Lego dla dzieci – przewodnik po rodzajach, seriach


Mało kto wie, że słynne klocki lego dla dzieci mają już ponad 65 lat. Tak to prawda! W 1949 r. firma Olego Kirka Christiansena w Danii zaczęła produkować po raz pierwszy klocki o specyficznym kształcie i właściwościach. Dziś lego zna cały świat. Zachwycają swoimi rodzajami i różnorodnymi seriami, trafiając wprost do serc chłopców i dziewczynek.
 

Klocki lego – co to jest?

Pierwotnie klocki lego wyglądały jak różnokolorowe cegiełki, które można było złożyć za pomocą wypustek oraz odpowiadającym im gniazdom. Dzięki swoim uniwersalnym kształtom pozwalały na uzyskanie wielu ciekawych połączeń. Z czasem klocki lego uzupełniono o dodatkowe kształty, dające praktycznie nieograniczone możliwości w budowaniu postaci, pojazdów czy budowli. Klocki sprzedawane są w określonych zestawach. Do każdego zestawu dołączona jest instrukcja, jak zbudować coś z załączonych elementów. Lego cenione są przede wszystkim za ich uniwersalność. Klocki z różnych zestawów pasują do siebie, tak więc można je mieszać ze sobą i tworzyć kolejne nowe rzeczy.

Rodzaje klocków Lego

Każdy, kto choć raz próbował kupić klocki lego, doskonale wie, że lego dzielą się na rodzaje czy serie, jak ktoś woli to określenie. Dodatkowo każda seria zawiera inne zestawy. Nie wystarczy więc powiedzieć, że chce się kupić lego. Od razu Pani Ekspedientka, zapyta nas, które klocki lego chcemy wybrać. I tutaj właśnie potrzebna jest nam podstawowa znajomość tematu.


Podział lego na serie

Klocki lego dzielone są na różne serie – zestawy tematyczne. Tak naprawdę, aby opisać je wszystkie, ten post musiałby być publikowany w kilku, dużych częściach. Jest ich naprawdę dużo. Najbardziej znane serie to:

Lego Duplo – klocki dzięki dużej wielkości i opływowym kształtom mogą być używane już przez dzieci powyżej 1 roku. Zestawy są proste, kolorowe, tak, aby zainteresowały dziecko i pobudziły jego wyobraźnię.

Lego Classic – seria oferuję nieograniczone możliwości tworzenia różnych rzeczy za pomocą klasycznych klocków. Klocki, mimo że nie są skomplikowane, dają dużo możliwości. W zestawach znajdują się koła, osie, śmigła, okna, daszki czy drzwi.

Lego City – klocki, z których można zbudować podstawową infrastrukturę miejską tj. budynki, mosty, instytucje – budynek policji, straży pożarnej, stacji benzynowej, lotniska i wiele, wiele innych. 

Lego Friends – to typowe klocki dla dziewczynek, ze wszystkimi potrzebnymi akcesoriami, aby zbudować ten mały kobiecy świat. Pełno w niej laleczek, słodkich zwierzątek czy domków dla lalek. 0
W ofercie lego znajdziemy również serie bajkowe tj. Lego Disney. Dziecko będzie mogło bawić się swoimi ulubionymi postaciami z kreskówek. Nie mogło również zabraknąć serii filmowej klocków tj. Lego Star Wars, Lego Batman.

Lego Technic, Lego Creator, Lego Architecture, Lego Education – to chyba najbardziej kreatywne serie w całej ofercie pozwalającej dziecku na zdobycie konkretnych umiejętności, wiedzy podczas zabawy.

Dokładny opis poszczególnych serii możecie znaleźć na stronie  SalonKlockow.pl.

 

Podział lego ze względu na wiek

Na ogół Lego możemy podzielić według kryterium, jakim jest wiek dziecka. Oczywiste jest, że maluszek z wiekiem nabywa innych umiejętności, dlatego klocki powinie być odpowiednio dostosowane do jego potrzeb. Lego Duplo – dedykowane są już najmłodszym dzieciom, powyżej 1 roku. Istnieje też bardziej rozbudowane zestawy nawet z serii Lego Duplo, którymi będą bawiły się dzieci w wieku 2 – 5 lat. Na każdym pudełku z klockami znajdziemy oznaczenie, dla jakiego wieku dedykowana jest zabawka. Lego można bawić się od roku do 16 roku życia. Przy czym ta dolna granica jest bardzo mocno naciągnięta, bo jestem pewna, że lego bawią się i sami rodzice, jeszcze lepiej niż ich własne dzieci. Lego dla dzieci i rodziców to chyba, najbardziej kreatywna zabawka.