Jak podlewać storczyki?Storczyk jest jednym z najpopularniejszych kwiatów w polskich domach. Można go kupić praktycznie wszędzie, w kwiaciarni, sklepach ogrodniczych czy zwykłych supermarketach. Zachwyca pięknymi kwiatami i różnobarwnymi kolorami stając się prawdziwą ozdobą domu. Warto jednak wiedzieć jak dbać o te kwiaty. Nie bez znaczenia pozostaje podlewanie rośliny. Storczyki muszą być podlewane w określony sposób, aby cieszyły oko jak najdłużej.


Czym podlewać storczyki?

Storczyki dobrze podlewać wodą o temperaturze pokojowej. Idealnie, gdy do podlewania używamy deszczówki (pozbawionej zanieczyszczeń z powietrza), możemy też używać wody destylowanej. Woda wodociągowa jest najgorsza do podlewania storczyków, bo zawiera dużo wapnia, co wpływa na rozwój rośliny (storczyk może nie mieć zbyt dużo kwiatów lub wcale nie zakwitnąć). Bardzo często kranówka jest też dość twarda. Jeśli nie mamy jednak innej możliwości i wybieramy wodę wodociągową, dobrze ją odstawić na jakiś czas, aby wytrącić wapń, odparować chlor i uzyskać temperaturę zbliżoną do pokojowej.

Jak podlewać storczyk Phalaenopsis?

Na ogół storczyki można podlewać na dwa sposoby. Pierwszy – przelewa się roślinę, odlewając nadmiar wody z donicy, tak aby woda nie stała na dnie pojemnika. Drugi – wstawiamy naczynie do wody i czekamy tak długo, aż całe podłoże nasiąknie wodą.


Jak często podlewać?

Storczyki najlepiej podlewać po całkowitym przeschnięciu korzeni i podłoża. Tutaj niestety nie ma reguły. Musimy określić indywidualnie częstotliwość podlewania. Lepiej przesuszyć storczyka niż go przelewać, dlatego częstotliwość podlewania zależy od wielkości rośliny, rodzaju pojemnika, natężenia światła, temperatury oraz samej wilgotności powietrza. Latem podłoże szybciej wysycha niż zimą. To sama reguła dotyczy nasłonecznienia. Im więcej słońca, tym większe parowanie wody. Dużo zależy również od samego pojemnika, w którym przechowywana jest roślina. W donicach plastikowych podłoże wysycha dłużej niż w glinianych. W praktyce storczyki będą więc podlewane co 3 czy nawet co 14 dni. Warto obserwować korzenie rośliny. Jeśli widzimy, że korzenie są suche, to znak, że roślina potrzebuje wody.


Najczęstsze błędy w podlewaniu storczyków

Najpopularniejsze odmiany storczyków żyją na drzewach w lasach tropikalnych. Narażone są na ulewne deszcze, które mogą trwać bardzo długo, są również przystosowane do okresów podczas których nie mają dostępu do wody. Niestety stworzenie warunków podobnych do naturalnych jest niemalże niemożliwe, a mimo wszystko warto starać się unikać błędów w ich podlewaniu i hodowli. 

Nie należy:
- przelewać rośliny
Storczyki mimo wszystko nie mogą mieć cały czas mokrych korzeni. Jeśli zbyt obficie będziemy podlewać roślinę, korzenie zaczną gnić. Zdecydowanie, co było już podkreślone wcześniej lepiej przesuszyć roślinę niż ją zalewać.
- podlewać na noc
Korzenie rośliny, która została podlana w nocy, nie mają możliwości wyschnięcia. Nocą temperatura jest niższa niż w dzień, co stwarza idealne warunki do rozwoju chorób bakteryjnych czy grzybiczych. Podobnie działa podlewanie w południe. Roślina narażona na działanie promieni słonecznych może zostać poparzona, gdyż woda na korzeniach i liściach działa jak soczewka skupiająca światło.
- zostawiać wody w doniczce
Korzenie, które mają bezpośredni kontakt z wodą, gniją. Należy każdorazowo opróżniać wodę po podlewaniu.
- podlewać inaczej niż wskazania do danego gatunku

Warto pamiętać, że to są ogólne zasady podlewania storczyków. Obecnie na rynku mamy kilka różnych odmian tych roślin i producenci na etykietach określają ogólne wymagania dotyczące uprawy storczyków i ich podlewania. Należy przestrzegać szczegółowych zaleceń.

W praktyce podlewanie storczyków wcale nie jest takie trudne. Wystarczy znać kilka zasad, a nasze rośliny doniczkowe będą piękne. A przecież o to w tym wszystkim chodzi.