Dekoracje ścian, które odmienią Twój salon!
Podczas urządzania i wykańczania mieszkania duży nacisk kładziemy zawsze na wygląd ścian – to one decydują o końcowym odbiorze pomieszczenia, jak również często determinują styl, w jakim zaaranżowane są pokoje. W związku z tym warto zapoznać się z rozmaitymi technikami dekorowania ścian – jeśli chcesz posiadać niebanalne wnętrza, sprawdź nasze propozycje na ciekawe wykończenie salonu!

Nieśmiertelne tapety czy nowoczesne naklejki?


Gładkie czy z wzorami? Na całych ścianach, czy jedynie na części? Stonowane kolory, czy wielobarwne kompozycje? Wykańczając ściany w salonie za pomocą tapet, zyskujesz nieograniczone możliwości zaaranżowania swojego wnętrza. Mnogość motywów, odcieni i wzorów tapet pozwoli Ci na stworzenie wystroju odpowiadającego idealnej wizji urządzenia mieszkania. Wytapetuj jedną ze ścian lub wykorzystaj jedynie paski tapet do dekorowania podłoży, wybierz motywy imitujące drewno i kamień, aby stworzyć klasyczny wystrój przestrzeni, mieszaj wzory i kolory w celu stworzenia nowoczesnego kolażu.


Dla osób preferujących łatwiejsze wykańczanie ścian na pewno odpowiednie będą naklejki i bordiury, które wystarczy przymocować na powierzchni warstwą klejącą. Choć kojarzone głównie z pokojami dziecięcymi idealnie nadają się do salonów – również tutaj możesz liczyć na szeroki wybór wzorów naklejek.
 

Nadaj ścianie charakter – farby strukturalne


Malowanie ścian zawsze było i do tej pory pozostaje najpopularniejszą metodą zdobienia ścian. Efekty takiej dekoracji są trwałe, aplikacja emulsji łatwa, a ponadto ściany można przemalowywać dowolnie wielokrotnie. Jeśli jednak znudziły Ci się jednolite warstwy malarskie, możesz wypróbować bardziej oryginalne metody malowania – farba strukturalna zapewni Ci wyjątkowe i niepowtarzalne wykończenie salonu. Dzięki zawartości kwarcu lub innych wypełniaczy ziarnistych, emulsje te pozwalają na tworzenie rozmaitych faktur na ścianach – mogą one przypominać dżins, aksamit, drewno, beton czy kamień naturalny. Efekt będzie podobny do tego uzyskanego przy pomocy tynków strukturalnych, jednak aplikacja tego typu preparatu jest o wiele łatwiejsza i dostępna dla laików.


Do zalet farb strukturalnych należy nie tylko ich niebanalny wygląd – świetnie sprawdzają się na starych ścianach, ponieważ pozwalają na maskowanie nierówności czy pęknięć.


Okładziny ścienne – panele, boazerie czy kamień?


Ciekawym, choć niezbyt często stosowanym rozwiązaniem jest wykładanie ścian okładzinami. Taki sposób najlepiej jest nam znany z łazienek i kuchni, gdzie kafelki są najlepszym sposobem na ochronę ścian przed wilgocią. W pozostałych pomieszczeniach mieszkania wilgoć nie stanowi takiego zagrożenia, dlatego stosowane są najczęściej prostsze metody wykończenia podłoży. Boazerie i panele pozwalają na zaaranżowanie klasycznych i tradycyjnie urządzonych wnętrz, choć mogą być również ciekawym dodatkiem w nowoczesnych przestrzeniach.


Podobnie przedstawia się sprawa z kamieniem naturalnym lub imitującymi go płytkami gipsowymi – najlepszy efekt osiągniesz, jeśli wyłożysz nimi tylko jedną ścianę lub jej fragment. Coraz większą popularnością cieszą się również tkaniny – wykorzystywane są w sypialniach lub pokojach dziecięcych, do których wprowadzają przytulny klimat. A czy Ty wybrałeś już metodę dekorowania ścian w Twoim salonie?