Jak pobudzić laktację? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów


Chociaż karmienie piersią jest procesem wpisanym w naturę kobiety, czynność ta nie należy do najłatwiejszych. Jeśli zależy ci na podawaniu naturalnego pokarmu, dowiedz się, jak pobudzić laktację.

Kobiecy organizm jest tak skonstruowany, że już od pierwszych tygodni ciąży piersi przygotowują się na produkcję mleka. Mimo tego wiele mam po porodzie zmaga się z problemem niewystarczającej ilości mleka. Zamiast jednak szybko się poddawać, warto dowiedzieć się, jak pobudzić laktację.


1. Regularne i częste przystawianie niemowlaka do piersi

Jeśli zastanawiasz się, jak pobudzić laktację – systematyczne i częste przystawianie dziecka do piersi to najlepszy sposób. Nie ma lepszego stymulatora niż prawidłowy odruch ssania wykonywany przez dziecko.


2. Prawidłowa technika karmienia

Istotną rolę w pobudzaniu laktacji odgrywa prawidłowa technika karmienia. Jeśli nawet przystawiasz niemowlę do piersi często, nieefektywne i zbyt płytkie ssanie może doprowadzić do zmniejszenia produkcji mleka z powodu niepełnego opróżniania piersi.


Jeżeli chcesz stymulować proces produkcji mleka, zwróć uwagę, by dziecko chwyciło brodawkę wraz ze znaczną częścią otoczki. Ważne, by usta noworodka były wywinięte na zewnątrz, zaś nosek stykał się z powierzchnią piersi, aby możliwe było oddychanie przez niego.


3. Karmienie nocą

W procesie pobudzania produkcji pokarmu duże znaczenie ma karmienie w nocy. Eksperci są zdania, że noworodka należy przystawiać do piersi między 3:00 a 4:00 nad ranem. W tych godzinach następuje apogeum w wydzielaniu prolaktyny – hormonu odpowiadającego za produkcję mleka.


4. Odciąganie pokarmu laktatorem (lub ręcznie)

W przypadku problemów z produkcją mleka możesz wziąć pod uwagę odciąganie pokarmu. Systematyczne opróżnianie piersi jest sygnałem do dalszej produkcji mleka.

Pokarm możesz odciągać ręcznie lub laktatorem (ręcznym lub elektrycznym). Ta druga metoda jest nie tylko efektywniejsza, ale i szybsza. Warto pomyśleć o zakupie odpowiedniego urządzenia.


5. Stosowanie preparatów ze słodem jęczmiennym

W walce z problemem niedoboru pokarmu niektórzy specjaliści zalecają włączenie do diety matki preparatów ze słodem jęczmiennym. Badania wykazują, że zawarty w słodzie beta-glukan zwiększa produkcję prolaktyny – szczególnie w początkowym okresie laktacji. Nie dotyczy to piwa, które ze względu na zawartość alkoholu jest przeciwwskazanie w czasie laktacji.


Jeżeli zastanawiasz się, jak zwiększyć ilość produkowanego pokarmu, zawsze możesz skontaktować się z doradcą laktacyjnym. Specjalista rozwieje twoje wątpliwości i pomoże rozwiązać problem.