Jakie są rekomendacje schematu żywienia niemowląt dla dzieci od 9. do 12. miesiąca życia?


Schemat żywienia niemowląt został zaktualizowany w 2016 roku. Zmiany wprowadzone przez ekspertów pozwalają rodzicom na więcej swobody w rozszerzaniu diety. Jak wprowadzać w życie zalecenia dla niemowląt w wieku 9-12 miesięcy?


Najważniejsza zasada w schemacie żywienia niemowląt

W pierwszym roku życia dziecka mleko mamy jest podstawą żywienia. To jedna z ważniejszych zasad zawartych w schemacie żywienia niemowląt – niezmienna na przestrzeni lat. Jeśli nie karmisz piersią (pamiętaj, że jest naprawdę niewiele sytuacji, w których karmienie naturalne jest niemożliwe) podstawą diety dziecka będzie mleko modyfikowane odpowiednie dla jego wieku.
Wciąż obowiązuje zasada, że rodzic o odpowiedniej porze podaje dziecku posiłek, a ono decyduje czy i ile posiłku zje.

Co mówi schemat żywienia niemowląt o umiejętnościach dziecka?

Po 9. miesiącu życia dziecka etap wprowadzania pierwszych warzyw, owoców i produktów zbożowych powinniście mieć już za sobą. Maluszek potrafi pobierać pokarm z łyżeczki (zadbaj o dobór odpowiednich akcesoriów do karmienia). W tym wieku rozwinie umiejętność koordynacji, która pozwoli mu na samodzielne jedzenie. Na tym etapie posiłki, które podajesz niemowlęciu powinny mieć mniej płynną konsystencję od tych pierwszych posiłków. Mogą pojawić się w nich kawałki warzyw, owoców czy makaron. Nie martw się, że maluszek nie ma jeszcze wszystkich ząbków. Jego dziąsła poradzą sobie z nierozdrobnionym posiłkiem.  Podawanie posiłków o odpowiedniej konsystencji będzie wspierało prawidłowy rozwój aparatu mowy dziecka.

Co podawać maluszkowi w wieku 9-12 miesięcy?

To dobry moment na włączenie do jadłospisu posiłków mięsnych i z rybką. Pamiętaj, aby podawać dziecku produkty z pewnego źródła. Ryby powinny pochodzić z certyfikowanych połowów, a mięso powinno być wolne od antybiotyków. Do diety maluszka włącz zupki jarzynowe, potrawki mięsne i posiłki rybne. Te ostatnie podawaj nie częściej niż raz na tydzień. Potem rybkę możesz podać 1-2 razy w tygodniu. Staraj się, aby jeden posiłek dziennie zwierał mięsko  (np. kurczaka, indyka, cielęcinę, jagnięcinę).