napiętkiem, które utrzymują stopę i kostkę.

Wybór idealnych butów dla dziecka nie jest mało ważny, gdyż to właśnie w nich maluch ma stawiać swoje pierwsze kroki.

Jak zmierzyć dziecku stopę?

Najważniejszą kwestią w przypadku wyboru najlepszych butów dla dziecka jest dopasowanie ich rozmiaru do jego stopy. Kiedyś umożliwiały to patyczki, które mamy ucinały mierząc dziecku stopy, ale teraz jest to coraz rzadziej stosowana metoda. W wielu sklepach można znaleźć specjalne skanery, które służą mierzeniu dziecięcych stóp i określania ich rozmiaru. Często urządzenia te podpowiadają również najodpowiedniejszy model dla danego malucha.

Jeżeli sklep, w którym chcesz kupić buty dla swojego dziecka posiada taki skaner, nie musisz się o nic martwić. Jeśli jednak nie jest wyposażony w to urządzenie, musisz skorzystać ze sposobu z patyczkiem. Jest on bardzo prosty. Wystarczy patyk przyłożyć do stopy dziecka i oznaczyć na nim długość stopy. Następnie jakimś ostrym narzędziem należy przeciąć naszą miarkę w wyznaczonym miejscu. Wybierając buty w sklepie wystarczy do środka włożyć patyk i sprawdzić, czy jego rozmiar jest odpowiedni. Lepiej, aby w wybieranym obuwiu było trochę luzu, gdyż małe dziecko nie zgłosi, że coś je ugniata. Natomiast jeśli planujesz kupić dziecięce obuwie przez Internet to polecamy skorzystać z galerii internetowych takich jak oladi.pl gdzie jest ogromny wybór butów dla dzieci.

Jak sprawdzić, że czas już na nowe buty?

Małe dzieci często niszczą swoje buty, ale te całkiem malutkie po prostu z nich wyrastają. W pierwszym przypadku nie ma żadnych wątpliwości, że należy sięgnąć po nowy model, ale w drugim, trzeba być bacznym obserwatorem, by to dostrzec.

Nie ma lepszej metody na sprawdzenie , czy czas na nowe buty, niż obserwacja. Należy patrzeć, czy dziecko podczas zabawy nie stawia dziwnie stopy. Warto również oglądać nóżki, czy nie pojawiły się jakieś odgniecenia.

Często dzieci same sygnalizują, że buty, w których chodziły nie są dla niż wygodne, gdyż nie chcą ich ubierać.

Cechy wygodnego obuwia dla dzieci

Buty dla dziecka to bardzo ważna kwestia w każdym ich wieku. Kiedy są młodsze, uczą się w nich chodzić, zaś gdy są starsze, biegają i są niezwykle ruchliwe, przez co stopa musi być bezpieczna.

Dlatego też, jedną z najważniejszych cech charakteryzujących wygodne obuwie dla dzieci jest stabilność. But musi dobrze trzymać dziecięcą stopę, ale jednocześnie nie może zbytnio ograniczać ruchów. warto zatem zwrócić uwagę na to, by zapiętek był elastyczny. Z uwagi na cechę, jaką jest stabilność, lepszymi butami dla dzieci są wiązane, a nie te, które posiadają rzepy.

Obuwie dla maluchów musi być też giętkie. Umożliwia to podeszwa, która nie może być sztywna, gdyż ograniczy to ruchy dziecka i wypracuje nieprawidłowe nawyki.

To nie mit, że buty dziecięce mają być dłuższe o centymetr od stopy dziecka. Należy zadbać o to, by ta zasada również została wprowadzona w życie.

Dzieci lubią aktywnie spędzać czas, dlatego też obuwie im dedykowane powinno być lekkie. Nie będzie to męczyło maluchów. W związku z tym, środek buta powinien być wysłany oddychającym materiałem, który będzie uniemożliwiał nadmierne pocenie się stóp.

Wybierając obuwie w zależności od pory roku, trzeba zadbać, by zimą buty dla dziecka były ciepłe, zaś latem przewiewne.
Dopiero na końcu tej listy można przyjrzeć się wyglądowi butów i zdecydować się na model, który jest, estetyczny i ładny.

Wybór idealnych, wygodnych butów dla dziecka jest bardzo ważną kwestią, której nie można bagatelizować. Postępując zgodnie z naszymi zaleceniami z pewnością uda Ci się wybrać najodpowiedniejsze obuwie dla swojego dziecka.