Instrumenty muzyczne i ich wpływ na rozwój dziecka


Muzyka to ważny element wspierający rozwój maluszka. Dźwięki i muzyka towarzyszą mu jeszcze w brzuchu mamy, a badacze prowadzą badania nad tym, jak muzyka wpływa na poziom inteligencji u dzieci. My jednak chcemy skupić się na innym aspekcie muzyki, a mianowicie na jej poznawaniu dzięki instrumentom muzycznym. Zobaczmy, jaki wpływ mają one na rozwój maluszka.


Instrument a zabawka muzyczna

Na początek chcemy podkreślić, że instrumentem nie jest zabawka, która po naciśnięciu klawisza wydaje określony dźwięk. Owszem, jest to zabawka muzyczna, ale dziecko nie ma wpływu na rodzaj dźwięku, jaki usłyszy po wykonaniu określonej czynności. O instrumencie możemy bowiem mówić dopiero wtedy, gdy od działania dziecka zależy, jaki dźwięk usłyszy. 

Najprostszym instrumentem będzie zatem garnek i drewniana łyżka, bo w zależności od mocy, z jaką dziecko uderza w jego spód, słyszy ono mocniejszy lub słabszy dźwięk. Dzięki takiej zabawie można doskonale rozbudzić naturalną ciekawość poznawczą u dziecka i pokazać mu, że jego działanie może powodować określone konsekwencje. Zamiast garnka lepiej oczywiście użyć dwustronnego bębenka dla dzieci, który wydaje różne dźwięki w zależności od tego, w którą jego stronę uderzamy.

 

Odkrywanie świata z muzyką

Mając możliwość zabawy instrumentami wykonanymi z różnych materiałów, drewna, metalu itp. dziecko odkrywa, że dźwięki mogą mieć różne brzmienie. Może eksperymentować i samodzielnie tworzyć swoją muzykę, co stymuluje rozwój jego mózgu. Dowiedziono bowiem, że gra na instrumentach powoduje rozwój tej części mózgu, która jest odpowiedzialna za komunikację pomiędzy półkulami. To z kolei bardzo pozytywnie wpływa na naukę czytania i rozwój umiejętności matematycznych, które wykorzystują obie półkule mózgowe. 

Podczas zabawy instrumentami dziecko może również dostrzec takie elementy muzyki jak rytm. Może odkryć go samo, starając się stukać na bębenku do rytmu słyszanej czy śpiewanej piosenki, a możemy je również zachęcać do tego, by próbowało powtarzać po nas sekwencje dźwięków w określonym rytmie.

Od kiedy dziecko może grać na instrumentach?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – od kiedy tylko umie utrzymać w ręce zabawkę. Pierwszymi instrumentami, które pobudzają do rozwoju, są proste grzechotki. Później przychodzi czas na bębenek, a jeszcze później na tamburyn, kastaniety czy cymbałki. Jeśli zauważymy, że dziecko lubi muzykować, to możemy podsuwać mu różne instrumenty i obserwować, na których gra z większą przyjemnością. Im wcześniej zacznie grać, tym większa szansa, że później będzie chciało dalej rozwijać tę pasję, już na bardziej skomplikowanych instrumentach. 

Sprawdź instrumenty muzyczne dla dzieci i inne rozwijające zabawki i akcesoria w sklepie ekomaluch.pl