Oświetlenie pokoju dla dziecka - 3 rzeczy, które warto wiedzieć


Aranżacja pokoju dziecka to nie tylko wybór odpowiednich mebli czy dodatków, duże znaczenie ma również samo oświetlenie pokoju. To ono decyduje o użyteczności danego pomieszczenia. A przecież pokój dziecka to przestrzeń, która jest zarówno komfortową sypialnią, jak i miejscem do zabawy, nauki czy spotkań z kolegami. Musi być dostosowany do wielu potrzeb. Zastanówmy się, co warto wiedzieć, zanim dokona się wyboru oświetlenia.


Oświetlenie dostosowane do wieku dziecka

Oczywiste jest to, że dzieci w różnym wieku będą miały inne potrzeby oświetleniowe. Rzadko jednak kto pamięta, że przy wyborze oświetlenia należy uwzględnić również malutkie dzieci. Niemowlęta większość czasu spędzają leżąc w łóżeczku, mają zatem zupełnie inną perspektywę patrzenia na świat niż osoba stojąca czy siedząca. Ich wzrok będzie skoncentrowany na źródle światła, jeśli lampa będzie umieszczona na suficie. Przy źle dobranym świetle może więc dojść do tzw. olśnienia. W takich sytuacjach dobrze sprawdzają się kinkiety, które są zamontowane bezpośrednio na ścianie. W ich oprawach oświetleniowych źródło światła nie jest bezpośrednio widoczne, co wpływa na komfort niemowlaka.W pokoju dziecka w wieku szkolnych niezbędnym oświetleniem będzie lampka biurkowa. Do oświetlenia miejsca pracy najbardziej funkcjonalna będzie lampa  z obrotowymi ramieniem i główką. Eksperci radzą, że najlepiej, gdy światło pada na biurko dla osób praworęcznych z lewej strony. Wówczas dziecko nie zasłania sobie światła w czasie rysownia czy pisania i zmniejsza się kontrast między światłem a cieniem.

Różne miejsca oświetlenia 

W przypadku pokoju dziecka nie wystarczy tylko oświetlenie górne. Kiedy maluszek podrośnie, zaczyna się żywo interesować otaczającym go światem. Najróżniejsze zakamarki pokoju nie mają przed nim tajemnic, zarówno w dzień, jak i w nocy. Warto pomyśleć o oświetleniu, które zapewni bezpieczeństwo poruszania się po ciemku. Ciekawym rozwiązaniem są lampki wtykowe, które dzięki temu, że posiadają czujnik zmierzchu, uaktywniają się automatycznie w zależności od pory dnia. Lampka jest niewielkich rozmiarów i jest wtykana wprost do gniazdka. Ryzyko jej uszkodzenia jest niewielkie i nie stwarza możliwości zaplątania się w przewody elektryczne. 


Bezpieczeństwo oświetlenia 

Wybierając oświetlenie do pokoju dziecka, warto pamiętać, że w zasięgu dziecka nie powinna znaleźć się oprawa oświetleniowa, której elementy mogą rozgrzewać się do niebezpiecznych temperatur. Grozi to poparzeniem. Najbardziej bezpiecznymi źródłami światła jest oświetlenie LED oraz z całą pewnością OLED, których temperatura pracy jest bardzo niska i całkowicie bezpieczna. Jeżeli natomiast chce się zapewnić komfortową atmosferę w pokoju, należy wybierać źródła światła o ciepłej barwie.