Jakie rolety wybrać?


Roleta okienna ma bardzo wiele zalet, nie tylko jest świetnym zamiennikiem dla tradycyjnych zasłon, ale pozwala nadać pomieszczeniu pewną lekkość i niepowtarzalny styl. Ponadto roleta idealnie chroni przed promieniami słonecznymi, jeśli zależy nam na częściowym lub całkowitym zacienieniu wnętrza. Aby jednak roleta spełniała określone funkcje musi być odpowiednio dobrana do pomieszczenia oraz okna. Zanim zdecydujemy się za zakup, warto dobrze zastanowić się jaką roletę wybrać. Aby ułatwić sobie wybór, należy poznać poszczególne rodzaje rolet oraz odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

Rodzaje rolet okiennych

Zanim zaczniemy dobierać roletę do konkretnego wnętrza, dobrze jest poznać poszczególne ich rodzaje. Rolety mogą być obsługiwane w sposób manualny czyli siłą naszych rąk lub być zautomatyzowane, czyli sterowane przez różne przewodowe bądź bezprzewodowe nadajniki. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie sukcesgroup.pl

Przyjrzyjmy się również podziałowi rolet ze względu na pełnioną funkcję i tutaj możemy wyróżnić:

Rolety zaciemniające

Uniemożliwiają całkowity dopływ słońca do pomieszczenia. Ich funkcja to przede wszystkim ochrona termiczna. Dzięki temu, że odbijają promienie słoneczne, pozwalają na utrzymanie niższej temperatury w wnętrzu. 

Rolety przyciemniające

Jak sama nazwa mówi, ten rodzaj rolet pozwala na przyciemnienie, czyli częściowe ograniczenie dostępu promieni słonecznych do wnętrza. Ten rodzaj rolet idealnie sprawdza się w pomieszczeniach, w których zależy nam na zapewnieniu komfortowej atmosfery dla wypoczynku i snu. Roleta idealnie osłoni przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą zakłócać procesy wypoczynku. 

Rolety dekoracyjne

Podstawową funkcją tego rodzaju rolet jest dekoracja i uzupełnienie wnętrza. Tkanina może mieć różne kolory, wzory i faktury. Z reguły roleta jest przepuszczalna i pozwala na dotarcie promieni słonecznych do pomieszczenia. 

 

Rolety plisowane

Rolety plisowane nie mają kasetonu montowanego w górnej części okna, dzięki temu ich położenie może być regulowane. Mogą być zatrzymane w dowolnym miejscu za pomocą górnej bądź dolnej listwy. Ten rodzaj rolet daje wiele możliwości kontroli nad wpadającym światłem. Możemy też dowolnie kształtować widok z zewnątrz. Idealnie sprawdzają się jako dekoracja okienna. Rolety zaciemniająco – plisowane

Stanowią połączenie funkcjonalności rolet plisowanych z roletami zaciemniającymi. Dekoracja oraz funkcjonalność w jednym. 


Rolety rzymskie

Rzymskie w odróżnieniu od typowych rolet nie nawijają się na rolkę, lecz za pomocą prostego mechanizmu składają się falami po pociągnięciu ich za sznurek. Posiadają wzmocnienie poprzecznymi fiszbinami, dzięki możliwe jest ich równomiernie składanie. Zastosowany mechanizm nie jest skomplikowany i bardzo estetyczny.


Rolety mogą być dzielone jeszcze ze względu na inne kryteria. O innych rodzajach rolet możecie przeczytać jeszcze tutaj... 

Jak dobrać roletę do typu pomieszczenia?

Kiedy orientujemy się już w rodzajach rolet, ważne jest określenie typu pomieszczenia. Czy ma być to salon? Kuchnia? Sypialnia? A może po prostu pokój dziecka? Nie bez znaczenia pozostaje fakt, gdzie chcemy zamontować roletę. Każde pomieszczenie jest inne i to wpływa na to, w jakim klimacie ma być utrzymane. Salon jest wnętrzem, które pełni funkcję typowo reprezentacyjną. To tutaj goście kierują swoje pierwsze kroki. Roleta musi być więc elegancka i stylowa. W kuchni stawiamy przede wszystkim na funkcjonalność. Roleta ma nie tylko stwarzać przyjazny klimat, chociażby podczas picia porannej kawy, ale również ułatwiać pracę, dbając o odpowiednie zacienienie. Pokój dziecięcy nie musi być szary, to tutaj możemy dać upust naszej dekoratorskiej fantazji, chcą stworzyć idealne miejsce do zabawy i wypoczynku dla naszego dziecka. Roleta może być wykonana ze wzorzystych, kolorowych tkanin, które rozweselą wnętrze. W sypialni z kolei bardzo często głównym kryterium jest odpowiednie zacienienie wnętrza. Ciemność poprawia głębie i jakość snu. 

W wielu sklepach online, na stronie internetowej są dostępne filtry, dzięki którym szybko znajdziemy idealną roletę. Dobrze widoczne jest to na przykładzie sklepu veluxshop.pl, gdzie wystarczy tylko określić typ pomieszczenia lub potrzebę (zaciemnienie, ochrona przeciwsłoneczna, przyciemnienie i dekoracja) a otrzymamy kilka propozycji produktów. Jest to na pewno duże ułatwienie przy wyborze. Coraz częściej też na stronach można spotkać się wirtualnych asystentów – doradców klienta, którzy pomogą w doborze rolet w sklepach online.