Czym najlepiej nakładać podkład?Estetycznie nałożony podkład to podstawa każdego makijażu. Czym go aplikować, aby zyskać naturalny efekt – palcami, gąbką czy pędzlem? Przedstawiamy różne sposoby na rozprowadzanie podkładu na skórze.


Pędzel pędzlowi nierówny

Pędzel to zdecydowanie najwygodniejsze narzędzie – nie wchłania zbyt dużo kosmetyku, równomiernie go rozprowadza i nie tworzy nieestetycznych smug, jeśli będziemy go właściwie używać. Jak to zrobić, aby makijaż wyglądał naturalnie, a nie jak sztuczna maska? Powinnyśmy rozpocząć aplikację od nosa i policzków, a następnie kontynuować ją promienistymi, kolistymi ruchami skierowanymi na zewnątrz.
Wybierając pędzel, zwróćmy również uwagę na długość jego włosia. Najbardziej naturalny efekt osiągniemy, stosując pędzel o płaskim włosiu. Używając go, nie stworzymy również nieestetycznych smug – nawet jeśli będziemy go stosować do aplikacji podkładu o ciężkiej, gęstej konsystencji, która szybko zastyga. Możemy także postawić na pędzel z włosiem o zróżnicowanej długości, który pozwoli nam na uzyskanie dokładnego krycia.Oczywiście przy pomocy każdego pędzla uzyskamy inny efekt. Dlatego też zdecydujmy najpierw, na jakim makijażu nam zależy i wybierzmy odpowiedni model. Ciekawe podsumowanie stosowania różnych pędzli do możemy znaleźć tutaj: Czym nakładać podkład i płynne kosmetyki na twarz? 

Gąbka dla wyższego komfortu

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się miękkie gąbeczki do makijażu – wykonane z puszystej pianki lub silikonu. Na ich korzyść przemawia przede wszystkim komfort, ponieważ są one wyjątkowo delikatne dla skóry. Lekko zwężona końcówka pozwala z kolei na otarcie do problematycznych miejsc, takich jak np. skrzydełka nosa. Pamiętajmy jednak o dokładnym myciu gąbki po każdym użyciu. W przeciwnym razie nagromadzone na niej bakterie negatywnie wpłyną na kondycję naszej skóry.

Używając gąbkę, musimy jednak być świadomi tego, że wchłania ona kosmetyk – dlatego aplikacja nią może być mało wydajna. Gąbka umożliwia nam jednak uzyskanie zróżnicowanego efektu krycia. Stosując mokrą gąbkę stworzymy lekki makijaż – wystarczy ją jednak tylko wysuszyć, aby dokładnie zakryć wszystkie niedoskonałości. Co więcej, uzyskany przy jej pomocy efekt zawsze będzie się prezentować naturalnie, ponieważ jej struktura przypomina skórę.A może palcami?

Palce to wciąż popularny sposób na rozprowadzanie podkładu po skórze. Ten sposób aplikacji pozwoli nam najlepiej stopić kosmetyk ze skórą – temperatura ciała roztapia go, ułatwiając dokładne rozprowadzenie. W ten sposób będzie nam jednak ciężko dotrzeć do trudno dostępnych miejsc – np. do zagłębień przy skrzydełkach nosa czy też do kącików oczu.

Choć uzyskany z pomocą palców efekt w niczym nie ustępuje temu, który wykonano przy użyciu gąbki czy pędzla, nie polecamy korzystania z niego. Na dłoniach często znajdują się bakterie, które mogą się w ten sposób przedostać na skórę, powodując powstawanie niedoskonałości. Przed aplikacją kosmetyku musimy zatem koniecznie odkazić dłonie środkiem antybakteryjnym.